Trh so smartfónmi je tak široký ako ešte nikdy vo svojej histórii. Aj v obrovskom počte zariadení však vieme nájsť telefón, ktorý sa radikálne odlišuje od všetkých.
Presadiť sa v mobilnom biznise nie je jednoduché a pri narastajúcom počte modelov začalo byť čoraz ťažšie byť iný. Výrobcovia sa snažia priniesť jedinečný dizajn, no často to končí na tom, že s obdlžníkovým tvarom smartfónov sa príliš experimentovať nedá.
Potom je tu otázka funkcií a dostupných technológií pre používateľa. Samsung so sériou Note ponúka unikátne využitie stylusu. Spolu s Huawei používateľom dávajú možnosť ako zmeniť smartfóny na špeciálnu obdobu stolového počítača. Model Mate 20 Pro zas dokáže bezdrôtovo nabíjať iné zariadenie. Apple sa v iPhonoch sústredí na najlepší používateľský zážitok. Každý sa snaží nájsť to, čo nemá nik iný. A iný je aj kúsok, ktorý nám nedávno pristál na redakčnom stole.
CAT síce nie je tak známou značkou telefónov ako vyššie spomínané spoločnosti, ale jej odolné modely ľudia poznajú roky. Lenže ani odolnosť nie je tá hlavná funkcia, ktorou zaujme tohtoročný S61. Má totiž funkcie, ktoré nenájdeme v žiadnom inom smartfóne a sú tak odlišné od zaužívaných trendov, že sme sa ich rozhodli vyskúšať. Našli sme im využitie?
Zima, zima, teplo
Už sme teda spomínali stylus, telefón ako počítač či reverzné nabíjanie, ale mať v mobile termokameru? CAT S61 síce nie je úplne prvým kúskom s takouto netradičnosťou, no predchodcom bol model rovnakej značky, CAT S60. Tento rok sme sa však dočkali žiadaných vylepšení. V novinke je možné nastaviť minimálnu teplotu, od ktorej kamera zobrazuje teplotné spektrum na snímanej scéne. Tiež je možné merať vyššie teploty než v minuloročnom modeli. V špeciálnom režime je to až do 400 °C, v klasickom od -60 do 150 °C.
CAT spolupracuje pri implementovaní termokamery so spoločnosťou FLIR, ktorá je v tejto oblasti špičkou na trhu. Na presnosti si dali záležať a do výbavy pridali niekoľko softvérových vychytávok. Je možné určiť oblasť pre zobrazenie priemernej teploty, meniť režimy zobrazenia napríklad najchladnejších či najteplejších miest na snímanej scéne, alebo meniť bod merania.
Samozrejme, využitie sa ponúka najmä profesionálom, ale aj bežný používateľ vie z toho vyťažiť. Pomocou kamery sme napríklad doma kontrolovali únik tepla okolo dverí či okien. Počas testovania notebookov sme zas merali teplotu komponentov. Stavbári či teplári však rozhodne nájdu ešte oveľa širšie spektrum využitia.
Hádať už netreba
Okrem vylepšenej termovíznej kamery tu však máme funkcie, ktoré sú novinkou aj v smartfónoch CAT. V zariadení je totiž implementovaný špeciálny laserový snímač, ktorý v spolupráci s kamerou umožňuje merať vzdialenosť medzi smartfónom a určitým objektom. Pred úvodným použitím je nutné aplikáciu Measure nakalibrovať s pomocou tradičného metra, následne je možné merať vzdialenosti s výrobcom udávanou toleranciou +/- 3 %.
Pre dosiahnutie čo najpresnejších výsledkov je však nutné dodržať istý postup merania. Merať je možné vzdialenosť maximálne do 8 metrov. Objekt by mal byť pritom v rovnakej výške, respektíve na úrovni smartfónu. Pri meraní vzdialenosti medzi dvomi bodmi, ktoré určí používateľ (áno aj to sa dá), musia byť objekty v rovnakej vzdialenosti ako je laserová bodka, ktorú smartfón pri tejto funkcii využíva.
Samozrejme, pri meraní je nutné rátať s istou odchýlkou, ale pri dodržaní pravidiel sme získali do vrecka veľmi užitočného pomocníka. Využitie? Opäť jednoznačne v stavbárčine, ale aj pre elektrikárov či napríklad dizajnérov. My sme si mobilom pomohli pri montovaní poličiek v kuchyni a konečne sme nemuseli sebavedomo (ale aj nepresne) odhadovať jednotlivé vzdialenosti.
Vyvetrajte, prosím
Treťou najzaujímavejšou vychytávkou CAT S61 je opäť úplná novinka na trhu smartfónov. Telefón od Caterpillar totiž už môže plne nahradiť aj merač kvality ovzdušia. Slúžia na to špeciálne senzory na boku zariadenia. Tie konštantne nasávajú vzduch z okolia a merajú nielen teplotu a vlhkosť, ale aj mieru škodlivín v ovzduší.
Systém následne upozorňuje pokiaľ sa nachádzaš v prostredí s nekvalitným vzduchom a poskytuje odporúčania na dobu bezpečného pobytu na danom mieste, či tipy ako kvalitu zvýšiť. K dispozícii sú aj štatistiky napríklad za posledných 7 dní. Presnosť sa nám hodnotí ťažšie, pretože sme nemali po ruke žiadny podobný merač, ale napríklad v blízkosti odlakovača nám telefón hneď hlásil znečistenie. Tiež sme vždy vedeli, či sme dostatočne vyvetrali v kancelárii. Okrem profesionálov tentoraz odporúčame využitie pre každého, kto sa stará o to, aby žil v čo najzdravšom prostredí.
Má jasný smer
CAT S61 rozhodne nie je smartfónom úplne pre všetkých, na preplnenom trhu však ponúka unikátne vlastnosti, ktoré nenájdeme u žiadneho iného výrobcu. Je jasné, že nie je priamym konkurentom pre vlajkové modely Samsungu, Huawei či Apple, ale má jasný smer a vie sa odlíšiť. Zdá sa teda, že smartfón už nielenže skryje do nášho vrecka bežné zariadenia ako kameru, prehrávač hudby či takú jednoduchú vec ako svetlo, ale už tu máme možnosť aj pre termokameru, meter či senzor kvality ovzdušia. Znie to netradične, ale je to realita, ktorá prekvapivo funguje.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Vymenil som svoje smart hodinky za „Čínu“ a ostal som zarazený. Najväčší predsudok Slovákov je dávno preč
Legendárny model Renaultu sa vrátil. Testoval som ho a zarazil ma nielen dizajnom, ale aj dojazdom
Jazdná dokonalosť v kontroverznom balení. Nové BMW X3 potešilo dojazdom, má však nečakanú slabinu
Zavarí ti všetky mozgové závity. Hrali sme novinku od majstra Hidea Kojimu
Zabudni na Last of Us. 28 rokov potom je hororový adrenalín, na aký čakáme roky (RECENZIA)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
50-tisíc Rusov na fronte, letná ofenzíva v troskách: Korupcia ničí armádu, Ukrajinci chystajú tvrdý protiútok
Slováci ich „hltajú“ ako lentilky: Kardiológ odhalil doplnky, ktoré vedú k neplodnosti, zlyhaniu pečene a predčasnej smrti
NÁROČNÝ KVÍZ: Iba 10 % Slovákov odpovie správne na všetky otázky. Prever svoje znalosti z chémie
Smrteľný vírus v populárnej destinácii Slovákov: Krajina hlási prvé úmrtie, 25 ľudí je v karanténe
Rusi prekvapili lacným dronom z peny. Černika pôsobí primitívne, no ničí s prekvapivou presnosťou
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vymenil som svoje smart hodinky za „Čínu“ a ostal som zarazený. Najväčší predsudok Slovákov je dávno preč
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- iPhone stráca lesk. Slováci už nechcú míňať za mobily 1000 eur a našli si nového miláčika
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
- Najlepší film Marvelu posledných rokov je konečne online. Aj so slovenským dabingom
-
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Deje sa to len raz za 11 000 rokov. K Slnku sa blíži záhadná planéta a vedci musia konať rýchlo
Pitná voda na Slovensku je v ohrození. Zaostávame v boji proti najväčšiemu nepriateľovi
Vyhynulo až 90 % života. Vedci konečne našli príčinu najväčšej katastrofy v histórii Zeme
Brusel čelí veľkému tlaku: Česi chcú prepísať prísne emisné pravidlá, podporilo ho 17 spojencov
Stellantis zvyšuje kritiku EÚ: Tieto autá nikto nekupuje, budeme musieť zatvárať závody v Európe
Dôležitý satelit za 88 miliónov dolárov zmizol. Jeff Bezos aj vedci ostali v šoku
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP