Dnes už azda neexistuje človek, ktorý by nepoznal americkú spoločnosť Tesla. Nikto nepochybuje, že za jej slávou stojí úspešný vizionár Elon Musk, avšak už menej ľudí vie, že zakladateľom Tesly nebol práve Musk, ale niekto úplne iný. Občas sa dokonca objavia správy, že Musk ukradol Teslu pôvodnému zakladateľovi.
Tesla, Inc., pôvodne Tesla Motors, bola založená v roku 2003 Martinom Eberhardom a Marcom Tarpenningom ako výrobca elektromobilov. O rok neskôr sa k nim pridali J. B. Straubel, Ian Wright či Elon Musk, pričom všetci z nich sú pokladaní za spoluzakladateľov Tesly.
Elon Musk sa stal generálnym riaditeľom v roku 2007 po odvolaní Martina Eberharda z dôvodu konfliktov s predstavenstvom firmy. Na krátke obdobia sa potom CEO stali Michael Marks či Ze’ev Drori, no svetom sa aj napriek tomu občas šíri informácia, že Elon Musk ukradol automobilku Martinovi Eberhardovi.
Obrovské investície
Najnovšie sa na Twitteri objavil tweet od používateľa Nafnlaus, ktorý tieto lži kritizuje, pričom uviedol celú časovú os, čo predchádzalo odvolaniu Martina Eberharda a aj to, čo sa dialo po ňom. Do komentovania sa samozrejme zapojil aj samotný Elon Musk, ktorý jasne tvrdí, že obvinenia z krádeže sú klamstvami.
Musk v tweete uviedol, že Eberhard bol v roku 2007 zo svojej funkcie prepustený kvôli poskytovaniu nepravdivých informácií predstavenstvu spoločnosti, pričom dodal, že spolu s ním v tom čase neodišiel nikto iný, čo má hovoriť za všetko.
When Eberhard was fired from the Tesla CEO role in mid 2007 for providing false information to me & the board, no one left with him. That says it all.
— Elon Musk (@elonmusk) October 11, 2020
Ako sme už spomenuli vyššie, po tejto udalosti sa stali generálnymi manažérmi postupne Elon Musk, Michael Marks a Ze’ev Drori, až sa ním nakoniec v roku 2008 stal samotný Musk, ktorý ním je až dodnes. Podľa jeho slov nemal na výber a musel sa stať generálnym manažérom.
Nafnlaus uviedol, že mimoriadne zaujímavé je financovanie spoločnosti v rámci prvého kola financovania. Martin Eberhard investoval iba 75 000 dolárov, čo predstavuje približne 1 % napriek tomu, že len tesne predtým zarobil obrovské peniaze na predaji spoločnosti NuvoMedia. Musk investoval až 98 %, teda viac ako 6 miliónov dolárov.
Prečítaj si tiež
Tesla za svoje meno draho zaplatila. Doména jej oficiálneho webu stála milióny
Elon dodal, že po viacnásobnom investovaní do Tesly nemal žiadnu hotovosť, majetok ani vlastné bývanie a musel si od priateľov požičiavať na nájomné.
Podľa Muska sa nepravdivé informácie objavujú aj na Wikipédii, pričom prikrášľujú Martina Eberharda a neuvádzajú sa skutočné problémy, ktoré v spoločnosti v tej dobe vznikli. Do tejto debaty sa zatiaľ spomínaný Martin Eberhard nezapojil.
Elektromobilita

EÚ chce byť batériovou veľmocou. Na ich výrobu pôjdu takmer 3 miliardy €, zapojené je aj Slovensko

Dokázali sme to. Európa prekonala výrobou z obnoviteľných zdrojov fosílne palivá

RECENZIA Zabudni na Seat, toto je Cupra! Ako veľmi je zábavné športové auto s plug-in hybridom? (RECENZIA)

Slováci čoraz viac kupujú elektrické autá. Ich podiel za posledný rok rapídne narástol, koľko kusov sa predalo?
