Recenzia | Motorola Moto Z3 Play na prvý pohľad vyzerá obyčajne. Má však niečo, čo nikto iný neponúka
2G sieť GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only)
3G sieť HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100
4G sieť LTE: 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 28(700)
156,5 x 76,5 x 6,8 mm
156 g
Super AMOLED 6,01 palcov, zabéra približne ~77.9% prednej plochy, rozlíšenie FullHD1080 x 2160, 18:9 pomer strán, hustota pixelov 402 ppi
Snapdragon 636
4 GB
Android 8.1
32/64 GB
duálny: primárny snímač 12 MPx, clona f/1.7, veľkosť senzoru 1/2.55", veľkosť pixelov 1.4µm, dual pixel PDAF zaostronanie
sekundárny snímač 5 MPx, senzor pre meranie hĺbky ostrosti
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX
GPS s podporou A-GPS, GLONASS, BDS
NFC, FM rádio, USB Type-C, USB On-The-Go
3000 mAh
Magnetické piny pre pripojenie modulov, slot pre microSD kartu, podpora rýchleho nabíjania, základný modul s prídavnou batériou v balení
+ Super AMOLED displej
+ Rýchly chod a svižný Android
+ S pribaleným powerpackom enormná výdrž
+ Ultrarýchle nabíjanie
+ Moduly
+ Motorola gestá
- Horšia ergonómia
- Konkurencia ponúka lepšie fotoaparáty
- Občas zmätkuje automatický jas displeja
- Pri preťažení RAM zariadenie seká, stačí premazať RAM
Motorola Z3 Play je jedinečné zariadenie, ktoré ma dokázalo jedinečne zaujať. Samozrejme, má svoje muchy. Smartfón ma hneval správaním automatického jasu displeja, občasnému zasekávaniu sa mi pravidelným čistením RAM podarilo zamedziť a na zvláštnu ergonómiu sa dá zvyknúť. To, čo tento smartfón v základe ponúka je výborný displej, až na výnimky rýchly chod, s pribaleným PowerPackom perfektná výdrž, systém gest a bohaté možnosti rozšírených funkcií s Moto Mod modulmi. Smartfón teraz stojí približne 400€ a to je podľa mňa aj jeho hodnota. Otázka je, koľko si ochotný priplatiť za tie prvenstvá a jedinečnosti, pretože práve moduly sú tie, ktoré dávajú Playku neštandardné funkcie.
Do redakcie k nám tentokrát zavítala novinka z dielne Motoroly. Túto značku iste poznáš, veď v našich končinách je už dávno známa. Aj keď spoločnosť ustúpila zo svojich pozícii z minulosti, stále produkuje kvalitné smartfóny. Na jeden z nich sme sa pozreli v tejto recenzii.
Motorola Z3 Play je smartfón vyššej strednej triedy, kde sa už veľa chýb neodpúšťa. Táto recenzia je zameraná hlavne na jej výnimočnosť a na to, prečo je práve Z3 Play zaujímavejšia ako ostatné zariadenia. Samozrejme, pozrieme sa aj na jej slabšie miesta.
Balenie:
- Smartfón
- Nabíjačka Motorola Turbo Power
- USB-C prepojovací kábel
- USB-C – jack redukcia
- 3,5 mm jack slúchadlá
- Moto Power pack
Do testu boli ďalej zapožičané:
- Moto style shell – modul bezdrôtového nabíjania
- Moto 360 camera – modul 360 stupňovej kamery
Smartfón, ktorý mení svoje vlastnosti za pochodu
Motorola má celé portfólio mobilných telefónov, avšak iba najvyššie rady „Z“ a „Z Play“ majú na zadnom kryte integrovaný špeciálny konektor pre pripojenie Moto mod modulov. Funkcia tak nechýba ani na nami testovanom kúsku. Špeciálne piny pre pripojenie modulov sa nachádzajú klasicky vzadu dole a zariadeniu umožňujú meniť vlastnosti takpovediac za pochodu. O užitočnosti tejto technológie ešte budeme hovoriť, avšak už teraz môžeme označiť jej prítomnosť za veľké plus.
Konštrukcia Moto Z3 Play ďalej ponúka „sklenený sendvič“ s kovovými okrajmi. Ide v podstate o štandard u smartfónov tejto kategórie a Motorola ponúka vysokú kvalitu. Zvláštnosťou je snímač odtlačkov prstov v bočnej stene a tlačidlo zapínania na ľavej strane. Na dané riešenie si treba chvíľu zvykať, pretože je iné než u väčšiny konkurentov, skener však funguje spoľahlivo a veľmi rýchlo. Vzadu vytŕča duálny fotoaparát a vpredu nájdeme Super AMOLED displej, spolu s hlasitým reproduktorom a sluchátkom v jednom a hrdý nápis Motorola pod displejom. Chýba 3,5mm audio jack, avšak výrobca do balenia pribalil aj redukciu z USB typu C.
Z celkového pohľadu je konštrukcia Moto Z3 Play veľmi pevná, miernou nevýhodou sú len ostré hrany zadnej časti, na ktoré si takisto treba zvyknúť. Pozornosť na seba strhávajú ešte spomínané Moto moduly, ktoré priznám, veľmi zaujali aj mňa. Spolu s telefónom som vyskúšal aj 360 stupňovú kameru a modul bezdrôtového nabíjania. V balení smartfónu sa ďalej nachádzal modul prídavnej batérie, ktorá funguje podobne ako štandardná powerbanka. K ich výkonu sa ešte dostaneme.
Super Super AMOLED
Moto Z3 Play má integrovaný Super AMOLED displej s rozlíšením FHD+ a pomerom strán 18:9, samozrejme, nechýbajú zaoblenia v rohoch. Podanie farieb, kontrast, pozorovacie uhly, všetko na čo si spomenieš, nemá žiadnu väčšiu slabinu. AMOLED technológia tu potvrdzuje svoje skvelé vlastnosti. Škoda, že softvér automatickej regulácie jasu občas pokazí dobrú náladu. Nastavenie totiž funguje trochu rozpačito, zväčša správne a dobre, ale občas pohnevá neúmerným znížením jasu. Inak sa je skutočne na čo pozerať.
Mierne vylepšený Android 8.1
V telefóne sa nachádzala počas testu verzia Androidu Oreo aj s najnovšími bezpečnostnými záplatami. Možnosti a nastavenia sú štandardné, Motorola však trochu myslela aj na používateľský zážitok a do Z3-ky Play pribalila šikovné notifikácie pomocou displeja. Smartfón podľa senzorov zistí, že sa k nemu blížiš a rozsvieti na displeji pár pixelov s časom, kapacitou batérie a notifikáciami, do ktorých môžeš prejsť okamžite, z takmer zhasnutého displeja. Notifikačná dióda prítomná nie je, v tomto prípade mi ale nechýbala.
Špecialitou od Motoroly sú gestá. Ide o veľmi návykový spôsob ovládania smartfónu, ktorý urýchľuje prácu so zariadením. Mojím obľúbencom sa stala funkcia ovládanie jedným tlačidlom, kedy systémové tlačidlá nahrádza jediné a pomocou jednoduchých gest sa dostaneš späť, domov, aj do multitaskingu. Podobné riešenie už bude súčasťou aj nového Androidu 9 Pie, Motorola však na to šikovne myslela už skôr. A keď sme už pri blížiacej sa verzii operačného systému od Google, Android 9 by podľa dostupných informácií mohol ešte do konca roka prísť aj na Z3 Play. To sú potešujúce správy.
Snapdragon 636, play či replay?
Vo vnútri zariadenia sa o výkon stará procesor Snapdragon 636. Ide o 8-jadrový čip zložený zo 4 výkonných a 4 úsporných jadier. Výkonovo je na tom čip veľmi dobre a v porovnaní s top smartfónmi pri bežnom používaní veľký rozdiel nezbadáš. Smartfón je rýchly a všetko behá plynule. Trápiť sa začne, ak mu naložíš náročnejšiu hru. S najvyššími detailami nerátaj, grafika Adreno 509 na to nie je stavaná a výkonu má tak akurát.
Na tomto Playku rozbehneš všetko dnes dostupné, no budeš sa musieť uskromniť. RAM má veľkosť dnes už štandardných 4 GB. Vnútorné úložisko je na úrovni 64 GB, ale telefón podporuje aj MicroSD karty. Vďaka tomu môžeš mať pamäť až o 512 GB väčšiu.
Nabíjať? Nebuď trápny
Smartfón má zabudovanú batériu s kapacitou 3000 mAh. „Normálna veľkosť pre štíhle zariadenie, určite tu bude priemerná výdrž.“, povieš si. Nie. K telefónu výrobca pribalil aj Moto Powerpack, síce ten najmenší, ale aj ten má pekných 2200 mAh. To je spolu 5200 mAh kapacita, ktorá ti postačí na 3 dni bežnej prevádzky. Priložený powerpack funguje ako powerbanka nalepená na smartfóne a nabíja sa spolu so zariadením. Extra zaujímavé sú väčšie powerpacky, ktoré sa dokážu nabíjať bez mobilu. Prakticky odlepíš powerpack, dáš ho nabíjať, zatiaľ čo smartfón používaš a potom ho nalepíš späť. Kam sa hrabú bezdrôtové nabíjačky, že?
Samozrejme, treba dbať na to, že zariadenie po pripojení powerpacku vcelku narastie na hrúbke. Bez tohto prídavku energie smartfón stále zvládne aj náročný deň používania. Na konci dňa však treba byť pripravený nabíjať. Ale to nie je zas taký problém, táto oblasť je enormne silná stránka zariadenia. Priložená je rýchlonabíjačka od Motoroly, ktorá zvládne dodať 50 % kapacity už do polhodiny a plnú baterku dosiahne za približne hodinu a pol. To sú skvelé čísla. Pri nabíjaní s PowerPackom treba dávať pozor ešte na jednu zvláštnosť. Pokiaľ totiž použiješ obyčajnú nabíjačku, PowerPack sa nenabíja, nabije sa iba smartfón.
