Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už dnes v noci si všetci budeme môcť na nočnej oblohe pozrieť zaujímavý úkaz. Takzvaný „ružový supermesiac“ sa na oblohe objaví pri splne. Bude najjasnejším a najväčším v tomto roku, informuje Science Alert.

Sledovaním nočnej oblohy dnes večer si tak môžeme spríjemniť dlhé chvíle a navyše vidieť úkaz, ktorý sa objavuje iba raz ročne. Prívlastok ružový sa však nespája s jeho farbou, ale starou tradíciou. Mesiac nebude na oblohe sfarbený do ružova bol tak pomenovaný kvôli rozkvetu ružových kvetín, ktoré na jar rozkvitajú v Severnej Amerike, informuje Independent.

Unsplash

Supermesiac sa objaví na nočnej oblohe už dnes

Každopádne ale pôjde o najväčší spln tohto roka, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený 356 907 km, a preto sa bude javiť väčší ako obyčajne. Zároveň však bude aj omnoho jasnejší. Tento jav nám bližšie popísal aj známy astrofotograf a astronóm Petr Horálek, s ktorým sme priniesli aj rozhovor na tému satelitov Starlink a ich vplyv na astronomické pozorovania. Viac sa dozvieš tu.

„Spln bude pozorovateľný a skutočne bude oproti iným väčší. Takýto „supermesiac“ nastáva každý rok. Vzácnosť je, keď pri ňom ešte nastane úplné zatmenie Mesiaca. Také bolo poslednýkrát v roku 2019 a znovu bude až v roku 2033.

Napriek tvrdeniu, že ide o supermesiac (o 15 % väčší ako najmenší spln roka a o 30 % jasnejší), treba si uvedomiť, že Mesiac je na oblohe veľký len asi 30 uhlových minút, čiže ten rozdiel je v skutočnosti asi taký, ako hrúbka zápalky vo vzdialenosti asi jeden meter od oka. To, že sa bude javiť veľký na obzore nie je spôsobené jeho uhlovou veľkosťou, no ide o optický klam, ktorý nastáva pri každom splne,“ informoval redakciu astrofotograf a astronóm Petr Horálek.

Hoci tak nemusí byť dnešný spln na oblohe výrazne väčší ako obvykle, pôjde o zaujímavý úkaz. Pokiaľ by si však takýto supermesiac nestihol alebo by neboli v tvojom okolí vhodné podmienky na pozorovanie, môžeš si spln pozrieť aj prostredníctvom virtuálneho teleskopu, ktorý bude naživo vysielať z Ríma a observatória Lowell Observatory v Arizone už dnes podvečer. Nájdeš ho na tomto odkaze, informoval CNET.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú