V zhluku galaxií Abell 3376 astronómovia objavili aktívnu superhmotnú čiernu dieru, ktorá pohlcuje hmotu neskutočnou rýchlosťou. Prekvapenie však nastalo pri pozorovaní prúdov hmoty, ktoré zo seba táto čierna diera vystreľuje – v určitej vzdialenosti sa totiž nachádzajú magnetické polia, ktoré ich ohýbajú do pravého uhla, informuje Science Alert.

Pôsobia na ne neznáme intergalaktické sily

Abell 3376 sa nachádza približne 600 miliónov svetelných rokov od Zeme a konkrétna galaxia nesie názov MRC 0600-399. Spomínané prúdy hmoty sú známe už dlhšiu dobu, avšak novým zistením sú práve silné magnetické polia medzi galaxiami, ktoré na tieto prúdy vplývajú.

Tieto komplexné magnetické polia sú podľa všetkého vytvorené vzájomnými reakciami galaxií v zhluku Abell 3376. Nový objav prináša možnosť ich skúmania, keďže pozorovať ich priamo je nesmierne zložité a náročné. V pochopení týchto masívnych štruktúr nám ale pomáhajú aj dôležité prelomy posledných rokov, čierne diery totiž dokážeme detegovať a pozorovať neustále lepšie a podrobnejšie.

Chibueze, Sakemi, Ohmura et al.; Takumi Ohmura, Mami Machida, Hirotaka Nakayama, 4D2U Project, NAOJ

V ich výskume nám môžu pomôcť práve prúdy hmoty z čiernych dier, keďže pri interakcii sú jasnejšie detaily magnetického poľa. Astronómovia použili rádioteleskop MeerKAT v južnej Afrike, vďaka ktorému sa im podarilo získať oveľa detailnejšie snímky ako predtým. Štúdiu publikovali vo vedeckom žurnále Nature. Zistenia pomôžu lepšie objasniť aj vlastnosti samotných prúdov.

NEPREHLIADNI
Zrážka čiernych dier a vybuchnuté hviezdy skrývajú odpoveď na najväčšiu záhadu vesmíru. Konečne presne zistíme, ako rýchlo sa zväčšuje

Na získaných snímkach našli čosi prekvapujúce – rozptýlené oblasti rádiových emisií na oboch stranách bodu, v ktorom sa prúd ohýbal. Vytvárali tým tvar písmena T a vedci ho nazývajú „dvojitá kosa“. Následne vykonali simuláciu, podľa ktorej rýchly prúd hmoty pri náraze na zakrivené magnetické pole vytvorí práve takéto tvary.

Nejde o jediné možné vysvetlenie

Aj keď ide najpravdepodobnejšie vysvetlenie tejto štruktúry, vedci prišli aj s inou možnosťou. Galaxia MRC 0600-399 bola vymrštená zo stredu galaktického zhluku vysokou rýchlosťou a momentálne padá naspäť.

Ohýbanie prúdov môže byť v takom prípade spôsobené rýchlym rozrážaním medzigalaktických plynov, ktoré vypĺňajú okolitý priestor. Táto možnosť však nevysvetľuje prítomnosť štruktúry v podobe „dvojitej kosy“, preto ostáva magnetické pole pravdepodobnejším vysvetlením. Samotné čierne diery ostávajú naďalej záhadnými štruktúrami, ktoré postupne pohlcujú všetko naokolo.

International Centre for Radio Astronomy Research

Prúdy hmoty produkované čiernymi dierami sú navyše zaujímavosťou samé o sebe. Kým väčšina pohltenej hmoty postupne padá po akrečnom disku do útrob čiernej diery, časť z nej je stiahnutá a ohromnou rýchlosťou vymrštená z pólov vo forme ionizovanej plazmy. V tom zrejme zohrávajú úlohu magnetické polia čiernej diery, ktoré slúžia ako synchrotrón – druh cyklického časticového urýchľovača.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom