Na prvý pohľad sa pásky môžu zdať mŕtve, no opak je pravdou. Portál Blocks and Files informuje o novom modeli páskového úložného média vyrobeného novým výrobným postupom priamo z továrne FujiFilm.

Aj v dnešnej dobe sa na dlohodobé ukladanie trvácných záloh používajú magnetické pásky. Rôzne operačné systémy (napríklad Linux) stále vedia pracovať s magnetickými páskami. Prečo? Pomer ceny a kapacity pások je nesporne lepší v porovnaní s pevnými diskami. Taktiež sa lepšie skladujú a vydržia veľmi dlho.

Doposiaľ bola maximálna kapacita diskov limitovaná technológiou, ktorú používajú, v tomto prípade napríklad technológia Barium Ferrite (BaFe), pomocou ktorej sa ukladajú magnetické informácie v dostatočnej spoľahlivosti a vyššej kapacite na páske. Keďže iná technológia neexistovala, narazilo sa na limit stlačenia informácií na samotnej páske. Ak by sa tento limit prekonal, častice by sa magneticky ovplyvňovali a údaje by sa už nedali spoľahlivo prečítať.

Nenechaj si ujsť
iOS dobieha Android, riešenie pomalého Windowsu a drony v SR prejdú revolúciou. Toto sú najčítanejše témy z júna na FonTechu

V roku 2017 však firma Sony v spolupráci s IBM ukázala novú technológiu Strontium Ferrite (SrFe). Práve pomocou tejto technológie teraz firma FujiFilm chystá novinku v podobe 400 TB pásky, ktorá je v porovnaní s dnešnými páskami ôsmej generácie o 33-násobne väčšia (dnešné pásky majú 96 TB na kazetu).

Limity technológie Strontium Ferrite (SrFe) ešte nie sú dosiahnuté, a tak sa v budúcnosti môžeme tešiť na pásky s ešte vyššou kapacitou. Najviac by z toho mohli vyťažiť podniky s potrebou dlhodobej zálohy dát, napríklad univerzity alebo veľké konglomeráty. Na Slovensku sa napríklad musia ukladať osobné spisy zamestnancov na 70 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom