Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Diebold Nixdorf, jeden z najväčších výrobcov bankomatov, vydala varovanie pre európske banky. Niektoré modely sa totiž dajú vykradnúť formou takzvaného jackpottingu. Ide najmä o staršie bankomaty, ktoré sa však používajú aj na Slovensku. O téme informoval Denník E.

Útoky sa dejú už niekoľko rokov, ohrozené sú staršie bankomaty

Diebold Nixdorf patrí medzi najväčších výrobcov bankomatov na svete, pričom veľké zastúpenie má aj v Európe. Spoločnosť najnovšie vydala varovanie pre európske banky pre nedávne útoky na jej bankomaty v rozličných častiach sveta. Niektoré staršie modely sa totiž dajú vykradnúť formou takzvaného jackpottingu alebo útoku čiernou skrinkou.

Hackeri dokážu získať prístup odblokovaním vonkajšieho puzdra bankomatu a pripojením špeciálneho zariadenia cez USB port. Potom zadajú bankomatu príkaz na výdaj hotovosti, ktorú rýchlo vyzdvihnú a zmiznú.

Tento spôsob je medzi zlodejmi populárny už niekoľko rokov, lebo potrebné zariadenie je možné zohnať na dark webe za pomerne nízku cenu a jeho použitie je jednoduchšie ako skimovacie zariadenia či klonovanie platobných kariet.

Jackpotting používajú útočníci najmä na starých bankomatoch, pričom najskôr sa začal objavovať v Južnej Amerike a v Ázii a predvlani sa poprvýkrát objavil aj v USA.

Útokom sa však nevyhla ani Európa a Diebold Nixdorf vydal varovanie po tom, čo vyšetroval útoky na belgickú banku Argenta, ktorá musela za posledný mesiac vyradiť až 143 bankomatov, pretože po dvoch útokoch štýlom jackpottingu prišla o peniaze.

Výrobca však neuviedol, koľko bankomatov, v ktorých krajinách už útočníci napadli, ani aký objem peňazí si odniesli. Podľa varovania však zariadenie alebo čierna skrinka obsahovala priamo jednotlivé časti softvéru napadnutého bankomatu. Ako útočníci tieto časti získali je momentálne predmetom vyšetrovania, pričom jednou z možností je, že mali prístup k jednému z vyradených bankomatov.

Spomínané modely bankomatov pritom používajú aj niektoré banky na Slovensku. Ide však o staršie bankomaty, ktoré sa postupne obnovujú. Slovenská sporiteľna pre Denník E uviedla, že útoky formou jackpottingu sa vyskytujú aj v regióne strednej a západnej Európy. Ďalšie bezpečnostné detaily však nechcela banka špecifikovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú