Od predstavenia nových verzií systémov pre Apple zariadenia je to len pár dní a používatelia už majú možnosť vyskúšať si v beta testovaní niektoré z nich. Skalní fanúšikovia Apple môžu byť novými zmenami mierne sklamaní.

Koniec koncov, podľa mnohých prišli „len“ nové widgety, obraz v obraze, bicyklovanie do Máp, prekladač a zopár ďalších, pre niektorých zrejme nepodstatných zmien. Skutočnosť je však iná.

Mnoho užitočných noviniek nevidno hneď na prvý pohľad, no po ich odhalení bude používanie iPhonu omnoho príjemnejšie. Sú to práve tie detaily, na ktorých si dali inžinieri záležať, čo dotvára celkový obraz o novom iOS 14.

Hneď v úvode pripomenieme, že sa jedná o prvú beta verziu systému, čo značí, že nie je stabilná a môže dochádzať k problémom počas používania. Do beta testu sa každý zapája len na vlastné riziko a týmto nenavádzame na inštaláciu vývojárskej beta verzie iOS 14. V redakcii sme nový systém vyskúšali na staršom iPhone XS Max.

V prvom rade sú to práve tie viditeľné zmeny, ktoré si všimne po prvom zapnutí iPhonu každý používateľ. Zoznam nových widgetov, knižnica aplikácií App Library a ďalšie podobné novinky sú však len začiatkom. Postupným skúmaním sa odhaľujú ďalšie a ďalšie novinky.

Nenechaj si ujsť
iOS 14 je tu a iPhony dostali revolučné zmeny. V mnohých smeroch dobehnú Android

Po predstavení mohli mať mnohí dojem, že Apple viaceré možnosti len skopíroval od Androidu. Treba však zdôrazniť, že kopírovanie nie je ani v segmente smartfónov žiadnou novou stratégiou, robí to jednoducho každý. Či už Apple od Google, alebo opačne. Všetci výrobcovia chcú mať to, čo vidia, že zaberá na zákazníkov konkurencie a Apple nie je výnimka.

To najpodstatnejšie, čo v iOS 14 nájdeme

Ako fungujú nové widgety? 

Spomínané widgety sú veľmi príjemnou zmenou, ktorú uvíta aj bývalý používateľ Androidu, avšak hneď si všimne niekoľko rozdielov. Tým najväčším je absencia možnosti pre zmenu veľkosti a rozloženia widgetu. Apple ich síce umožní využiť, premiestniť a upraviť, no stále aj tu uplatňuje akési „obmedzenia“.

Widgety je možné umiestniť iba na strany obrazovky, nie do stredu. Používateľ sa musí uspokojiť len s prednastavenými veľkosťami widgetov. Dá sa vyberať zväčša z 2 až 3 veľkostí, no nedá sa meniť veľkosť využitého widgetu priamo na obrazovke.

Skvelou novinkou je tzv. „kopa“, teda viacero widgetov zahrnutých v jedinom widgete, v ktorom medzi nimi môžeme prepínať posúvaním. Aj tu Apple priniesol prednastavené riešenie, ktoré je ale našťastie možné upravovať. Dlhým podržaním prsta a ťuknutím na možnosť „Upraviť kopu“ si môže používateľ vymazať nepotrebné skratky aplikácií a funkcií (posunutím doľava) alebo premiestniť ich poradie. Pridávanie widgetov do „kopy“ ale Apple neukázal.

Ide o užitočnú možnosť, ako vytvoriť zoznam vlastných widgetov v dynamickom widgete na displeji. Používateľ môže vytvoriť vlastní kopu dlhým podržaním na widgete, ktorý chce pridať, a jeho následným umiestnením nad už pridaný widget, čím sa tieto widgety spoja a vytvoria nový zoznam (viď priložené video). Aktuálnym problémom však je, že pri widgetoch chýba podpora aplikácií tretích strán. To sa ale do oficiálneho vydania systému rozhodne zmení.

App Library

Apple priniesol vlastný zoznam aplikácií do funkcie App Library, knižnice, ktorá zhromažďuje všetky nainštalované aplikácie podľa jednotlivých kategórií. Skvelý spôsob ako „skryť“ nepoužívané aplikácie z dohľadu, no mať ich stále po ruke v prípade potreby. Funkciu App Library nájdeme v novom nastavení Plochy v Nastaveniach iPhonu, kde je taktiež možné nastaviť, kam sa majú pridať nové aplikácie.

