Hru Fortnite netreba asi nikomu predstavovať. V súčasnosti sa hra od výrobcov Epic Games stala najpopulárnejšou hrou, ktorú hrajú desiatky miliónov ľudí po celom svete. Spočiatku sa dostupnosti mohli tešiť len používatelia PC, Xboxu, Nintenda či PS4. Práve kvôli obľúbenosti sa výrobcovia rozhodli rozšíriť Fornite aj na smartfóny, čo však prinieslo viacero zaujímavých udalostí. 

Ako prví spomedzi používateľov smartfónov sa mohli tešiť používatelia iOS. Za prvé tri týždne hra dosiahla zárobok, ktorý presahoval sumu 15 miliónov dolárov. Pri oznámení výrobcov o zavedení hry aj na Android to nešlo úplne bez problémov. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko bolo spojené príchodom Fortnite pre zariadenia s Androidom.

Falošné aplikácie ešte pred oficiálnym vydaním mobilnej verzie hry

Oficiálne vydanie verzie Fornite pre Android bolo oznámené niekedy počas letných mesiacov. Epic Games však presný dátum neoznámil a nedočkavosť mnohých fanúšikov využili skupiny hackerov. V online svete sa objavilo viacero propagácií na stiahnutie skoršej verzie hry prostredníctvom rôznych webových stránok, teda mimo oficiálne zabezpečeného Google Play.

Tento problém sa netýkal používateľov iOS, nakoľko inštaláciu obsahu mimo dôveryhodných zdrojov povoľuje len Android. Zistilo sa tak viacero prípadov, kedy po stiahnutí aplikácia zbierala zoznam hovorov, kontaktov a SMS správ. V horšom prípade sa používateľom so stiahnutou aplikáciou stiahol aj malvér na ťažbu kryptomien. Na daný problém upozornil aj výskumník malvéru pre spoločnosť Eset.

Hra obišla oficiálny obchod Google Play

Po vyššie spomínaných problémoch sa milovníci Fortnite mohli tešiť na oficiálne vydanie hry. Eufóriu však vystriedalo mierne sklamanie, nakoľko sa hra neobjavila v obchode Google Play. Namiesto toho si používateľ stiahne inštalačnú aplikáciu priamo zo stránky výrobcu.

Dôvodom sú predovšetkým peniaze. Google si za všetky predané hry a následné mikrotransakcie berie 30 % všetkých tržieb. K udalosti sa vyjadril Tim Sweeney, generálny riaditeľ Epic Games. Podľa jeho slov predstavovalo 30 % neprimeranú čiastku. Odhaduje sa, že Google tak prišiel o zisk vo výške 50 miliónov dolárov a cena by bola stále väčšia. Spoločnosť Epic Games teda dostane plnú sumu zarobených peňazí, no objavila sa prvá bezpečnostná chyba.

Kritická bezpečnostná chyba

Na tento problém prekvapivo upozornil práve Google. Stiahnutie softvéru mimo Google Play prinúti používateľov prijať inštaláciu z rôznych neznámych zdrojov. Následne tak musia otvoriť viacero externých zdrojov a povoliť viaceré bezpečnostné obmedzenia, ktoré by v prípade stiahnutia cez Google Play zostali zabezpečené. Google verejne zdieľa tieto informácie a hovorí tak o dôležitosti sťahovaní aplikácii cez oficiálny obchod.

Epic Games ocenilo úsilie spoločnosti Google, ktorá vykonala bezpečnostný audit. Avšak podľa nich je nezodpovedné, aby Google zverejnila priame detaily chyby tak rýchlo. Tvorcovia Fortnite vraj už pracujú na aktualizácii, ktorou sa spomínané problémy odstránia.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú