Svetelné divadlo na oblohe nad štátmi Oregon a Washington, ktoré prekvapilo mnohých obyvateľov, má na svedomí Muskova spoločnosť SpaceX a ich raketa Falcon 9. Do atmosféry totiž vstúpil jej druhý stupeň, stať sa tak ale malo už dávnejšie. Spoločnosť okrem iného spôsobila aj falošný poplach na Medzinárodnej vesmírnej stanici, informuje Futurism.

Aktualizácia 11. apríla

Polícia v Oregone, USA, objavila objekt a myslia si, že môže pochádzať práve z druhého stupňa rakety Falcon 9, ktorý opätovne vstúpil do atmosféry, píše OregonLive. Podľa fotografie ide o tlakovú nádrž COPV (Composite Overwrapped Pressure Vessel), ktorá prešla drsným procesom vysokorýchlostného prechodu atmosférou.

Trosky z druhého stupňa rakety Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX: Zdroj: Lincoln County Sheriff's Office

SpaceX sa vyjadril, že objekt by mal byť bezpečný na prepravu do rúk firmu a bližšiu inšpekciu, aby určili jej pôvod. Nie je to síce po prvý raz, čo zvyšky kozmických telies dopadli na obývané oblasti, avšak vždy ide o nebezpečnú udalosť, ktorá ohrozuje zdravie obyvateľov.

Druhý stupeň zlyhal, ľudia začali prichádzať s rôznymi teóriami

Raketa Falcon 9, ktorá vzlietla 4. marca a na nízku obežnú dráhu Zeme vyniesla 60 internetových satelitov Starlink, neskončila úplne podľa plánov. Prvý stupeň s označením B1049 síce úspešne pristál, avšak druhý stupeň, ktorý niesol satelity na finálnu orbitu, po dokončení misie neuspel v opätovnom štarte motorov a následnom spomalení.

Ide o bežnú prax, vďaka ktorej druhé stupne rakety Falcon 9 kontrolovane opustia obežnú dráhu a zhoria v atmosfére, pričom zóna dopadu je v prípade zvyšných trosiek zvolená mimo osídlených plôch, píše The Verge. Keďže však druhý stupeň tento proces nevykonal, vstúpil do atmosféry až o takmer celý mesiac neskôr a jeho rozpad na drobné kúsky mohli sledovať tisícky ľudí.

Mnohí pozorovatelia si mysleli, že ide o meteorický roj. Ako však podotkla Národná meteorologická služba, tie sa pohybujú rýchlosťami presahujúcimi 70 000 km/h, kým odpad z nízkej obežnej dráhy Zeme dosahuje približne 27 000 km/h.

Národná meteorologická služba v Seattle tiež informovala, že neočakávajú žiadny dopad na povrch Zeme. Všetky časti rakiet v drvivej väčšine prípadov vstupu do atmosféry zhoria a nepredstavujú hrozbu pre obyvateľstvo – záleží samozrejme na konkrétnom type objektu, jeho rýchlosti a konštrukčných materiáloch.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Kapsula Crew Dragon spustila na ISS alarm

Ďalšou menšou nehodou spoločnosti SpaceX je falošný poplach na palube Crew Dragon Resilience – kapsule, ktorá dostala koncom minulého roku štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Dôvodom je zrejme proces známy ako „single-event upset“, počas ktorého jedna ionizujúca častica zasiahne citlivú časť mikro-elektroniky.

V tomto konkrétnom prípade šlo o pohonnú jednotku 2B, ktorá v dôsledku incidentu prešla resetom – to ISS vyhodnotila ako súhrn núdzových údajov mimo normu. Posádka stanice postupovala podľa pravidiel a situáciu brala, pochopiteľne, vážne. Situáciu však vyriešili a po potvrdení korektných údajov od pohotovostnej situácie ustúpili a vrátili sa k svojmu harmonogramu.

NASA

V tomto prípade nejde o chybu kapsuly Crew Dragon, ale o náhodu, ku ktorej môže dôjsť v prípade každej kozmickej lode. Dragon, práve naopak, v mnohých ohľadoch prekvapil technikov i samotnú posádku a je zatiaľ najlepším spôsobom transportu na ISS, aký bol kedy k dispozícii.

Dobrou správou bola aj vyššia produkcia elektrickej energie, než sa pôvodne od kapsuly očakávalo – vďaka tomu môže ostať pripojená k stanici dlhšie, než sa v minulosti predpokladalo. Crew Dragon opäť poletí k ISS už o necelý mesiac a do vesmíru vynesie ďalších štyroch astronautov.

SpaceX/Inspiration4 (Úprava redakcie)

SpaceX má na svojej kozmickej lodi Crew Dragon naplánované už dve turistické misie – jednou z nich je Inspiration-4, ktorá sa má uskutočniť koncom tohto roka na rovnakej kapsule, ktorá spôsobila na Medzinárodnej vesmírnej stanici poplach. Druhou je misia Ax-1, ktorá narozdiel od Inspiration-4 poletí na ISS, kde turisti strávia osem dní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú