Tento rok bol je z pohľadu bádania vesmíru a rôznych misií poriadne bohatý. Dočkali sme sa štartu rakety Falcon Heavy či pristátia sondy InSight na povrchu Marsu. Nemenej zaujímavý však bude aj ten budúci rok. 

Momentálne žijeme v období, v ktorom technológie zažívajú najväčší boom a trend sa bude neustále už len zvyšovať. Nie len v oblasti bežne využívaných technológií ale aj tých vesmírnych, na ktorých tímy vedcov a inžinierov neprestajne pracujú. V nasledujúcich riadkoch tak nájdeš zoznam najzaujímavejších okamihom budúceho roka, ktoré nás v oblasti vesmíru a vecí s tým súvisiacich čakajú. Nepochybne nás čaká omnoho viac udalostí no tieto sú tie, o ktorých je isté že sa uskutočnia.

Január

Hneď prvý deň v novom roku by malo dôjsť k tomu, že sa sonda New Horizons dostane k tajomného objektu Ultima Thule, ktorý je asi 4 miliardy kilometrov od Zeme. Pôjde tak o najvzdialenejší objekt vo vesmíre, aký kedy ľudstvo navštívilo. Následne 3. januára bude Čína prvou krajinou, ktorej rover pristane na odvrátenej strane Mesiaca. V tom istom dni bude možné pozorovať meteorický dážď, pri ktorom sa predpokladá až 100 meteorov za hodinu. Presne 6. januára bude možné sledovať aj čiastočné zatmenie Slnka, avšak len zo severnej Ázie.

Zobraziť celú galériu (5)
China Aerospace Science and Technology Corporation

Dočkajú sa aj fanúšici SpaceX, keď 17. januára je naplánovaný prvý štart vesmírnej lode Crew Dragon, zatiaľ bez ľudskej posádky. V priebehu 20. – 21. januára bude prebiehať po celom svete úplne zatmenie Mesiaca. Záver mesiaca bude venovaný neziskovej organizácii SpaceIL z Izraela, ktorá sa pokúsi so svojim vozidlom pristáť na Mesiaci. O slovo sa ozve aj India, ktorej národný vesmírny program bude sláviť druhý misiu na Mesiac (v prípade že bude úspešná). Ako tak môžeš vidieť, budúci rok začne menšími pretekmi, čo sa týka cestovania a dobývania Mesiaca.

Február

12. februára sonda Juno preletí okolo Jupitera vôbec prvýkrát v roku 2019. V zatiaľ neznámom dni v mesiaci by mala byť aj misia spoločnosti SpaceX, kedy do vesmíru bude vyslaných takmer 12 000 satelitov, ktoré majú Zem pokryť internetom.

Marec

Rovnako ako SpaceX, tak aj spoločnosť Boeing pracuje na vlastnej vesmírnej lodi Starliner, ktorá by sa svojho debutu mohla dočkať už v priebehu marca budúceho roka. Niekedy v tomto období by mala dôjsť aj k druhému štartu rakety Falcon Heavy, ktorá pri svojom prvom lete vyniesla do vesmíru vozidlo Tesla Roadster. V tomto prípade však pôjde už o reálnu misiu, kedy na orbit bude vynesených niekoľko armádnych satelitov.

Zobraziť celú galériu (5)
Kapsula CST-100, s ktorou chce Boeing prepravovať astronautov na ISS. Zdroj: Boeing

Apríl

Sonda agentúry NASA, Parket Solar Probe, je najrýchlejším objektom, aký kedy ľudstvo vytvorilo. Len pre predstavu, posledný prelet bol v rýchlosti 341 000 km/h. Cieľom sondy je priniesť informácie o mechanizme slnečného vetra a slnečnej koróne. Ďalší prelet sa očakáva 4. apríla, pričom celá misia má trvať do roku 2026.

Jún

Ak bezpilotná misia Crew Dragonu prebehne bez problémov, už v priebehu mesiaca Jún sa očakáva, že sa vykoná hneď ďalšia, tentokrát už s ľudskou posádkou. Astronautmi sa stali Doug Hurley a Bob Behnken.

Júl

Ďalšie zatmenie, tentokrát ale to slnečné. Pozorovateľné bude z hlavne z južnej pologuli, pričom najlepšie miesta budú v krajinách ako Čile a Argentína. Stane sa tak 2. júla. Presne o dva týždne na to sa udeje čiastočné zatmenie Mesiaca, pričom znovu sa na nás šťastie neusmeje, nakoľko zatmenie bude viditeľné len z Afriky a západnej Ázie.

August

Perzeidy patria medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 95 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum majú okolo 12. až 13. augusta. 

Zobraziť celú galériu (5)
Andrés Nieto Porras/Flickr

November

Nakoľko je planéta Merkúr veľmi malá a blízko k Slnku, tak ju len tak na oblohe nevidieť. 11. novembra ju však môžeš zahliadnuť, ako sa bude pohybovať popred Slnko. Nezabudni však na poriadnu ochranu očí.

December a záver roka

V závere roka sa očakáva návrat čínskej sondy z Mesiaca, statický štart rakety Big Falcon Rocket. Je sa tak rozhodne na čo tešiť a ktovie koľko ďalších noviniek nás počas roka čaká.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú