Už v pondelok na Netflixe odštartuje jeden z najočakávanejších seriálov roka s oscarovou Jennifer Connelly, Snowpiercer. Za seriálom síce nestojí Netflix, ale spoločnosť TNT, bez ohľadu na to má však novinka obrovský potenciál zaujať. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozrieť na ďalšie katastrofické seriály, ktoré by milovníci apokalypsy nemali zmeškať.

Rebríček sme zhotovili predovšetkým na základe dostupnosti seriálov na našich streamovacích sieťach, ak v ňom nenájdeš svoj obľúbený kúsok alebo sme podľa teba na niečo zabudli, daj nám vedieť v komentároch.

12 Monkeys

Platforma: Netflix

ČSFD – 66 %

Legendárna sci-fi klasika s Bruceom Willisom a Bradom Pittom sa 20 rokov po svojej premiére dočkala seriálového nástupcu. Ten síce kvalít filmovej predlohy nedosiahol, stále ale ponúka slušnú zábavu, ktorá sa navyše nebojí od filmu zásadne odkláňať a prichádzať s novými nápadmi.

Prvá séria robí seriálu skôr medvediu službu a tvorcovia akoby sa nevedeli rozhodnúť, akým smerom sa chcú vlastne vydať. Dej je príliš pomalý a univerzum pomerne neprehľadné, v ďalších pokračovaniach ale 12 Monkeys poriadne naberá na sile a vyvrcholenie v podobe štvrtej série už patrí ku špičke v sci-fi žánri.

 3 %

Platforma: Netflix

ČSFD – 70 %

Na vlne obrovského úspechu tínedžerských post-apo hitov v podobe Hunger Games, Divergence či Labyrintu sa zviezla aj seriálová novinka z Brazílie 3%. Tá nám predstavuje dystopickú budúcnosť s rozdelenou spoločnosťou, v ktorej vybraní jedinci žijú v rozprávkovom prepychu, kým zvyšok živorí v špine a hlade. Šancu na lepší život má každý, kto absolvuje výberový proces, na vysnený ostrov sa však dostanú len vybrané 3% ľudí.

Seriál kvôli nízkemu a miestami jasne viditeľnému nízkemu rozpočtu namiesto akcie spolieha skôr na nepredvídateľný príbeh a zaujímavé postavy, dopláca ale na lacný vizuál a nepresvedčivé herecké výkony. Aj napriek tomu si svojich divákov našiel a na budúci rok sa dočká finálnej štvrtej série.

See

Platforma: Apple TV+

ČSFD – 73 %

Streamovacia služba spoločnosti Apple bola predstavená len minulý rok a postapokalyptický seriál See mal byť jedným z hlavných projektov na nalákanie nových divákov. Seriálu odohrávajúcemu sa v katastrofickej budúcnosti, v ktorej ľudia stratili zrak a uchýlili sa k primitívnemu životu v jaskyniach, dominuje predovšetkým miláčik Hollywoodu, Jason „Aquaman“ Momoa.

Netradičné zasadenie a neopozeraná zápletka sľubovali epický seriálový zážitok, potenciál bol však využitý len sčasti a See doplatil na uponáhľaný dej prešpikovaný nelogickými zvratmi a hlúpym konaním postáv. Momoa alias Baba Voss napriek tomu seriál zručne nesie na vlastných pleciach a bez neho by sa See druhej série pravdepodobne nikdy nedočkal.

The 100

Platforma: Netflix

ČSFD – 73 %

Populárne sci-fi The 100 si od premiéry v roku 2014 stihlo získať srdcia seriálových fanúšikov nielen v zahraničí, ale tiež u nás, o čom svedčí 89. priečka v rebríčku najobľúbenejších seriálov na ČSFD. Milovaný seriál sa navyše už čoskoro dočká svojej finálnej série, ktorá sľubuje emotívnu rozlúčku s obľúbenými hrdinami.

Určite nezmeškaj
Obrovské prekvapenie. Vojnový veľkofilm Toma Hanksa exkluzívne mieri na streamovaciu službu

The 100 sleduje mladistvých väzňov, ktorí boli po ničivej nukleárnej vojne vyslaní z vesmírnej základne späť na Zem, aby zistili, či je naša planéta opäť obývateľná a zachránili vymierajúce ľudské pokolenie. Tínedžeri po príchode nemusia čeliť len existenčným rozhodnutiam, ale tiež skupine preživších, ktorí nukleárnu katastrofu prežili.

The Walking Dead

Platforma: Netflix

ČSFD – 80 %

Legenda zombie žánru už síce v posledných rokoch poriadne stráca dych, za kvalitu prvých sérií si však tvorcovia zaslúžia veľkú poklonu. Postavy Ricka, Daryla, Glenna či Carol postupom času k srdcu prirástli tak veľmi, že väčšina divákov už dnes seriál sleduje z čírej zvedavosti, ako budú ich príbehy v postapokalyptickom zombie svete ukončené.

Tvorcovia sa naprieč 11 sériami nebáli šokovať a brutálnym spôsobom sa zbavovať obľúbených postáv, prežitie v The Walking Dead nemal od začiatku isté takmer nik z pôvodnej zostavy. Nenávratne sa do pamäte zapísali aj hlavní záporáci na čele Neganom so svojou vernou spoločníčkou, baseballkou Lucille. Za zmienku nepochybne stojí aj vydarený spin-off Fear  the Walking Dead či plánovaná novinka The Walking Dead: World Beyond.

Handmaid’s Tale

Platforma: HBO Go

ČSFD – 83 %

Priznávame, že v tomto prípade nejde o čistokrvný postapokalyptický seriál, no Handmaid’s Tale napriek tomu vo výbere nesmel chýbať. Podobne ako väčšina seriálov na zozname sa totiž rovnako odohráva v dystopickej budúcnosti so zvrátenými pravidlami a mocichtivými lídrami.

Handmaid’s Tale nás zavedie do totalitnej budúcnosti na územie niekdajších Spojených štátov, v ktorej spoločnosť nečelí len prírodným katastrofám, ale tiež strate plodnosti. V zúfalej snahe zabrániť vyhynutiu fanatickí lídri zaviedli sexuálne otroctvo, v ktorom sú plodné ženy nútené rodiť potomkov do cudzích rodín.

Seriál inšpirovaný rovnomenným knižným bestsellerom z roku 1985 je doposiaľ najväčším hitom spoločnosti Hulu. Od roku 2017 stihol získať množstvo ocenení, a to vrátane úspechu v prestížnych oceneniach Emmy či zisku dvojice Zlatých glóbusov.

BONUS: Into the Badlands

Platforma: Netflix (Spojené štáty)

ČSFD – 76 %

Pri tomto kúsku by mali zbystriť predovšetkým milovníci dynamického tempa, bojových choreografií a údernej akcie. Into the Badlands totiž v rámci zmienených kategórií patrí ku špičke v žánri. Hlavný hrdina v podaní majstra bojových umení, Daniela Wu, nepriateľov ničí jedna radosť, kamera kvôli R-kovému ratingu navyše nikam neuhýba a seriál vyčnieva aj vďaka brutálnym scénam.

Trošku horšie už je to pri príbehu, ktorý sa miestami zbytočne naťahuje a prázdne dialógy občas pôsobia vyložene umelo. Seriál preto boduje predovšetkým vďaka neopozeranému zasadeniu a bojovým scénam, ktorých je naprieč troma sériami viac než dosť. Into the Badlands bohužiaľ nenájdeš v ponuke žiadne domácej streamovacej služby, v zámorí je seriál dostupný v rámci Netflixu.

Filmy & seriály