Skončila ti na smartfóne záruka a láka ťa toľko ospevovaný root? Máme pre teba pár tipov, ako si vďaka niektorým aplikáciám môžeš zabezpečiť plynulejší chod prostredia alebo zbaviť sa nepotrebného množstva predinštalovaných aplikácií.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

„Rootnutie“ Android zariadenia ti poskytuje viacero možností. V tomto prípade sa jedná hlavne o možnosť odstránenia výrobcom predinštalovaných (často krát nechcených) aplikácií, ktoré zbytočne zaberajú miesto v internej pamäti a zahlcujú RAM. Dozvieš sa ale napríklad aj to, ako predĺžiť výdrž batérie. Nezabudli sme ani na tie, ktoré ti poskytnú nefér výhodu oproti používateľom, ktorí root práva povolené nemajú.

SuperSU

zdroj fotografie: SuperSu

Táto aplikácia od známeho vývojára Chainfire je „manažér“ root povolení. Môžeš cez ňu odoberať a udeľovať root práva aplikáciám, ktoré si ich vyžadujú. Ak už si si „rootol“ telefón iným spôsobom, môžeš si aplikáciu nainštalovať jednoducho cez Obchod Play. Ak nie, vieš uskutočniť samotný root flashnutím zip súboru cez recovery.

Cena: Zdarma / 3,75 € za Premium verziu

SuperSUCodingcode Tools 0Download
Titanium Backup

Titanium Backupzdroj fotografie: Twitter/@TitaniumBackup

Jedna z aplikácií, ktorú by si si mal po úspešnom roote nainštalovať ako prvú. Pomocou Titanium Backup môžeš odinštalovať ľubovoľnú aplikáciu zo svojho zariadenia. Taktiež zaujímavá „fíčura“ tejto appky je možnosť zálohy a obnovy údajov aplikácií. V prípade, že sa rozhodneš zakúpiť si PRO verziu, môžeš využiť multi-zálohu alebo funkciu zmrazenia aplikácií (stopnutie samotného procesu bez nutnosti úplného zmazania aplikácie).

Cena: Zdarma / 6,49 € za PRO verziu

Titanium Backup ★ rootTitanium Track Tools 0Download
Greenify

zdroj fotografie: YouTube/Technik IQ

Greenify analyzuje beh všetkých aplikácií a určuje, ktoré najviac zaťažujú pamäť RAM, procesor či spôsobujú množstvo tzv. „wakelockov“ (procesy, ktoré majú negatívny vplyv na výdrž batérie). Následne ti ponúkne možnosť „hibernácie“, teda pozastavenia nepotrebných procesov v pozadí, ktoré vybíjajú batériu.

Cena: Zdarma

GreenifyOasis Feng Tools 0Download
Link2SD

zdroj fotografie: Google Play

Pomocou Link2SD dokážeš presúvať aplikácie z internej pamäte na pamäťovú kartu. Finta je však v tom, že aplikácia sa bude správať, ako keby bola nainštalovaná v internej (primárnej) pamäti. Túto funkcionalitu už oficiálne priniesol starší Android Marshmallow, no ak si jeden z tých, ktorí sa Androidu 6.0 nedočkali, Link2SD je pre teba rozhodne super alternatíva.

Cena: Zdarma

Link2SDBulent Akpinar Tools 0Download
Xposed Framework


zdroj fotografie: Xposed

Xposed je jeden z najväčších lákadiel, prečo by si mal „rootnúť“ vyskúšať. Inštalácia je mierne zložitejšia ako len kliknutie na obyčajný apk súbor. Okrem toho je potrebné cez recovery flashnúť zip súbor, ktorý nájdeš na ich webe alebo na komunitnom fóre XDA. Po úspešnej inštalácii ti tento framework umožňuje inštaláciu rozmanitých módov. Môžeš si tak vylepšiť systém o rôzne funkcie bez toho, aby si musel podstupovať proces inštalácie alternatívnej ROM. Pomocou modulov môžeš napríklad úplne odstrániť reklamy z YouTube aplikácie či aktivovať prehrávanie videa (a zvuku) v pozadí.

Cena: Zdarma

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
40%
Páči sa mi to
40%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
20%
O autorovi
Dávid Borovsky
Študák na výške & technologický geek milujúci minimalizmus, gúglovský material design, zaujimajúci sa o makroekonómiu a politiku.
  • Kubo102030

    Pri MIUI s rootom aplikácia Link2SD nefuguje… Nevidel som nikde relevantný návod, ako presunúť apps na SD kartu v Xiaomi…

  • peterpan

    v mojom starom lenove kde mam malo priestoru v fone ,zo 16gb po zabrati androidu a zopar appiek mi ostalo len par mb miesta-vo fone mam marshmallow a skusil som nahodit link2SD a po prejdeni na appku a pokuse o nativny presun suborov appky na SD kartu mi vyhodilo chybu a vypisalo: App2SD is not supported by your device. Because Your device has a primary external storage which is emulated from the internal storage. You can link the app in order to move its files to Your SD. ..a co ted..babo rad..ako to spravit aby sa mi to presunut na tu SD kartu dalo..lebo mam skoro prazdnu 64gb kartu v tom lenove (akurat tam mam nejake foto, hudbu ci videa) a doslova len minimum priestoru volneho vo fone,zapratane apkami a potrebujem si zopar naistnalovanych veci popresuvat na SD kartu.. zda sa ze v novsich androidoch je to priam neprekonatelny problem :D pamatam sa na lolipop a starsie androidy ,tam to spravit slo lahko,tj presuvat vsetko nainstalovane z fonu na sd kartu bez problemov.. zial prichdom android 6 vsetko dokafrali..uz si mozete zvolit len jedno primarne ulozisko kde sa vsetko bude instalovat a to druhe ostane pase,resp sd kartu mozte pouzit len na multimedia..

  • Xposed Framework je zatiaľ len pre do verzie Android 6. Na Nugát si treba ešte asi dosť dlho počkať.

  • Fyi de Will

    link2sd používam už hodne dlho a dokáže oveľa viac ako tu píšete (treba root). dokáže presúvať apky z používatelských na systémové a opačne atď.na xperii neo som to používal aj na presun aplikácií na sd kartu, ale bolo treba na sd karte (aj pomocou link2sd) vytvoriť ďalší externý oddiel veľkosti akú ste potrebovali (pozor, na sd karte sa pri tom všetko vymaže!!!). aplikácie sa potom presúvali pomocou link2sd na kartu. pozrite napr tu: http://forum.xperia.cz/viewtopic.php?f=38&t=17607