Okrem toho sme sa dočkali aj úpravy samotných obrazoviek s aplikáciami. Bežný používateľ má v iPhone minimálne aspoň pár desiatok aplikácií, no nie všetky z nich vždy využíva a môže ich mať umiestnené na samostatnej obrazovke. Teraz je možné tieto obrazovky skryť.

Zmenšená Siri a prichádzajúce hovory

Konečne! Zrejme hovorím za všetkých používateľov iPhonov, ak poviem, že konečne sa Apple odhodlal upraviť spôsob oznamovania prichádzajúcich hovorov a obrazovku asistenta Siri. V iOS 14 sa tak už viac nestretneme s otravným zobrazením volania na celú obrazovku. Notifikácia sa objaví vo vrchnej časti.

Podobným spôsobom bola upravená aj Siri, ktorá po privolaní odhalí v spodnej časti displeja malú pohyblivú ikonu. Problémom však je, že aj keď sa nezobrazuje na celý displej, po jej zobudení nie je možné ovládať iné funkcie. Aspoň ale vidieť, čo je na obrazovke za ňou.

Pri používaní Siri a Bluetooth slúchadiel som sa taktiež stretol s nekvalitným zvukom pri odpovediach asistenta. Pri prehrávaní priamo z iPhonu som však problém nezaznamenal. Navyše, teraz už nie sú hlasové príkazy pre Siri zobrazené na obrazovke vo forme textu, takže používateľ presne nevidí, čo asistentovi nadiktoval.

Obraz v obraze

Áno, dámy a páni. Po rokoch sa Apple odhodlal aj k tejto zmene. Obraz v obraze už dôverne poznajú používatelia Androidov a teraz už aj iPhonov. Momentálne však ide o funkciu, ktorá zatiaľ nemá príliš veľké využitie, keďže sa dá aplikovať len pri pozeraní videí na YouTube cez Safari.

Neskôr, keď sa do toho zapoja vývojári ďalších aplikácií, bude obraz v obraze rozhodne omnoho lepšou možnosťou, ako sledovať video na obrazovke aj počas odpisovania na správy alebo používaní iných aplikácií.

Samotné video sa dá aj schovať na stranu, no zvuk je stále prehrávaný. V tomto smere Apple poskytol používateľovi viac voľnosti a veľkosť obrazu v obraze je možné upravovať ľubovoľne. Pozícia funkcie je však viazaná len na rohy obrazovky a aktuálne tak nie je možné obraz v obraze umiestniť na ľubovoľné miesto na ploche.

Dôležité detaily, ktoré dotvárajú skvelý celok

To boli zrejme tie najviditeľnejšie zmeny, ktoré Apple do iOS 14 zahrnul. Aplikácii Preložiť, funkcii App Clip, či bicyklovaniu v Mapách sa v tomto prehľade venovať nebudem, nakoľko ich využitie je aktuálne značne obmedzené. Miesto toho sa pozriem na ďalšie novinky, ktoré do systému pribudli, no „nebijú“ tak do očí, ako vyššie spomínané vylepšenia.

Nové prostredie fotoaparátu v starších iPhonoch

Tu Apple potešil aj majiteľov starších iPhonov spred pár rokov, ktoré dostali v aplikácii fotoaparátu nové používateľské prostredie ako u iPhonu 11. Konečne tak môžu využiť aj fotografovanie v pomere strán 16:9 a nielen 4:3. Ovládanie prostredia je intuitívne a hoci sa môže zdať, že nejde o veľké vylepšenie, je to dôkaz, že Apple stále aj týmto spôsobom myslel na používateľov starých modelov.

Poklepanie a rozpoznávanie zvukov

Ovládanie iPhonu vylepšuje aj nová funkcia „Zadné klepnutie“, ktorá umožňuje nastaviť akcie po dvojitom a trojitom poklepaní prstom na zadnú časť smartfónu. Navyše to funguje aj pri ochrannom kryte. Aktuálne je pri tomto poklepaní malé oneskorenie, pokým systém vykoná vybranú funkciu, no to sa môže časom zlepšiť.

