Včera sme priniesli recenziu na súčasný hlavný model výrobcu Huawei. P30 Pro exceluje najmä pri fotografiách, aký je ale jeho lacnejší brat s označením Huawei P30? Prinášame ti naše prvé dojmy z tohto zariadenia.

Huawei P30 máme v redakcii niekoľko dní a za ten čas sme sa stihli pozrieť na niekoľko hlavných funkcií a dôležitých rozdielov v porovnaní s drahším vlajkovým modelom. Smartfón pasuje do kategórie zariadení, ktoré kombinujú určité vlastnosti prémiových modelov za jemne dostupnejšiu cenu.

Dávid Igaz / FonTech

P30 môžeme zaradiť ku hlavnej konkurencii iPhone XR, Samsung Galaxy S10e, ale aj OnePlus 6T či Xiaomi Mi 9. Ide o zariadenia, ktorých cena sa pohybuje od 500 do 750 € a používateľov lákajú na niekoľko silných vlastností. Huawei P30 Pro prišiel na Slovensku v priebehu apríla za odporúčanú cenu 699 €.

Konštrukcia

V konštrukcii sa oproti P30 Pro udialo niekoľko zmien. V prvom rade výrobca implementoval klasický displej namiesto zahnutého. Stále ide o OLED panel s rozlíšením FullHD+ a dokonca aj s podporou technológie HDR10 pre lepší dynamický rozsah a farebného rozsahu DCI-P3.

Dávid Igaz / FonTech

Menší rozmer obrazovky 6,1 palcov už znamená hustejšiu sieť pixelov a z nášho prvotného pohľadu sú farby v základnom nastavení hlbšie a kontrastnejšie. Vďaka menšiemu displeju je klasická P30 aj kompaktnejšia a do ruky sadne lepšie. Bude tak vyhovovať používateľom, ktorí hľadajú menej rozmerný telefón. Pri porovnaní s Galaxy S10e je o 7 mm dlhšia a približne o 1,5 mm hrubšia. Proti iPhone XR naopak ponúka o pár milimetrov menšie čísla.

Veľkou zmenou v porovnaní s P30 Pro je prítomnosť 3,5mm audio jacku. Nachádza sa prakticky v ideálnej polohe na spodnej hrane telefónu. Opäť ide o dobré správy pre tých, ktorý podobný prvok v smartfóne naďalej vyžadujú. Nemá ho OnePlus 6T, Xiaomi Mi9 ani iPhone XR.

Dávid Igaz / FonTech

Hybridný slot pre 2 nanoSIM karty alebo jednu SIM a nanoSD kartu sa zo spodnej hrany presunul na ľavý okraj zariadenia. Na P30 ale nenájdeme IR blaster pre ovládanie televízoru či iného príslušenstva. Ani v prípade menšieho modelu sme sa žiaľ nedočkali stereo reproduktorov. Výkon

Väčším kompromisom je strata certifikácie odolnosti IP68, ktorá je pri modeli P30 nahradená odolnosťou na úrovni IP53. To znamená základnú výdrž proti prachu a pošpliechaniu vodou. Používanie pri jemnom daždi je tak možné a telefón by mohol zvládnuť aj náhodné obliatie vodou, to už však hrozí aj poškodenie zariadenia. V tomto prípade telefón stráca okrem modelu P30 Pro aj na Galaxy S10e a iPhone XR.

Dizajn

Už pri P30 Pro sa nám veľmi páčilo gradientné farebné prevedenie a skvelou správou je, že Huawei v danom nastavení pokračuje aj pri svojom lacnejšom modeli. Spolu so skleneným vyhotovením a veľmi vkusným umiestnením fotoaparátov ide o jedno z najkrajších zariadení na trhu.

Dávid Igaz / FonTech

Okrem gradientného sfarbenia Aurora sú pritom dostupné aj ďalšie zaujímavé kombinácie ako napríklad Breathing Crystal. Krokom späť nie je ani ponechanie snímača odtlačkov prstov pod displejom, ktorý sa v porovnaní s Mate 20 Pro významne spresnil a zrýchlil. Ešte stále to nie je úroveň hardvérových snímačov, ale Huawei spravil značný krok vpred. Displej má tiež presne rovnaký výrez v tvare kvapky.

Systém aj batéria

V plnohodnotnej recenzii budeme veľmi zvedaví na výdrž 3650 mAh batérie. Väčší model sa prezentoval slušnými číslami a uvidíme ako očakávania naplní menšia P30. Veľkou výhodou zariadenia môže byť rýchle nabíjanie s výkonom 22,5 W.

Je to polovičná hodnota akú ponúka model Pro, ale aj naše prvé skúsenosti hovoria, že by mal smartfón v rýchlosti nabíjania stále patriť k najlepším na slovenskom trhu. Už pri včerajšej recenzii sme pritom spomínali, že táto vlastnosť dokáže významne zvýšiť spokojnosť a pohodlie pri používaní smartfónu.

Dávid Igaz / FonTech

Systémom v Huawei P30 je Android 9.0 s nadstavbou EMUI 9.1 a v tomto smere nemôžeme očakávať veľké rozdiely. Uvidíme ako bude agresívna správa operačnej pamäte spolupracovať so 6 GB RAM, ktoré v prípade P30 máme k dispozícii. Na trhu je pritom aj model s 8 GB RAM. Pri P30 Pro išlo v prípade agresívneho limitovania behu aplikácií na pozadí o našu najväčšiu výčitku voči EMUI. Ťažko predpokladať, že sa to P30-tke vyhne.

Najväčšie tromfy

Dôležitým faktorom v prípade Galaxy S10e aj iPhonu XR je výbava v podobe vlajkového procesoru výrobcov. Zaostávať však rozhodne nebude ani Huawei P30, ktorý poháňa 7nm čipset Kirin 980. Ten ukázal svoje schopnosti už v Mate 20 Pro a presvedčil nás aj pri P30 Pro.

Tešíme sa na jeho používanie aj lacnejšej verzii. Procesor je výnimočný nielen vysokým výkonom, ale aj širokou implementáciou umelej inteligencie, ktorá ukazuje pokročilé schopnosti najmä pri fotografiách. Rozdiel oboch zariadení vo výkone na základe hodnotenia z benchmarkov je nepatrný:

GeekBench 4 (P30 vs. P30 Pro):

Test jedného jadra – 3301 vs. 3290 bodov
Test viacerých jadier – 9501 vs. 9728 bodov

AnTuTu (P30 vs. P30 Pro):

280 304 vs. 290 355 bodov

Vo fotovýbave očakávame najväčšiu silu smartfónu Huawei P30. Telefón prináša tri zadné fotoaparáty, ktoré sú špecifikáciami slabšie ako v prípade modelu Pro a preto sme zvedaví, ako veľmi sa rozdiely prejavia na výsledných fotkách. Každopádne, trojica v zložení primárneho 40 MPx (f/1.8), širokouhlého 16 MPx (f/2.2) a teleobjektívu s 8 MPx (f/2.4) by mohla poskytnúť sľubné výsledky. Bude to kľúčové z pohľadu potenciálneho úspechu zariadenia medzi používateľmi.

Huawei P30 vs. Huawei P30 Pro

[twenty20 img1=“161499″ img2=“161500″ offset=“0.5″ before=“P30″ after=“P30 Pro“]

[twenty20 img1=“161491″ img2=“161492″ offset=“0.5″ before=“P30″ after=“P30 Pro“]

Bude to stačiť?

Huawei P30 prichádza do neľahkého súboja v cenovej kategórii, kde ho čakajú konkurenti od Samsungu, Apple, ale aj silných čínskych výrobcov. Výbava spomínaných modelov sa v niektorých kľúčových aspektoch líši a veľmi tak môže záležať na preferenciách jednotlivých používateľov.

V porovnaní s P30 Pro prináša druhý model Huawei niekoľko kompromisov, ale zároveň aj kompaktnejšie telo a dostupnejšiu cenovku. Uvidíme, akú silu pri dlhodobom používaní nakoniec preukáže pri výdrži batérie, nabíjaní a výkone fotoaparátov. Na konečné hodnotenie je ešte príliš skoro, ale práve v týchto kritériách musí ukázať svoju silu, ak chce uspieť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú