Elektromobilita je na vzostupe, najmä vďaka stále dostupnejším cenám, väčšiemu výberu modelov či stále sa rozvíjajúcej infraštruktúre nabíjacích staníc. K väčšiemu počtu elektromobilov na našich cestách určite dopomôžu aj dotácie zo strany štátu či rôzne výhody pre ich majiteľov. Netreba však zabúdať aj na plug-in hybridy, ktoré predstavujú vhodnú alternatívu voči čisto elektrickým vozidlám.

Hybridy s odlišnými vlastnosťami

Na trhu sa nachádza viacero druhov hybridov. Podľa úrovne elektrifikácie ich môžeme hybridy rozdeliť na full hybrid, Plug-in hybrid, Mild hybrid či Micro hybrid. Micro hybrid môžeme považovať za veľmi jednoduchú formu hybridného pohonu. Micro hybrid je v podstate vozidlo s bežným spaľovacím motorom, ktorý je vybavený systémom Start/Stop. V skutočnosti tak o hybridný pohon ani nejde, no označuje sa tak, preto sa aj radí do podkategórie hybridov.

Inak je na tom Mild hybrid, ktorý pri pohybe síce využíva spaľovací motor, no sekunduje mu aj elektromotor, ktorý sa zapája hlavne pri náročnejších situáciách, ako je zrýchľovanie či rozbiehanie. V tomto prípade preto nie je možné jazdiť sústavne čisto na elektrický pohon, ale elektromotor je braný ako „doplnok“, ktorý pomáha spaľovaciemu motoru, čím znižuje spotrebu. Čo sa spotreby týka, účinnosť elektromotora na ekonomickejšiu jazdu je takmer zanedbateľná.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najnovších plug-in hybridov, Škoda Superb iV, ŠKODA

Full hybrid disponuje batériou, ktorú nie je možné nabíjať z externého zdroja, čím sa líši od plug-in hybridu. V praxi však môžeš na jazdu využívať spaľovací motor, elektromotor, ale aj kombináciu oboch pohonov. Batéria sa dobíja vďaka rekuperácii alebo generátora elektrickej energie, na ktorého pohon je vyčlenená časť výkonu spaľovacieho motora.

Plug-in hybrid patrí medzi najrozšírenejšie hybridy a jeho veľkou výhodou je, že na elektrický pohon dokáže prejsť aj väčšie vzdialenosti, nakoľko batériu je nutné nabíjať z externého zdroja. Plug-in hybrid býva často osadený benzínovým spaľovacím motorom a elektromotorom, vďaka čomu je možné jazdiť ekonomickejšie a ekologickejšie. Oproti vozidlám na 100 % elektrický pohon sa líšia v tom, že majú nižšiu kapacitu batérie.

Do popredia sa tlačia plug-in hybridy

Najväčší význam nielen z hľadiska používateľského a praktického majú jednoznačne plug-in hybridy, nakoľko vieš na ne získať štátnu dotáciu vo výške 5 000 €, čím sa vieš pri niektorých modeloch dostať na veľmi zaujímavú sumu, ktorá už rozhodne stojí aspoň za uváženie. Podmienkou na získanie dotácie však je, aby vozidlo nebolo drahšie ako 50 000 € vrátane DPH. Pripravili sme preto prehľad plug-in hybridov, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu a spĺňajú podmienky pre zisk dotácie.

K dispozícii je viacero modelov od tých najdostupnejších až po tie najdrahšie od luxusných automobiliek ako Mercedes-Benz či BMW. Výber je pestrý, preto si dokáže vybrať naozaj každý. S dotáciou si vieš plug-in hybrid zaobstarať dokonca za menej ako 26 000 €.

Prehľad plug-in hybridov, na ktoré môžeš získať dotáciu

Hyundai IONIQ Plug-in hybrid

Cena od: 30 490 €

Cena s dotáciou od: 25 490 €

Spaľovací motor: 1,6 GDI

Systémový výkon: 104 kW

Elektrický dojazd: 63 km

 

Toyota Prius Plug-in hybrid

Cena od: 30 990 €

Cena s dotáciou od: 25 990 €

Spaľovací motor: 1,8 l

Systémový výkon: 90 kW

Elektrický dojazd: 50 km

 

KIA Niro PHEV

Cena od: 31 890 €

Cena s dotáciou od: 26 890 €

Spaľovací motor: 1,6 GDI

Systémový výkon: 104 kW

Elektrický dojazd: 65 km

 

Škoda Superb iV

Cena od: 32 930 €

Cena s dotáciou od: 27 930 €

Spaľovací motor: 1,4 TSI

Systémový výkon: 160 kW

Elektrický dojazd: 55 km

 

Mitsubishi Outlander PHEV

Cena od: 36 990 €

Cena s dotáciou od: 31 990 €

Spaľovací motor: 2,4 l

Systémový výkon: 165 kW

Elektrický dojazd: 57 km

 

BMW 225xe Active Tourer

Cena od: 37 800 €

Cena s dotáciou od: 32 800 €

Spaľovací motor: 1,5 l

Systémový výkon: 165 kW

Elektrický dojazd: 57 km

 

Mercedes-Benz A250e

Cena od: 40 116 €

Cena s dotáciou od: 35 116 €

Spaľovací motor: 1,33 l

Systémový výkon: 160 kW

Elektrický dojazd: 65 km

 

Volkswagen Passat GTE

Cena od: 40 940 €

Cena s dotáciou od: 35 940 €

Spaľovací motor: 1,4 TSI

Systémový výkon: 160 kW

Elektrický dojazd: 55 km

 

BMW 330e Sedan

Cena od: 49 150 €

Cena s dotáciou od: 44 150 €

Spaľovací motor: 2,0 l

Systémový výkon: 185 kW

Elektrický dojazd: 63 km

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

Elektromobilita