Okrem prednastavených funkcií je možné poklepaním spúšťať aj Skratky, ktoré toho dokážu ešte omnoho viac. Používateľ sa tak nemusí obmedzovať len na výber, ktorý mu ponúka systém, a môže si vytvoriť vlastnú skratku, ktorá po poklepaní spustí vybrané úlohy alebo aplikácie.

Pri prechode medzi jednotlivými nastaveniami a možnosťami sa už používateľ nemusí presúvať neustále o krok späť. Dlhým podržaním prsta na šípke späť sa totiž zobrazia predošlé záložky a jedným ťuknutím je tak možné vrátiť sa späť do hlavnej ponuky nastavení.

iPhone však po novom dokáže nepretržite počúvať okolie a upozorniť používateľa na konkrétne zvuky. Apple totiž pridal aj funkciu Rozpoznávanie zvuku, ktorá zaznamenáva zvuky v okolí. Keď dôjde k rozpoznaniu niektorého z 12 vybraných zvukov, používateľ dostane notifikáciu.

Upozornenie vo forme malej farebnej bodky sa zobrazí v prípade, ak spustená aplikácia alebo funkcia, ktorá má prístup k mikrofónu a fotoaparátu iPhonu. V takom momente sa na vrchu displeja objaví malá zelená bodka, ktorá indikuje, že je práve používaný fotoaparát. Oranžová bodka potom informuje o používaní mikrofónu smartfónu.

Zhodnotenie

Apple spravil s predstavením iOS 14 krok v pred. Krok, ktorý môže prilákať ešte viac používateľov Androidov ako doteraz. iOS sa totiž nikdy predtým nepodobal Androidu viac ako teraz, no stále si spoločnosť neodpustí tú svoju politiku, pri ktorej obmedzuje prispôsobenie jednotlivých prvkov systému. Dovolím si tvrdiť, že iOS 14 je najvýznamnejšou zmenou za posledné roky. Možno nie pre všetkých používateľov, no pre Apple ako taký rozhodne.

Všetkým totiž ukázal, že „opisovať“ vie v celku dobre a že chce priniesť aj do svojho systému pre iPhony to, čo si obľúbili používatelia Android smartfónov. Po vyladení a úprave, či pridaní nejakých ďalších funkcií bude nový iOS 14 skutočne skvelým systémom, ktorý poskytne majiteľom Apple smartfónov viac slobody pri používaní aplikácií a ďalších funkcií.

Nenechaj si ujsť
Tieto iPhony dostanú iOS 14. Bude medzi nimi aj model spred 5 rokov

Problémom sa v beta teste nevyhneme

Na záver som si nechal už len niekoľko ďalších postrehov a chýb, ktoré sú v beta verzii systému úplne bežnou záležitosťou. Nedá sa totiž počítať s bezproblémovým fungovaním testovacej verzie, čo sa potvrdilo aj v mojom prípade. Nedostatky v systéme sa však môžu líšiť v závislosti od jednotlivých iPhonov a nemusia sa prejavovať u všetkých modelov rovnako.

Chyby beta verzie iOS 14:

  • Výrazne vyššia spotreba batérie (30 % za 3 hodiny)
  • Občasné zasekávanie pri prechodoch medzi obrazovkami
  • Pád systému pri benchmarkovom teste Antutu (chyba počas testovania spôsobí zamrznutie a reštartovanie iPhonu)
  • Pomalé načítavanie widgetov po zapnutí smartfónu
  • Nepresná lokalizácia pri widgete počasia (niekedy zobrazuje Cupertino)
  • Pri úprave plochy podržaním na widgete sa možnosť na odobratie konkrétneho widgetu zobrazí neskôr ako u ostatných
  • Zlá kvalita zvuku Siri pri Bluetooth slúchadlách
  • Prehrievanie pri náročnom používaní

Pravdaže, chýb ešte môže pribúdať, no práve na to sú beta verzie, ktoré majú vyladiť nedostatky a problémy, aby bolo možné na jeseň vypustiť čo najviac vyladený systém bez ďalších problémov. Snáď sa tak nebude opakovať situácia ako pri vydaní iOS 13 a Apple zvládne vyriešiť chyby ešte počas beta testovania. Vyskúšal si beta verziu iOS 14 aj ty? Svoje postrehy nám napíš do komentára.

Smartfóny