Konkurencia vie dať viac
Fotoaparáty sú aj v oblasti vyššej strednej triedy často najväčším rozdielom v porovnaní s top prémiovými smartfónmi. Nanešťastie je to aj trochu prípad Moto Z3 Play. Za správnych podmienok je 12-megapixelová kamera s clonou f/1.7 schopná produkovať slušné obrázky. Fotografie sú jasné, s uveriteľnými farbami, ale už tu cítiť stratu detailov. Aj medzi konkurentmi v danej cenovej kategórii nájdeme modely s o čosi lepším výkonom. Motorola ešte ponúka špeciálne režimy, kde napríklad dokáže vyrezať objekt z fotky alebo zvýrazniť len jedinú farbu snímky. Najmä pri prvej funkcii je však použiteľnosť trochu otázna.
Čo sa týka výkonu v noci, je očividné, že v porovnaní s Moto G6 Plus smartfón ponúka lepšie výsledky. Fotky majú výrazne menej šumu v tmavých častiach, stále však dochádza k pomerne významnej strate detailov. Snímky teda môžeme skôr označiť za dobré, nie však excelentné. V daných podmienkach a pri dodržaní cenovky sú konkurenciou najmä čínski výrobcovia, ktorí sú s fotoaparátmi o čosi ďalej.
Moduly dodávajú neštandardné funkcie
Spolu so smartfónom som testoval 2 ďalšie moduly. Ide o 360-stupňovú kameru a modul pre bezdrôtové nabíjanie. Modulov pre tento smartfón je však omnoho viac, spomenúť musím kamerový modul s 10-násobným optickým zoomom, mini tlačiareň, projektor, reproduktor, viacero veľkostí prídavných batérií a gamepad. Moduly na smartfóne držia pevne pomocou magnetov a dostaneš ich tam jednoduchým priložením. Modul odoberieš jemným „odtrhnutím“ od mobilu.
Ako prvé si pozrime modul, ktorý smartfónu umožňuje využívať bezdrôtové nabíjanie. Modul je jedným z najtenších a povrch má pokrytý textíliou, je na dotyk príjemný a nekĺže. Žiaľ, spolu s ním nie je dodáva aj samotná nabíjacia podložka. Pokiaľ ju teda nevlastníš je potrebné ju dokúpiť. Príslušenstva s podporou technológie Qi je však našťastie viac a viac. Modul bezdrôtového nabíjania sám o sebe nepridáva žiadnu kapacitu do výdrže, pokiaľ si však fanúšikov takéhoto spôsobu dopĺňania energie, môže sa ti hodiť.
Druhým extra prídavkom je Moto mod 360 stupňovej kamery. Tou dokážeš vyhotoviť pekné 360 stupňové fotografie, videá a ultraširokouhlé fotografie. Modul je bielej farby vyrobený z plastu, taktiež nekĺže a hore má vysunutú dvojicu senzorov. Smartfón vďaka tomuto modulu naberá na výške a nie každému to musí vyhovovať, hlavne vo vrecku. Logo výrobcu je tentoraz umiestnené na tlačidle spúšte, zo zadnej strany modulu.
Po zacvaknutí každého modulu smartfón zavibruje a okamžite rozpozná modul. V tomto prípade ak zapneš aplikáciu fotoaparátu, okamžite ti naskočí 360 stupňová kamera a ideš na vec. V aplikácii si prepneš medzi fotkami, videom, samozrejme že počas doby prilepeného modulu môžeš prepnúť aj na zabudované senzory a využívať ich vlastnosti a schopnosti. Skúšal som nájsť iné mobily s touto kamerou, nenašiel som ani jeden. Celkovo sú moduly veľmi príjemnou vychytávkou zariadení od Motoroly a ponúkajú používateľom viaceré možnosti k rozšíreniu funkcií smartfónu. Škoda len, že výraznejšie neprerazili aj u iných výrobcov, čím by sa zvýšila konkurencia a určite aj ponuka.
Kopa prvenstiev a jedinečností
Motorola Z3 Play je jedinečné zariadenie, ktoré ma dokázalo jedinečne zaujať. Samozrejme, má svoje muchy. Smartfón ma hneval správaním automatického jasu displeja, občasnému zasekávaniu sa mi pravidelným čistením RAM podarilo zamedziť a na zvláštnu ergonómiu sa dá zvyknúť. To, čo tento smartfón v základe ponúka je výborný displej, až na výnimky rýchly chod, s pribaleným PowerPackom perfektná výdrž, systém gest a bohaté možnosti rozšírených funkcií s Moto Mod modulmi. Smartfón teraz stojí približne 400 € a to je podľa mňa aj jeho hodnota. Otázka je, koľko si ochotný priplatiť za tie prvenstvá a jedinečnosti, pretože práve moduly sú tie, ktoré dávajú Playku neštandardné funkcie.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené