Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Skončila ti na smartfóne záruka a láka ťa toľko ospevovaný root? Máme pre teba pár tipov, ako si vďaka niektorým aplikáciám môžeš zabezpečiť plynulejší chod prostredia alebo zbaviť sa nepotrebného množstva predinštalovaných aplikácií.

„Rootnutie“ Android zariadenia ti poskytuje viacero možností. V tomto prípade sa jedná hlavne o možnosť odstránenia výrobcom predinštalovaných (často krát nechcených) aplikácií, ktoré zbytočne zaberajú miesto v internej pamäti a zahlcujú RAM. Dozvieš sa ale napríklad aj to, ako predĺžiť výdrž batérie. Nezabudli sme ani na tie, ktoré ti poskytnú nefér výhodu oproti používateľom, ktorí root práva povolené nemajú.

SuperSU

zdroj fotografie: SuperSu

Táto aplikácia od známeho vývojára Chainfire je „manažér“ root povolení. Môžeš cez ňu odoberať a udeľovať root práva aplikáciám, ktoré si ich vyžadujú. Ak už si si „rootol“ telefón iným spôsobom, môžeš si aplikáciu nainštalovať jednoducho cez Obchod Play. Ak nie, vieš uskutočniť samotný root flashnutím zip súboru cez recovery.

Cena: Zdarma / 3,75 € za Premium verziu

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu&hl=en“]

Titanium Backup

Titanium Backupzdroj fotografie: Twitter/@TitaniumBackup

Jedna z aplikácií, ktorú by si si mal po úspešnom roote nainštalovať ako prvú. Pomocou Titanium Backup môžeš odinštalovať ľubovoľnú aplikáciu zo svojho zariadenia. Taktiež zaujímavá „fíčura“ tejto appky je možnosť zálohy a obnovy údajov aplikácií. V prípade, že sa rozhodneš zakúpiť si PRO verziu, môžeš využiť multi-zálohu alebo funkciu zmrazenia aplikácií (stopnutie samotného procesu bez nutnosti úplného zmazania aplikácie).

Cena: Zdarma / 6,49 € za PRO verziu

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup“]

Greenify

zdroj fotografie: YouTube/Technik IQ

Greenify analyzuje beh všetkých aplikácií a určuje, ktoré najviac zaťažujú pamäť RAM, procesor či spôsobujú množstvo tzv. „wakelockov“ (procesy, ktoré majú negatívny vplyv na výdrž batérie). Následne ti ponúkne možnosť „hibernácie“, teda pozastavenia nepotrebných procesov v pozadí, ktoré vybíjajú batériu.

Cena: Zdarma

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify“]

Link2SD

zdroj fotografie: Google Play

Pomocou Link2SD dokážeš presúvať aplikácie z internej pamäte na pamäťovú kartu. Finta je však v tom, že aplikácia sa bude správať, ako keby bola nainštalovaná v internej (primárnej) pamäti. Túto funkcionalitu už oficiálne priniesol starší Android Marshmallow, no ak si jeden z tých, ktorí sa Androidu 6.0 nedočkali, Link2SD je pre teba rozhodne super alternatíva.

Cena: Zdarma

[googleplay url=“https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD“]

Xposed Framework


zdroj fotografie: Xposed

Xposed je jeden z najväčších lákadiel, prečo by si mal „rootnúť“ vyskúšať. Inštalácia je mierne zložitejšia ako len kliknutie na obyčajný apk súbor. Okrem toho je potrebné cez recovery flashnúť zip súbor, ktorý nájdeš na ich webe alebo na komunitnom fóre XDA. Po úspešnej inštalácii ti tento framework umožňuje inštaláciu rozmanitých módov. Môžeš si tak vylepšiť systém o rôzne funkcie bez toho, aby si musel podstupovať proces inštalácie alternatívnej ROM. Pomocou modulov môžeš napríklad úplne odstrániť reklamy z YouTube aplikácie či aktivovať prehrávanie videa (a zvuku) v pozadí.

Cena: Zdarma

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú