Trojica budúcich tretiakov z Gymnázia Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou sa pred pár dňami vrátila z Číny, kde sa zúčastnila medzinárodnej súťaže RoboRave International. V kategórii Fire Fighting nezabodovali, ale podľa slov jedného z trojice, Tomáša Lukču, získali cenné skúsenosti.

Traja členovia Amavet klubu 964 si účasť na medzinárodnej súťaži vybojovali víťazstvom na RoboRave Slovakia na pôde Žilinskej univerzity. Uviedol to sprievodca gymnazistov, učiteľ informatiky a fyziky Ján Motešický. Na súťaži v Číne sa celkom zúčastnilo viac ako 2000 súťažiacich a 600 tímov. Z toho bolo 194 nečínskych súťažiacich z rôznych kútov sveta, dodal. V kategórii FireFighting, ktorá sa podľa jeho slov považuje za najťažšiu v súťaži, sa zúčastnilo 40 tímov rôznych vekových kategórií.

Potrebná improvizácia

Úlohou robota je v čo najkratšom čase nájsť na hracom poli s veľkosťou 2,5 krát 3,5 metra štyri sviečky a zahasiť ich. „Nám sa nakoniec nepodarilo prebojovať do prvej osmičky. Chalani sa veľa naučili a nabrali mnoho skúseností do ďalších súťaží a na svoj ďalší rast,“ uzavrel Motešický.

„Už vieme, ako pracovať v strese, pri veľkom hluku. Museli sme sa vysporiadať so zmenenými pravidlami. Museli sme upraviť robota, pretože naše senzory nechceli chytať sviečky alebo čiaru. Použili iné materiály, než aké boli v pravidlách. Napríklad sviečky mali byť olejové, ale použili voskové, a tým pádom bol plameň nižší a náš robot mal problém to so senzormi zachytiť,“ povedal Lukča pre TASR s tým, že táto skutočnosť ich prinútila meniť na mieste kabeláž.

Zobraziť celú galériu (1)
Gymnázium Cyrila Daxnera

Nenechaj si ujsť
Najpokročilejšia robotická protéza je inšpirovaná od Luka Skywalkera. Majiteľovi vráti to najpodstatnejšie

Obrovská konkurencia

„Myslím, že sme obstáli celkom dobre, na to, že tam bolo 40 tímov a museli sme kompletne meniť robota, upravovať, čo sa dalo, pretože nebol pripravený na podmienky, aké tam boli,“ dodal.

Ako pre TASR uviedol ďalší člen tímu Matúš Iľko, výroba robota trvala gymnazistom asi rok s tým, že prvé štyri mesiace strávili prípravou robota na slovenské kolo, ďalších osem ho pripravovali už do Číny. Trojicu robotikov, ktorí sa na súťaži v Číne zúčastnili vďaka podpore sponzorov, uzatvára Jakub Suďa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú