Hry sú tu s nami od nepamäti a stále aj budú. Neustále sa vyvíjajú a ich smer je priniesť čo najviac realistickú fyziku a grafiku do tvojho počítača/konzoly. Skôr, ako do budúcnosti, sa pozrieme na minulosť a ako to všetko začalo. Vedel si napríklad, že od vzniku prvej hry ubehlo viac ako 50 rokov?

Prvá hra vôbec (1958)

Písal sa rok 1958, kedy vznikla oficiálne uznaná prvá videohra na svete. Šlo o veľmi jednoduchý typ hry, ktorá by dnes ničím neohúrila. Bol to tenis a ľudia stáli v kilometrových radách, len aby si mohli tento zázrak vyskúšať.

Vznik prvej konzoly (1973)

Ralph Baer by sa dal nazvať aj otcom videohier. Nielenže vymyslel všemožné žánre hier, ale v 70. rokoch minulého storočia predstavil aj konzolu Magnavox Odyssey, ktorú si ľudia mohli zakúpiť do domácnosti. Išlo tak o prvé začiatky hrania ako ho poznáme aj dnes. Baer tiež dokázal, že ľudia sú ochotní zaplatiť niekoľko tisíc dolárov za to, aby mohli hrať v pohodlí svojho domova.

Kultová hra Space Invaders (1978)

V sedemdesiatych rokoch ešte ostaneme, nakoľko na ich konci vznikla kultová hra Space Invaders. Sci-Fi arkáda zažila mimoriadny úspech a v rôznych variáciách sme ju mohli vidieť aj dlhé roky po jej vzniku.

Hry orientované na príbeh (Zork, 1981)

O pár rokov na to bola predstavená aj hra Zork, ktorá prebiehala výlučne v textovom režime a taktiež priniesla do sveta hier niečo nové. Hra obsahovala vlastný príbeh a cieľom hráča bolo dostať sa do cieľa vlastnou hlavou. Nakoľko hra nemala žiadne grafické prvky, všetko stálo na hráčovej fantázii a povinnou výbavou bol papier s perom.

Pac-Man (1980)

Japonská plošinovka, ktorá nikdy nezostarne. Hoci už má takmer 40 rokov, stále ju hrávajú milióny hráčov a ide o titul, ktorý sa o zábavu postará aj dnes. Pac-Man je jednoducho symbolom všetkých hier.

Tetris (1984)

Rovnako tak aj ruský Tetris patrí spoločne s Pac-Manom do nehynúcich klasík. Túto hru hrali všetci. Chlapci, ženy, deti, riaditelia firiem, ale aj obyčajní robotníci.

Vznik mobilného hrania (1989)

Koncom osemdesiatych rokov vznikli prvé herné konzoly, ktoré sa dali voľne prenášať. Tzv. Gameboy z Japonska dal hraniu nový nádych a len rok na to sa dostal aj na Slovensko. Predinštalovanú mal hru Tetris, nakoľko sa predpokladalo, že táto hra bude silným magnetom na zákazníkov. Henk Rogers, tvorca videohier na tajnom stretnutí pred vydaním Gameboya povedal – ak chcete, aby Gameboy hrali chlapci, dajte tam hru Mario, no ak chcete, aby ju hrali všetci, dajte tam Tetris. Mal pravdu.

Nová éra hrania

Čoraz väčší rozmach CD-ROM, samotných počítačov aj operačných systémov umožňoval vývojárom zapracovať na hrách a predstaviť graficky vyspelejšie tituly v 2D grafike a v 8-bit farebnom prevedení. Revolúciu spôsobilo aj Sony, ktoré v roku 1994 predstavilo konzolu Playstation, ktorá mala v sebe integrovanú CD mechaniku. Išlo o plnohodnotné zariadenie do obývačky, ktoré malo na tú dobu skvelý dizajn a za všetko hovoria aj čísla predaja. Každých 8 sekúnd sa predala jedna konzola (v priemere). Poslednou vydanou hrou bolo Legendary Hits: Dewprism, ktoré vyšlo v Japonsku v roku 2007.

herný priemysel
Playstation

Player vs. Player (1994)

Nový spôsob hrania hier dal na chvíľu do úzadia klasické arkádové hry. Hranie hráčov proti sebe bolo veľmi žiadúce a udržala sa to v podstate dodnes, kedy sú multiplayerové tituly tie najhranejšie vôbec. V rovnakom čase vznikla aj hra DOOM, ktorá sa taktiež radí medzi legendy herného priemyslu.

WoW efekt (2004)

Priestor dostal aj nový štýl hier, tzv. MMO (massive multiplayer online) a tým najznámejším je bezpochyby séria World of Warcraft od štúdia Blizzard. Išlo o hru s takým dopadom, že sa začalo čoraz viac skúmať to, aké dopady má hranie hier. WoW bolo neuveriteľne návykové a dokonca samotní vývojári hry nechceli chodiť domov z kancelárií.

Súčasnosť

Aj keď v základe ostáva štýl hrania rovnaký aj dnes, čoraz viac sa dostávajú do popredia nové formy. Ide o rôzne virtuálne a rozšírené reality, hranie so snímaním pohybu (Kinect, Wii…) a v neposlednom rade mobilné hranie, kedy sa stále viac a viac hráčov sústredí na hranie hier na smartfónoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP