Na prvý pohľad sa pásky môžu zdať mŕtve, no opak je pravdou. Portál Blocks and Files informuje o novom modeli páskového úložného média vyrobeného novým výrobným postupom priamo z továrne FujiFilm.

Aj v dnešnej dobe sa na dlohodobé ukladanie trvácných záloh používajú magnetické pásky. Rôzne operačné systémy (napríklad Linux) stále vedia pracovať s magnetickými páskami. Prečo? Pomer ceny a kapacity pások je nesporne lepší v porovnaní s pevnými diskami. Taktiež sa lepšie skladujú a vydržia veľmi dlho.

Doposiaľ bola maximálna kapacita diskov limitovaná technológiou, ktorú používajú, v tomto prípade napríklad technológia Barium Ferrite (BaFe), pomocou ktorej sa ukladajú magnetické informácie v dostatočnej spoľahlivosti a vyššej kapacite na páske. Keďže iná technológia neexistovala, narazilo sa na limit stlačenia informácií na samotnej páske. Ak by sa tento limit prekonal, častice by sa magneticky ovplyvňovali a údaje by sa už nedali spoľahlivo prečítať.

Nenechaj si ujsť
iOS dobieha Android, riešenie pomalého Windowsu a drony v SR prejdú revolúciou. Toto sú najčítanejše témy z júna na FonTechu

V roku 2017 však firma Sony v spolupráci s IBM ukázala novú technológiu Strontium Ferrite (SrFe). Práve pomocou tejto technológie teraz firma FujiFilm chystá novinku v podobe 400 TB pásky, ktorá je v porovnaní s dnešnými páskami ôsmej generácie o 33-násobne väčšia (dnešné pásky majú 96 TB na kazetu).

Limity technológie Strontium Ferrite (SrFe) ešte nie sú dosiahnuté, a tak sa v budúcnosti môžeme tešiť na pásky s ešte vyššou kapacitou. Najviac by z toho mohli vyťažiť podniky s potrebou dlhodobej zálohy dát, napríklad univerzity alebo veľké konglomeráty. Na Slovensku sa napríklad musia ukladať osobné spisy zamestnancov na 70 rokov.

Pošli nám TIP na článokPríslušenstvo