Vo svete smartfónov sa výrobcovia snažia priniesť čo najlepšie novinky a funkcie, ktoré spravia práve z ich smartfónu ten najlepší. Na druhej strane, v automobilovom priemysle to funguje podobne, avšak v poslednej dobe sa azda najdôležitejšou vlastnosťou stáva bezpečnosť.

Mnohí si dnes pri výbere automobilu nepotrpia ani tak na vzhľad či výkon, nakoľko je pre nich dôležitejším faktorom práve bezpečnosť. Príkladom toho je aj niesmierne veľká obľuba SUV vozidiel, ktoré sa na Slovensku umiestňujú na popredných priečkach v predajných štatistikách.

Prečítajte si tiež!
Slovák, ktorý si podmanil autosalón v Ženeve. Porozprával ako vyrobil na Slovensku svetovo jedinečný 800-koňový superšport

Niekedy však zárukou bezpečnosti nie je ani SUV, ale niečo, respektíve niekto iný. Volvo a bezpečnosť jednoducho patria k sebe a aj vďaka najnovším vyhláseniam spoločnosti môžeme skonštatovať, že práve Volvo predstavuje záruku bezpečnosti.

Bezpečnosť na prvom mieste

Potvrdzuje to aj najnovšia stratégia Vision 2020, ktorej hlavnou myšlienkou je, aby od roku 2020 neboli v jej nových vozidlách usmrtení alebo vážne zranení žiadni cestujúci. Že to spoločnosť myslí naozaj vážne potvrdzujú aj najnovšie plánované vylepšenia. The Verge len prednedávnom informoval o pláne Volva, ktorý spočíva v limitovaní maximálnej rýchlosti vo svojich nových automobiloch na 180 km/h a máme tu hneď ďalšiu oznámenú novinku, ktorá zaručí ešte väčšiu bezpečnosť.

Nakoľko sú najčastejšími príčinami nehôd práve spomínaná vysoká rýchlosť či prítomnosť omamných látok u vodiča, najnovšie sa Volvo zaoberá práve druhým problémom, informuje techradar. Do svojich automobilov sa rozhodli pridať palubné kamery a senzory, ktoré dokážu zistiť, či vodič nie je v stave, ktorý by mohol narušiť bezpečnú jazdu.

Monitorovací systém dokáže sledovať, či vodič nemá napríklad zatvorené oči, dlhšiu dobu nereaguje, alebo jeho správanie naznačuje, že jednoducho nie je spôsobilý ďalej riadiť vozidlo. Kamery sa budú zameriavať najmä na oči, ktoré dokážu upozorniť na rozptýlenie vodiča, ale aj možnú intoxikáciu. Ak vodič dlhšiu dobu nereaguje, bude vyzvaný k aktivite. Ak ani v prípade výzvy či výstražných signálov patrične nezareaguje, automobil podľa polohy spomalí, zastaví, prípadne aj bezpečne zaparkuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú