Technologický vývoj ide neustále dopredu. Takmer každým dňom sme svedkami nového objavu, ktorý viac či menej posúva ľudstvo dopredu. Výsledky svojho úsilia predstavili aj vedci z univerzít Cornell a University of Pennsylvania, píše portál New Scientist

Robotika je veľmi zaujímavá. Je fascinujúce, ako jednotlivé diely vedia spolu pracovať a dosiahnuť tak požadovaného cieľa. Život stvorený z elektronických obvodoch sa neustále posúva dopredu, pričom medzi používateľmi najviac rezonujú špecialisti z Boston Dynamics. Ich roboty sú však určené predovšetkým pre priemyselné či armádne projekty. Dnes tu máme nový vynález vedcov z amerických univerzít, ktorý nie je o nič menej zaujímavý.

Ryba s umelou obehovou sústavou

Vôbec po prvýkrát sa vedcom podarilo zostrojiť zariadenie, ktoré má vlastný obehový systém. V tomto prípade sa jedná o prototyp ryby, ktoré vďaka tejto ‚‚elektronickej krvi’’ dokáže plávať vo vode až 36 hodín. Dizajn robota je inšpirovaný krídlovcom ohnivým, čo je morská ryba s atraktívnym vzhľadom, ktorá je ale nebezpečným predátorom. Táto robotická ryba dokáže aj sama plávať, avšak zatiaľ veľmi pomaly (približne 10 metrov za hodinu). Podľa vedcov by sa táto rýchlosť ešte dala navýšiť.

Stroj je napájaný systémom, v ktorom sa nachádzajú dve elektródy a tekutý elektrolyt, ktorý prúdením medzi elektródami vytvára potrebnú energiu pre pohyb. Toto riešenie je o viac ako 300 % efektívnejšie než v prípade bežnej batérie. Zároveň kvapalina slúži aj na pohyb chvosta. Jej stlačenie na jednej strane nafúkne tú druhú, čím sa vytvorí typický pohyb chvosta ryby pri plávaní.

Kým ryba je pre reálne využitie viac menej zbytočná, systém jej pohonu by našiel uplatnenie v iných robotoch, nakoľko ide o oveľa efektívnejší spôsob napájania, zvýšila by sa tým samostatnosť robotov, ktorí by dokázali fungovať dlhšiu dobu bez toho, aby museli byť dobitý. Pomôcť by to možno mohlo aj elektrickým automobilom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú