Unikli špecifikácie MediaTek Helio X12, pôjde o výkonnú strednú triedu

banner-meizu-metal
Ako už býva zvykom, aj tento december sa začínajú na internete objavovať plány výrobcov pre budúci rok. Výnimkou nie je ani spoločnosť MediaTek a tak sa vďaka šikovnému informátorovi predčasne dozvedáme informácie o pripravovanej novinke Helio X12.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

V prvom rade pôjde o nástupcu modelu MediaTek Helio X10, ktorý poháňa nespočetné množstvo smartfónov z Ázijského trhu. Medzi tie najznámejšie patria Meizu MX5LeTV One či najnovší Xiaomi Redmi Note 3. Vzhľadom na to, že uniknuté špecifikácie sú dosť podrobné, môžeme povedať, že Helio X12 bude dokonalým nástupcom predchádzajúceho modelu.

Meizu MX5 16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>meizu-mx5-recenzia-nahlad

Vlajková loď Meizu MX5 s procesorom Helio X10

Pokiaľ sú informácie pravdivé, srdce nového CPU bude tvoriť osem ARM Cortex-A53 jadier s maximálnou frekvenciou 2,2 GHz. Procesor naviac obsahuje grafický čip Imagination GX6250, ktorý je taktovaný na 750 Mhz a podporuje najnovšie OpenCL 1.2, OpenGL ES 3.2 a API s názvom Vulkan, ktoré umožní zobrazovať najlepšie a najnovšie grafické efekty. Výkon spomínaného grafického čipu by sa mal pohybovať niekde nad úrovňou Andrena 330, ktorý nájdeme napríklad v Snapdragone 801 od spoločnosti Qualcomm. Väčšina hier z minulého roka by teda mala bežať v zariadeniach s týmto procesorom bez problémov. Netreba však zabúdať, že sa bude jednať o procesor zo strednej triedy a preto sa v prípade najnovších herných titulov môžeme stretnúť s menšími zásekmi.

mediatek_cpu_detail
Podpora pamätí RAM bude zrejme obmedzená na dvojkanálové LPDDR3 moduly taktované na 933 Mhz. Vzhľadom na fakt, že väčšina výrobcov už používa výkonnejšie a viac energeticky efektívne pamäte LPDDR4, sa zdajú byť pamäte, pre ktoré sa výrobca rozhodol, trošku zastarané. Flash pamäť, ktorá bude použitá ako interné úložisko zariadení však údajne podporuje štandard eMMC 5.1, vďaka ktorému by mal výrazne narásť počet vstupno/výstupných operácií, ktoré sa budú vykonávať simultánne. To by malo priniesť rýchlosť zápisu okolo 125 MB/s, zatiaľ čo predchádzajúce verzie boli limitované na 90 MB/s.

mediatek_cpu
Najväčšou zaujímavosťou je však to, že nové riešenie spoločnosti MediaTek obsahuje dva senzory pre spracovanie obrazu s podporou kamier do 21 MPx. Nesmieme však zabudnúť na technológiu TrueBright, ktorá umožňuje RWWB senzorom zachytiť dvakrát toľko svetla, ako dokážu tradičné RGB senzory. K dispozícii bude taktiež podpora LTE Cat.6, ktorá by mala priniesť prenosové rýchlosti do 300 Mbps. Nový MediaTek Helio X12 bude vyrábaný 28 nm HPC+ procesom.

xiaomi-redmi-note-2-recenzia (11)

Ďalší smartfón s Helio X10, tentokrát od Xiaomi – Redmi Note 2

Čo sa týka benchmarkov pripravovaného Helio X12, tie unikli už o niečo skôr. Procesor získal v AnTuTu 55 000 bodov. Pri testovaní jedného jadra mu GeekBench udelil 1100 bodov. Pri viacjadrovom testovaní sa dotiahol na úroveň 5400 bodov. Pre porovnanie, jedná sa o výsledky podobné zariadeniam, ktoré poháňa tohtoročný Qualcomm Snapdragon 810. Ide napríklad o HT One M9, ktoré v teste dosiahlo 56 896 bodov. Vzhľadom na fakt, že sa bude Helio X12 radiť do strednej triedy, čomu by mala prislúchať aj jeho cena, si svoje využitie určite nájde v smartfónoch od spoločností ako Meziu alebo Xiaomi.

xiaomi-redmi-2-pro-foto

Zadná strana údajného Xiaomi Redmi Note 3

Práve spoločnosť Xiaomi vraj plánuje na trh uviesť 5″ smartfón, ktorý bude poháňaný procesorom MediaTek Helio X12. To by mohlo znamenať príchod Xiaomi Redmi 3. Vzhľadom na fakt, že o tomto zariadení doposiaľ nič nevieme, sa kľudne môže stať, že nový Helio X12 bude použitý aj v úplne inom modeli.

Zdroj: PhoneArena.com

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dominik Juhás
Študujem informatiku na Technickej univerzite v Košiciach. Pred pár rokmi som používal len zariadenia s Androidom, no vyskúšať treba všetko a preto mám dnes iPhone 5S a Nexus 7. Vo voľnom čase sa rád venujem programovaniu, čítaniu kníh a písaniu článkov.