Vesmír je jedno z najfascinujúcejších a najmysterióznejších miest, ktoré môže ľudstvo skúmať. Jeho gigantická rozloha a nekonečné možnosti neustále privádzajú do úžasu nielen vedcov, ale aj bežných ľudí. Niekedy sa úžas zmení na šialenstvo či zúfalstvo, inokedy sa výskumníci idú pominúť od šťastia. Ako informoval portál BGR, čoskoro možno astronómovia vyriešia jednu z veľkých záhad vesmíru.

Uznávaná, no nepotvrdená teória

Aký veľký je náš vesmír? A vôbec, existuje len ten jeden „náš“? S teóriou multivesmíru, teda väčšieho počtu existujúcich vesmírov, pracujú vedci už desiatky rokov. Napriek tomu, že si táto hypotéza získala uznanie akademickej obce a množstvo priaznivcov, bádatelia stále nenašli uspokojivé vysvetlenie či dôkaz, že to skutočne tak môže byť.

Veľkým pomocníkom v honbe za rozlúštením jednej z najväčších záhad astronómie je obdobie nahustenia vesmíru objavené v 80. rokoch minulého storočia. Toto obdobie predpokladá, že vesmír prešiel obdobím rýchlej expanzie tesne po Veľkom tresku. Táto teória nielen vysvetľuje rozsiahlu štruktúru nášho pozorovateľného vesmíru, ale predpovedá aj existenciu iných vesmírov mimo nášho vlastného.

DESY, Science Communication Lab, Williams et al., arXiv, 2023/NASA/Swift/A. Beardmore (University of Leicester)

Náš vesmír nemusí byť jediný

„Naše chápanie reality nie je ani zďaleka úplné. Realita existuje nezávisle od nás,“ vysvetľuje fyzik Andrei Linde. Vlastnosti nášho vesmíru, ako je jeho veľká veľkosť, plochosť a presné hodnoty základných fyzikálnych konštánt, sa zdajú byť dokonalo vyladené tak, aby umožňovali existenciu života. V jedinom, izolovanom vesmíre je šanca, že toto „doladenie“ nastane náhodou, mizivo malá.

Vo večne nafukovacom multivesmíre, kde neustále vznikajú nové vesmíry, je takmer nevyhnutné, aby aspoň jeden vesmír mal tie správne podmienky na podporu zložitých štruktúr, ako sú galaxie, hviezdy a napokon život. „Multivesmír vlastne vysvetľuje, prečo sme tu“, tvrdí fyzik Joseph Polchinski.

Hľadajú dôkazy

Vedci neustále pátrajú po dôkaze, ktorý by nahral pravdivosti teórií multivesmíru. Skúmajú predovšetkým kozmické mikrovlnné žiarenie a tiež CMB (Cosmic Microwave Background) – svetlo, ktoré zostalo z Veľkého tresku. Toto svetlo môže byť kľúčom k dôkazu o existencii viacerých vesmírov, keďže vedci sa domnievajú, že alternatívne vesmíry zanechávajú práve tieto stopy.

V roku 2011 vedci objavili na oblohe štyri škvrny, ktoré by jedného dňa mohli odhaliť tieto vyhľadávané javy. Ak sa im podarí dokázať, že skutočne ide o CMB, naše chápanie vesmíru sa zásadne zmení.

Skeptici vs. optimisti

Nie všetci výskumníci sú v zhode s teóriou multivesmíru.Extrémne multivesmírne vysvetlenia pripomínajú teologické diskusie. Odvolávanie sa na nekonečno neviditeľných vesmírov na vysvetlenie neobvyklých čŕt toho, ktorý vidíme, je rovnako ad hoc ako odvolávanie sa na neviditeľného Stvoriteľa,“ vyjadril sa k problému fyzik George Ellis.

Napriek tomu rastúci počet teoretických a nepriamych dôkazov viedol mnohých významných vedcov k záveru, že multivesmír je pravdepodobne skutočný. „Pracujeme na probléme, ktorý je veľmi ťažký, a preto by sme o ňom mali premýšľať vo veľmi dlhom časovom meradle,“ dodal Polchinski. Konečný dôkaz môže byť ešte desaťročia vzdialený, ale multivesmír už nie je len predmetom sci-fi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú