Nie vždy sú na vine „kazítka“, ktoré sa podľa niektorých konšpirátorov nachádzajú v našich telefónoch, či inej elektronike. Pozri sa, čo by si mal robiť, aby sa ti mobil, prípadne notebook vydržal ešte dlhé roky po tom, ako im skončí záruka.

Nie je nič neobvyklé, keď sa ti pokazí smartfón či iné zariadenie tesne po skončení záruky a niekedy aj skôr. Kým je to ešte v dobe záruky, zvyčajne sa dá problém vyriešiť reklamáciou. Tá ťa však zdržuje a nie každému sa chce zaoberať sa reklamovaním tovarov. Nehovoriac o tom, že mnohým poškodeniam, či poruchám elektronických zariadení by sa dalo predísť, keby si sa o ne viac staral. Avšak niekedy vlastne ani nevieš, ako sa máme k jednotlivým prístrojom správať. Dnes ti preto popíšeme najčastejšie chyby, ktoré robia majitelia smartfónov, laptopov, či iných zariadení a tým skracujú ich životnosť. Osvoj si naše rady a uvidíš, že odrazu ti tieto prístroje vydržia oveľa dlhšie.

Nabíjanie batérií
  • Batérie nachádzajúce sa v súčasných prístrojoch sú takmer všetky lítiovo-iónové, či lítiovo-polymérové bez pamäťového efektu. To znamená, že netreba čakať, kým sa batéria vybije na nulu. Mnoho batérií vydrží pri štýle nabíjania od 0 do 100 % približne iba 400 alebo 600 cyklov.
  • Z tohto dôvodu je dobré, keď tvoje zariadenia budeš nabíjať už vtedy, keď indikátor batérie hlási zostávajúcu energiu na úrovni 10 až 20 %. Týmto spôsobom sa podstatne zvýši počet nabíjacích cyklov, a to približne na 1000 až 1100.
  • Moderným batériám nevadí, že sú zapojené v nabíjačke aj po tom, ako sú už nabité na 100 %. Elektronika zabezpečí, aby sa batéria neprebíjala, a zastaví tak prúd smerujúci do batérie. To ale neznamená, že by si mal mať telefón neustále zapojený v nabíjačke. Pre batériu je optimálne, keď je nabitá na hodnoty od 40 do 80 %.

zdroj fotografie: brightside.me

  • Vyvaruj sa nákupu neoriginálnych batérií, aj keď musíš počítať s tým, že za originál zaplatíš viac. V konečnom dôsledku sa ti to ale vyplatí. Neoriginálne batérie nemusia obsahovať rovnako kvalitné súčiastky a môžu sa správať neštandardne. Rovnaké pravidlo ako pri batériách platí aj o nabíjačkách či USB kábloch. Vždy si kupuj originálne príslušenstvo z oficiálnych obchodov, či hodnoverných e-shopov, ktoré garantujú originálne príslušenstvo.
  • Nekupujte si nabíjačky, ktoré sľubujú rýchle nabitie. Ak tvoj telefón a batéria v ňom nie sú stavané na tzv. rýchlonabíjačky, môže sa ti batéria rýchlo opotrebovať, či poškodiť.
  • Ak nosíš smartfón v masívnom ochrannom púzdre, skús odsledovať, či zariadenie pri nabíjaní nie je teplé, alebo dokonca horúce. V takom prípade púzdro pred nabíjaním vždy daj z prístroja preč.
  • Odporúča sa raz za 3 mesiace batériu vybiť na nulu, a potom ju nabiť na 100 %. To by malo predĺžiť životnosť batérie.


zdroj fotografie: brightside.me

Regulácia teploty
  • Vyvaruj sa používaniu notebooku spôsobom, že ho máš umiestnený len tak na kolenách, či položený na posteli. Brániš tak ochladzovaniu zariadenia, najmä keď zakrývaš otvory slúžiace pre odvod tepla. Ideálne riešenie je použitie špeciálnych stojanov či podložiek, ktoré zabezpečia správne chladenie. Niektoré podložky majú v sebe dokonca zabudované ventilátory pre lepšie chladenie.
  • Vysoká teplota je veľký nepriateľ batérií. Nevystavuj preto zariadenia a samotné batérie slnečnému žiareniu, a tiež ich neodkladaj pri zdroji tepla, napríklad pri radiátoroch.

zdroj fotografie: brightside.me

  • Elektronike nerobí dobre ani prechod z chladu do tepla. Najmä počas zimy si daj na to pozor. Nechaj notebook niekoľko minút nezapnutý, aby sa prispôsobil izbovej teplote a až potom ho zapni.
  • Ani tvojmu smartfónu a jeho batérií nerobí chlad dobre. Ak je to možné, nos ho vo vnútornom vrecku a používaj ochranný kryt.
Monitor
  • Uisti sa, že na monitor nesvieti priame slnečné svetlo. Dlhodobé vystavenie slnečným lúčom spôsobuje vyblednutie farieb.
  • Buď opatrný pri manipulácii s monitorom. Nedotýkaj sa ho prstami, môžeš tak totiž poškodiť zobrazovacie body a namiesto zobrazenia farieb ti tam ostanú čierne body.
  • Na čistenie obrazovky používaj mäkkú handričku určenú práve na čistenie obrazovky. Nepoužívaj prostriedky, ktoré výrobca priamo neurčil na čistenie monitora. Takéto prostriedky môžu obsahovať amoniak či alkohol a môžeš si tak nenávratne poškodiť  obrazovku.

zdroj fotografie: brightside.me

  • Pred zatvorením notebooku sa vždy uisti, že na klávesnici nič neostalo, čo môže spôsobiť poškodenie. Stačí skutočne malý predmet či omrvinka a obrazovka sa poškriabe alebo nepodaj praskne.
Kolísanie napätia
  • Počas búrky radšej vypni počítač zo siete a ak máš káblový internet, odpojte ho tiež. Počas búrky totiž môže v sieti nastať kolísanie napätia, ktoré poškodí zariadenia.
  • V prípade, že žiješ v oblasti, kde je kolísanie napätia v sieti bežné, alebo sa obávaš o prístroje počas búrok, investuj do prepäťových zástrčiek. Tie dokážu ochrániť  zariadenia, a to aj v prípade, ak v blízkosti udrie blesk. No nemusia vždy fungovať na 100 %, a tak je najistejšou voľbou práve odpojenie zariadení zo siete.

zdroj fotografie: brightside.me

Odstránenie prachu a nečistôt
  • Každé zariadenie potrebuje z času na čas vyčistiť. Dámy často nosia telefón v kabelke, kde sa časom môžu otvory a konektory zaniesť prachom a malými nečistotami. Starostlivo preto očisti všetky porty a otvory, dobre na to poslúži obyčajné špáradlo. Na ostatné časti použi mäkkú handričku.
  • Odporúčame vyčleniť priestor určený len na umiestnenie smartfónu. Okrem toho, že budeš vedieť, kde presne je, zabezpečíš, že sa nepoškodí od iných predmetov.

zdroj fotografie: brightside.me

  • Raz alebo aj dvakrát ročne by mal byť tvoj počítač či notebook zbavený prachu aj zvnútra. Ak počítač vydáva hlučné zvuky alebo je neobvykle horúci, je najvyšší čas zahájiť čistenie.
  • Odpoj batériu, odmontujte kryt a všetky časti vyčisti, najlepšie stlačeným vzduchom priamo určeným na takéto čistenie. Ak si nie si istý, ako v tomto bode postupovať, obráť sa radšej na najbližšie servisné stredisko, kde ti notebook za poplatok vyčistia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú