71.5 x 42.7 x 29.5 mm
99 gramov
Veľkosť: 2.4 palca
Rozlíšenie: 960 x 480 px
Pamäťová karta v maximálnej kapacite 64 GB, class 10 (nie je v balení)
Čipset: Ambarella A12S75
Značka snímača: Sony
Širokouhlý snímač s uhlom záberu 145°
Clona: F/2.8
Ohnisková vzdialenosť: 3.2 mm
6-osová elektronická stabilizácia obrazu
Wi-Fi pre prepojenie kamery so smartfónom
Možnosť ovládať kameru na diaľku pomocou aplikácie
G-sensor: Áno
Časovač: Áno
Time lapse: Áno
Auto-Focus: Áno
Anti-shake: Áno
Rozhranie: Micro USB, slot pre microSD
Typ batérie: Vyberateľná
Kapacita: 1450 mAh
Výdrž: Približne 2 hodiny (pri 4K videu)
Pohotovostný režim: Približne 4 hodiny
+ Dobrá kvalita obrazu, ozajstné 4K
+ Rýchla korekcia jasu pri natáčaní
+ Dizajn
+ Odolnosť
+ Pomer cena/kvalita
- Chýbajúci kryt objektívu
- Bez puzdra nie je vodeodolná
- Na prudkom slnku aj maximálny jas displeja nestačí
- Horšia kvalita záberov v zlých svetelných podmienkach
Xiaomi MIJIA 4K akčná kamera je zlatou strednou cestou medzi drahými a tými najlacnejšími akčnými kamerami. V pomere cena/výkon na trhu jasne víťazí a za vytvorené zábery sa naozaj nemusí hanbiť. Počas dňa vytvára kvalitné videá a fotografie, ponúka množstvo manuálnych nastavení, má pevnú konštrukciu, presne reagujúci dotykový displej a skvele spracovanú aplikáciu. Na druhej strane mierne sklamala elektronická stabilizácia obrazu a kvalita videí v nočných podmienkach.
Akčné kamery sú na trhu už nejakú tu dobu. Dokázali spôsobilosť pre všemožné použitie, ako je natáčanie šialených športov, dovoleniek, podmorského sveta… V jednoduchosti, akčná kamera má byť zariadenie, ktoré zachytí momenty a pri tom nebude nikde zavadzať, či komplikovať život používateľom. Mala by byť odolná a poskytovať dostatočnú kvalitu obrazu.
Z tejto sféry sa mi do rúk dostala globálna verzia 4K kamery od Xiaomi. Vzhľadom k cene, moje očakávania neboli vysoké, ale fakt že sa jedná o produkt od Xiaomi mi dával nádej na príjemné prekvapenie. Pripravený? Kamera, klapka, ideme!
Zobraziť cenu Xiaomi MIJIA 4K akčnej kamery
Balenie
Po doručení zásielky som si z balíka vytiahol pevnú krabičku, charakteristickú pre balenie Xiaomi smartfónov. Po odobratí vrchného dielu ma vítal manuál v čínštine. Podľa obrázkov bolo jasné, ako založiť batériu a pamäťovú kartu. Viac som nevyčítal. Pod návodom bola ukrytá samotná kamera, jej vybratím som sa dopracoval k batérii a 30 cm microUSB káblu pre dobíjanie. Samozrejme, objektív kamery aj jej displej boli prelepené fóliami podobne ako je to pri smartfónoch.
Jednoduchý dizajn
Xiaomi Mijia 4K akčná kamera na seba berie konzervatívnu čiernu farbu, je matná, jedine obruč okolo objektívu má lesklé zrazenie hrany. Spomínaná obruč je kovová, zvyšok kamery s výnimkou štvrť palcového závitu pre statív je plastový. Plasty sú tvrdé a kamere nechýba pevnosť. Váha 99 gramov je príjemná, ak si ju pripneš na helmu, budeš cítiť jej prítomnosť, no nebude to prekážkou. Lem okolo kamery je drsný asi ako jemnejší pilník na nechty, dokonca je možné ním zvládnuť aj nejakú manikúru. Vďaka nemu kamera v ruke nekĺže.
Ako prvé mi do očí udrel displej a nápis „4K“ vedľa neho. Takýmto spôsobom budí dojem, že jej miesto nieje v najnižšej triede. Spomínaný displej je dotykový a má rozlíšenie 960 x 480 pixelov, čo pri veľkosti 2,4″ znamená hustotu pixelov približne 440 PPI. Displej na dotyk reaguje perfektne a ani raz sa mi nestalo, že by bol dotyk nepresný. Pravá strana je čistá, zľava nájdeš krytý microUSB port a ľavý mikrofón. Na hornej strane sa nachádza reproduktor, druhý mikrofón, LED dióda a tlačidlo pre zapínanie a nahrávanie. Spodná strana obsahuje už spomínaný 1/4″ závit a kryt ukrývajúci batériu spolu s microSD kartou. Valec trčiaci zo zadnej strany je objektívom pýšiacim sa siedmimi sklenenými šošovkami. Logo Mijia a druhá LED dióda tu taktiež majú svoje miesto.
Aplikácia MiHome ponúka všetko, čo potrebuješ
Aplikáciu MiHome z predchádzajúcich recenzií určite poznáš. V krátkosti, ide o aplikáciu pre menežovanie inteligentného domu, ktorá ma za úlohu riadiť všetky inteligentné zariadenia od Xiaomi. V aplikácii ťa po pridaní kamery najskôr mobil upozorní na firmware update, ktorý je možné vykonať iba s prítomnou pamäťovou kartou v kamere. V smartfóne si jednoduchšie zvolíš režim fotenia, videa aj kvalitu záznamov. Okrem zapnutia a vypnutia kamery ti MiHome umožní pohodlnejšie ovládať všetky funkcie kamery.
Medzi najlepšie funkcie radím zobrazovanie snímaného obrazu z kamery na displeji smartfónu v reálnom čase. So selfie tyčou si kamerou vyhotovíš dokonalé zábery. Prenos obrazu zabezpečuje WiFi prepojenie mobilu s kamerou, kvalita zobrazenia na smartfóne je dostatočná, no zďaleka nie plná. Rýchlosť WiFi na to nestačí. Ďalšími negatívami sú mierne oneskorenia obrazu a občasné trhanie, výsledné fotografie a videá sa však ukladajú na kartu v kamere, preto na nich spomínané neduhy nenájdeš.
Prvé spustenie
Po rozbalení ma čakalo niekoľko úkonov pred prvým spustením. Prvým bolo založenie batérie, tá sa zasúva do kamery zo spodnej strany. Bez pamäťovej karty nie je možné kamerovať ani fotiť vôbec, preto som do kamery vložil kartu Samsung microSDXC 64 GB EVO Plus. Kamera podporuje microSD karty minimálne triedy 10 (class 10). Ovládacími prvkami sú horný gombík a dotykový displej, navigovanie v systéme kamery funguje intuitívne, podobne ako na Android telefónoch.
Zhora stiahneš lištu s možnosťami vypnutia, uzamknutia, nastavení a WiFi prepojenia. Vľavo nájdeš funkcie natáčania, fotografovania, spomalené video, time lapse video, nahrávanie slučky, fotenie s časovačom, time lapse fotenie a burst fotenie, ktoré vytvorí niekoľko fotografií v časovom intervale. Množstvo fotiek aj časy sú dané v nastaveniach a máš na výber zo šiestich možností. Vpravo je galéria vytvorených súborov.
Kvalita videí
Kamera využíva senzor Sony IMX317. Ide o širokouhlý CMOS senzor s rozlíšením 8 MPx (4K), takže dokáže fyzicky natáčať 4K. Veľkosť senzora je 1/2,5″ a veľkosť jedného pixela predstavuje 1,62 µm. Objektív je zložený zo siedmich sklenených šošoviek a jeho clona je f/2.8. Tieto parametre dávajú nádej na pekné zábery.
V možnostiach nastavenia kvality videa máš na výber nasledovné: 4K 30 fps, 2,5K (2560*1440) 30 fps, 1080p pri 100, 60, 30 fps a 720p 200 fps. Pod riadkom rozlíšenia nájdeš nastavenie kvality (super, dobrá, normálna), pridanie skreslenia objektívu (1/0), vypnutie mikrofónu (1/0), pečiatka dátumu a času, metering mode (bod, stred, priemer), úprava svetlosti (-2 – 2), vyváženie bielej (automatické, žeravé, slnečné svetlo, oblačno, pod vodou).
Pri Time lapse videách môžeš voliť interval snímania (0,5 s, 1, 2, 5, 10, 30, 60 s), dĺžku videa (max, 6, 8, 10, 20, 30 s, 1, 2 min), z rozlíšení máš na výber 4K 30 fps, 2,5K 30 fps, 1080p 30 fps. Ďalšie nastavenia sú zhodné s obyčajným videom. Spomalené zábery dnes letia a nechýbajú ani vo funkciách tejto kamery. Na výber máš 1080p 60 fps spomalenie x2, 1080p 100 fps spomalenie x4 a 720p 200 fps so spomalením x8. Zvyšné nastavenia sú ako pri obyčajnom videu.
V móde video + fotenie si vyberiš fotenie v intervaloch od 5 do 60 sekúnd, ďalšie nastavenia sú zhodné s obyčajným videom. Pri natáčaní aj pri prezeraní videí bolo jasne vidieť zhoršujúcu sa kvalitu s ubúdajúcim svetlom. V dobrých svetelných podmienkach kamera vyhotoví pekné zábery. Mijia 4K akčná kamera neobsahuje optickú stabilizáciu obrazu a musí si tak vystačiť s elektronickou stabilizáciou, ktorá zázraky nenarobí.
Podaril sa mi aj (nechcený) crash test
Akčným kamerkám sa často stáva, že spadnú a musia to vydržať. V tomto prípade pád nebol plánovaný, no WiFi signál kamery pre stream do smartfónu narušil WiFi ovládanie dronu a nasledoval pád z asi desať metrovej výšky. Povieš si nič sa nedeje, to zvládne. V tomto prípade však kamera nemala žiadne ochranné prvky a pád prežila iba s troma malými škrabancami. Z konca videa som časť odstrihol, pád nemal žiaden vplyv na funkčnosť kamery, tá bola schopná točiť ďalej, akoby sa nič nestalo.
Kvalita fotiek
Menu fotiek pozostáva z voľby pomeru strán (16:9, 4:3), výstupný formát (JPG, JPG + DNG). K možnostiam spomenutým pri videách tu pribudla možnosť dĺžky uzávierky v rozsahu od 1/60 do 8 s. Časovač ti umožní časované snímanie v intervaloch 3, 5, 10, 15 sekúnd a režim rýchleho fotenia dokáže vyhotoviť 3, 5, alebo 10 fotiek za jednu sekundu, prípadne 10 snímok za 2 sekundy, 10 snímok za 3 sekundy a 30 snímok za 6 sekúnd.
Kvalita fotografií je na slušnej úrovni. Trocha zamrzí oneskorená reakcia, kedy je fotka vyhotovená o čosi neskôr po stlačení spúšte. Vľavo vidíš fotku s manuálne nastaveným ISO aj uzávierkou, vpravo automatiku. Pri fotení ľavej fotky mi pomohol statív, bez neho by nebolo možné vyhotoviť ostrú fotku pri uzávierke 4 sekúnd.
[twenty20 img1=“121402″ img2=“121401″ offset=“0.5″]
Viac fotiek nájdeš v tejto galérii.
Výdrž batérie a pamäťové karty
Priložená batéria má kapacitu 1450 mAh. Na môj vkus to nie je veľa, to sa ale dá dohnať powerbankou alebo dokúpením ďalších batérií. Jej výmena je jednoduchá a trvá približne 5 sekúnd. Pri plnej kapacite zvládne asi hodinu a pol 4K záznamu, alebo približne 2 hodiny 1080p záznamu. Výrobca nedodal nabíjačku. Nabíjanie je obmedzené na prúd jedného ampéra, takže nabíjanie zaberie asi hodinu a pol pri použití adekvátnej nabíjačky.
Čo sa týka pamäťových kariet, je na tom podobne. Bitrate 4K videa dosahuje 60 Mbit, čo znamená, že kamera vytvorí približne 27 GB dát za hodinu natáčania. Sám si môžeš rozpočítať, ako veľkú kartu potrebuješ, vec ale, že okrem kapacity potrebuješ aj peknú rýchlosť zápisu, takže na najlacnejšie modely zabudni.
Oplatí sa?
Zobraziť cenu Xiaomi MIJIA 4K akčnej kamery
Xiaomi Mijia 4K akčná kamera na mňa spravila dojem. Páči sa mi jej dizajn, tuhosť konštrukcie a prekvapila aj kvalita zhotovených záberov. Trocha sklamala stabilizácia obrazu, kedy aj menšie otrasy kamera nevie úplne stabilizovať. Pre jej obhajobu musím dodať, že tú cestu z prvého videa na bicykli by nestabilizovala žiadna kamera. Vďaka možnosti dlhej uzávierky sú statické nočné fotky krásne, na druhej strane videá bez svetla výrazne strácajú kvalitu a objavuje sa šum. Mňa Mijia 4K o svojich kvalitách presvedčila a myslím, že vzhľadom k cene ponúka vysoké kvality.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené