Zem zvyšuje svoju rýchlosť. Minulý rok sa otáčala najrýchlejšie za uplynulých 50 rokov, čo to pre nás znamená?

Rok 2020 bol plný nových výziev a zmien. Zmeny sa však netýkali len našich životov, ale aj času ako ho poznáme. Od minulého roka sa totiž Zem otáča o niečo rýchlejšie ako zvyčajne a deň tak už netrvá celých 24 hodín, o téme informoval portál ScienceAlert.Zo 100 000 rovníc zostali štyri. Umelá inteligencia dokázala simulovať bláznivý pohyb elektrónov„Čo je, chlapček, nemáš peniaze?“, vysmiali Rusi Muska a zachránili SpaceX. Elon naštartoval impériumV Mliečnej dráhe existujú lepšie planéty na život, ako Zem. V čom a ako vyzerajú?

V minulosti sa Zem otáčala oveľa rýchlejšieKeďže rotácia planéty sa neustále mení, nejde o nič alarmujúce alebo nezvyčajné. Ako píše web IFLScience, pred stovkami miliónov rokov sa Zem točila podstatne rýchlejšie. Výskumy zamerané na štúdium starodávnych koralov totiž naznačujú, že v minulosti sa naša planéta počas jedného svojho obehu okolo Slnka stihla otočiť až 420-krát.Tieto poznatky o rýchlosti otáčanie sú uložené v starodávnych koraloch, ktoré si počas svojho rastu každý jeden deň ukladali jemnú vrstvu uhličitanu vápenatého, ktorý poslúžil vedcom ako okno do minulosti. Práve vďaka starodávnym koralom vieme, že pred vyše 420 miliónmi rokov sa Zem za rok stihla otočiť až 420-krát, pričom o pár milión rokov neskôr sa otáčala už iba 410-krát.Na rýchlosť rotácie vplývajú rôzne faktory, ako napríklad atmosférický tlak, oceánske prúdy či pohyb jadra. Rýchlosť rotácie je však najviac ovplyvňovaná Mesiacom, ktorý sa neustále vzďaľuje od našej planéty, výsledkom čoho je práve spomalenie rotácie Zeme.PixabaySprávne nastavenie časuHoci nejde o žiadnu anomáliu, ktorej by sme sa mali obávať, medzinárodným časomeračom, ktorí sú zodpovední za správne nastavenie Koordinovaného svetového času (UTC) minulý rok vykúzlil poriadne vrásky na čele. V prípade, že sa astronomický čas nastavený podľa toho, koľko trvá Zemi vykonať jednu rotáciu, odchýli od UTC o viac ako 0,4 sekundy, časomerači okamžite musia čas na UTC napraviť.

Všetky doterajšie úpravy spočívali v pridaní tzv. „priestupnej sekundy“, a to vždy na konci júna, alebo na konci roka, čím sa zabezpečila synchronizácia atómového času s tým astronomickým.Vzhľadom na to, že od 60. rokov 20. storočia, teda obdobia, kedy sme pomocou satelitov začali veľmi presne merať rotáciu Zeme, sa rotácia […]