Doba sa mení a s ňou aj počet zariadení pripojených na WiFi. Skoro pred rokom som spozoroval problémy s WiFi pripojením v podobe náhodného odpájania, prípadne problémov s pripojením na WiFi. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Pokiaľ boli na sieť pripojené sem tam 2 notebooky a môj smartfón, išlo to bez väčších problémov. Postupom času sa k tomu pridalo inteligentné osvetlenie v jednej miestnosti, smartwatch… Kľúčový okamih nastal, keď do toho prišiel nejaký smartfón na recenziu, čo sa začalo prejavovať dlhším čakaním na pripojenie alebo občasným odpojením. Neuvedomujúc si príčinu som aj naďalej znášal túto čoraz horšiu situáciu. Motiváciou pre kúpu nového routera bolo, keď poskytovateľ internetu navýšil rýchlosť pripojenia, ktorú starý router nedokázal naplno bezdrôtovo prenášať.

xiaomi router
zdroj fotografie: Juraj Vasek/FonTech

A tak som siahol po Xiaomi Mi WiFi routri 3. generácie, vtedy ešte čínskej verzii. Dnes ho používam už viac než 6 mesiacov a problémy s pripojením ma už netrápia. Router vysiela na frekvenciách 2,4 GHz a 5 GHz súčasne, pričom v nastaveniach je možné zvoliť, či majú mať oddelený názov. Spolu tak zvládnu prenos o rýchlosti až 1167 Mb/s vďaka IEEE štandardu 802.11ac. Vonkajšie 4 výkonné antény výborne pokryli signálom celý byt.

O spracovávanie dát sa stará kombinácia čipsetov MT7620A a MT7612EN, ktorým asistuje 128 MB pamäť RAM typu DDR2 a interné úložisko 128 MB typu SLC Nand Flash.

Pre bežného používateľa slúži pre ovládanie routera aplikácia Mi Wi-Fi, ktorá je kompletne preložená do angličtiny ako pri čínskej verzii routera, tak aj pri anglickej. Pomocou tejto aplikácie je možné spraviť základnú konfiguráciu routera – nastavenie siete Wi-Fi, spravovať USB úložisko, pripojené zariadenia, regulovať rýchlosť pripojenia pre jednotlivé zariadenia a oveľa viac. Aplikácia, rovnako ako aj router, je prepojený s tvojím Xiaomi kontom, vďaka ktorému môžeš všetky nastavenia zmeniť aj na diaľku.

Pokročilé nastavenia routera prebiehajú cez webové rozhranie http://miwifi.com. Webové rozhranie umožňuje napríklad klonovanie MAC adresy, pridelenie statickej IP, presmerovanie portov a veľa ďalších. Jazyk webového rozhrania pri čínskej verzii je možné pomocou aktualizácie zmeniť na anglický. V prípade anglickej verzie Xiaomi routera je angličtina nastavená ako predvolená.

Router je vďaka svojmu minimalistickému vzhľadu skvelým dizajnovým doplnkom do každej domácnosti. Jedinou nevýhodou routera, na ktorú upozorňujú niektorí používatelia na fórach, je absencia gigabitového ethernetového portu. Dvojica LAN portov dosahuje priepustnosť „iba“ 100 Mbps. Ak je u teba celá domácnosť pripojená bezdrôtovo, tento problém sa ťa netýka.

Kúpiť Xiaomi Mi WiFi Router 3 z EU skladu za 29 €

Anglická verzia výkonného Xiaomi Mi WiFi Routera tretej generácie je pre teba teraz k dispozícii v európskom sklade za skvelých 29 €. Doprava z EU skladu priamo k tebe stojí len 2,66 €, čo je naozaj zanedbateľný poplatok. Výsledná cena za takto nadupaný router je teda 32 €.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
52%
Chcem to
19%
Mám to
19%
Nepáči sa mi to
5%
Neznášam to
5%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]
 • Peter

  Zvladne dsl, adsl aj vdsl?

 • Peter

  Aha…..

 • VanJ

  Tento router vobec nechapem. Na jednu stranu poskytuje velmi vysoku WIFI rychlost vyse 1Gbps , ale na druhu stranu ma len 100Mbps LAN porty. Tak sa v duchu pytam, s cim, ze budu komunikovat tie pripojene Wifi zariadenia takou rychlostou? Asi len medzi sebou… A to nehovorim o tom, ze mobily kvoli antenam nemaju sancu taku vysoku rychlost dosiahnut ani zdaleka.

  • Alexander Kaiser

   sikovny poznatok

 • cnc

  Mám ho tiež doma ale nesúhlasím že má silné pokrytie signálom.Mám ho v obyvačke a v spálni čo sú 2 panelové steny už signál mizerný a vypadáva.

  • Juraj Vasek

   Záleží veľa aj od nastavenia routera. V nastaveniach je možné vyberať z 3 intenzít signálu, pričom predvolene je stredná. Ak používate zjednotené 5GHz a 2,4GHz frekvencie, tak výpadky môžu byť spôsobené tým, že sa mobil prepája na tú druhú. 5GHz je veľmi rýchla (867 Mb/s), ale jej dosah je vždy kratší. 2,4GHz frekvencia má asi 3-4krát väčší dosah ako 5 GHz ale prenáša maximálne 300 Mb/s.