Európa sa ho desí, Rusko do neho vkladá všetky nádeje. Digitálny rubeľ je na spadnutie, príde oveľa skôr

Rusko spustí pilotnú fázu používania digitálneho rubľa skôr ako sa pôvodne čakalo, informuje Reuters. Odvoláva sa na ruskú centrálnu banku, ktorá v stredu potvrdila plány zaviesť digitálny rubeľ v predstihu oproti pôvodnému plánu.

Európa sa bojí jeho úspechuDigitálny rubeľ čaká pilotná testovacia fáza medzi skutočnými zákazníkmi na reálne finančné transakcie už v apríli budúceho roka. Dovtedy budú digitálnu menu krajiny testovať vybrané finančné inštitúcie.Do projektu sa doposiaľ zapojilo najmenej 12 ruských bánk vrátane štátom podporovaných gigantov ako Sberbank a VTB, rovnako však aj veľké súkromné a komerčné banky Tinkoff Bank, Alfa Bank, Gazprombank, Promsvyazbank, Rosbank či TKB.

Cieľom zavedenia digitálneho rubľa je zvýšiť dostupnosť elektronických platieb a zároveň efektívne znížiť ich nákladnosť. Digitálny rubeľ však Rusku umožní aj obnoviť medzinárodný systém platieb, oblasť, ktorú vo veľkom ochromilo vylúčenie krajiny zo systému medzibankových platieb SWIFT v dôsledku rozsiahlych ekonomických sankcií.

Euronews síce upozorňuje, že využitie digitálneho rubľa na medzinárodné platby bude závisieť od ochoty krajín akceptovať menu bez konverzie na dolár, približuje však, že v prípade úspešného zavedenia digitálnej kryptomeny Rusko môže získať silný nástroj aspoň na čiastočné obchádzanie zavedených sankcií. Západu sa v prípade fungujúceho systému naopak výrazne skomplikujú možnosti vytvárať na Kremeľ efektívny tlak.

V hre aj úplná legalizácia kryptomienAmbície Ruska vymaniť sa spod sankcií nesiahajú len po digitálny rubeľ. Kremeľ podľa Reuters zvažuje aj legalizáciu kryptomien, čo minulý týždeň potvrdil minister priemyslu a obchodu Ruskej federácie, Denis Manturov.Podľa Manturova tému legalizácie kryptomien pozorne skúma centrálna banka a vláda. Vo vyjadrení dodal, že kryptomeny v krajine „budú skôr či neskôr v nejakej podobe s určitosťou implementované„.FreepikIde o zásadný obrat v rétorike, keďže ešte v nedávnej minulosti krajina legalizáciu kryptomien nepripúšťala. Odmietavý postoj vtedy odôvodňovala obavami pred praním špinavých peňazí či financovaním terorizmu.

[…]