Francúzska technická univerzita IMT Atlantique úspešne spolupracuje na vytvorení špeciálnej kontaktnej šošovky, ktorá obsahuje vlastnú batériu a môže byť využitá s rozšírenou realitou. O technológiu sa už začala zaujímať aj americká armáda či spoločnosť Microsoft. 

Aj teba vždy udivovali tajní agenti v akčných filmoch, ktorí mali k dispozícii technológie o akých sa ti ani nesnívalo? Aj keď sa vo väčšine prípadov šlo len o fikciu, nebolo by to prvýkrát, ak by sa niečo podobné pretavilo aj do reality. Najnovšie sa podarilo vyvinúť unikátnu kontaktnú šošovku, ktorá má vlastnú batériu a je súčasťou projektu vytvorenia špeciálnych heliem s rozšírenou realitou.

Záujem armády aj Microsoftu

Takéto helmy by našli široké využitie napríklad v armáde, kde by vojaci takto mohli ovládať stroje. Šošovka je napájaná flexibilnou batériou z grafénu, ktorá počas testov dokázala niekoľko hodín napájať LED diódu. Výskumníci tiež očakávajú využitie v zdravotníctve a pri riadení vozidiel, kde by rozšírená realita taktiež mohla nájsť využitie.

Projekt zaujal aj americkú armádu, a to konkrétne Agentúru pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), ktorá by si tieto šošovky vedela predstaviť vo výbave vojakov. S ich pomocou by sa rozšírili ich vizuálne schopnosti najmä v teréne a ide o niečo, čo DARPA hľadá už desaťročia.

šošovky s rozšírenou realitou
IMT Atlantique

O šošovky sa začala zaujímať aj spoločnosť Microsoft, ktorá je podľa portálu Futurism pripravená investovať približne 2 milióny eur. Ide o zaujímavý krok, nakoľko Microsoft taktiež stojí za vývojom rozšírenej reality HoloLens a má uzatvorenú zmluvu s americkou armádou.

Všetko je už pripravené aj na testovanie, ktoré by sa malo spustiť v budúcom roku. Ak prebehne úspešne, začne sa s klinickými testami a ďalším vylepšovaním šošovky, aby mohla byť využívaná aj komerčne. Scéna z Mission Impossible, kde tajný agent pomocou špeciálnej šošovky fotí dokumenty tak nakoniec nemusí byť až tak mimo reality.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú