Rok 2021 bol doposiaľ bohatý na poriadne akčné hity, a to nás ešte niekoľko veľkých projektov stále čaká. Obrovské rozpočty väčšinou znamenajú nekonečné možnosti pri spracovaní a práve preto stabilne lákajú do kín aj masy divákov. Aj to je dôvod, prečo si štúdiá pozorne vyberajú dátumy premiéry a sústreďujú ich na letnú, prípadne jarnú blockbusterovú sezónu.

Paradoxne bol tento rok na akčné filmy mimoriadne plodný aj z dôvodu neustáleho posúvania premiér kvôli minuloročným protipandemickým opatreniam. Prinášame ti prehľad toho najlepšieho, čo sa v sekcii akčných filmov za posledných 8 mesiacov urodilo.

Rýchlo a zbesilo 9

Azda nikto nemôže namietať, keď výber najlepších akčných filmov roku 2021 začneme tým najšialenejším tohtoročným projektom Rýchlo a zbesilo 9. Nielen že si v ťažkej dobe pre filmy podmanil kiná v otváracom víkende, ale disponuje aj tou najabsurdnejšou a najzábavnejšou akciou v rámci celej série.

Nenáročná letná akčná zábava sa snaží rozvíjať pozadie jednotlivých postáv a servíruje aj viacero navrátilcov do série, ale sú to práve nesmrteľné charaktery (doslova), nekonečné výbuchy a neskutočné kaskadérske kúsky, ktorými sa posledné diely série preslávili. O hlášky je postarané vo vážnejších aj vypätých scénach a Vin Diesel jednoducho ťahá mašinériu aj za cenu straty niektorých hercov.

Bez vypnutia logiky to už nejaký ten rok nejde, ale o to je celé Rýchlo a zbesilo 9 nádhernejšie. Vedia to tvorcovia, vieme to v redakcii a vedia to aj diváci po celom svete, ktorým zvuk silných motorov v kombinácii s výbuchmi stále reže.

Nikto

Po megalomanskom projekte F9 prejdeme k o niečo komornejšiemu projektu, ktorý si srdcia divákov podmanil podstatne sofistikovanejšie a originálnejšie. Meno režiséra Ilju Najšullera asi mnohým z divákov veľa nehovorí, ale ak sa povie Hardcore Henry, u mnohých začnú blikať zelené kontrolky.

Po výbornom a najmä originálnom nápade so smrtiacou mašinou Henrym prišiel tento rok Najšuller s odvážnym projektom Nikto. Odvážnym najmä preto, že do hlavnej úlohy obsadil azda najmenej pravdepodobného herca, a teda Boba Odenkirka (Better Call Saul).

Ako to vyzerá, keď sa 58-ročný herec pustí do akcie v štýle Johna Wicka? Jednoducho brutálne. Aj zápletka samotná je v čomsi Wickovi dosť podobná, no nesnaží sa pôsobiť tak dospelo a hrá skôr na odľahčenejšiu nôtu. Odenkirk navyše prináša do filmu hlbší zmysel a okrem toho, že príbeh nádherne odsýpa, je plný choreograficky úžasných akčných scén.

Bojuje sa na blízko, v rukách sa menia najrôznejšie smrtiace zbrane a zábery sú nádherne dlhé, aby sme si ich užili dosýta. A k tomu poctivo zvolené soundtracky na dotvorenie atmosféry. Po prvom pozretí famózne divadlo, po každom ďalšom snáď ešte lepší zážitok.

Godzilla vs. Kong

Súboj legendárnych monštier, na ktorý čakali diváci po celom svete. Megalomanský projekt Godzilla vs. Kong už síce bol k dispozícii minulý rok, ale do slovenských kín sa dostal až tento. Podobne ako Pacific Rim, ani v tomto prípade sa netreba príliš pozerať na dej a logiku. Stačí sa len nechať unášať na vlne vizuálnych efektov, výbornej akcie a totálnej deštrukcie.

Ľudia sú len do počtu, prím tu hrajú giganti, aby si to rozdali na súši aj vo vode. Objaví sa aj nejaký náznak budovania atmosféry, ale tá pominie v momente, keď sa obrovské kolosy nedohodnú na spoločnom fungovaní a začne sa poriadna digitálna mela.

Rozhnevaný muž

Stathamovi s Ritchiem to jednoducho spolu pristane. Od ich spoločných začiatkov v kultových filmoch Zbaľ prachy a vypadni a Podfu(c)k-u ubehlo už viac ako 20 rokov, a zatiaľ čo sa Ritchieho štýl točenia filmov príliš nezmenil (čo je v tomto prípade len a len dobre), Jason Statham prešiel poriadny kus cesty a stala sa z neho ikona akčných filmov.

Rozhnevaný muž je filmom o pomste a to poriadne krvavej. Výbornú atmosféru už od začiatku buduje soundtrack, ktorý by sa s kľudom na duši dal označiť za hýbateľa deja, ďalšiu postavu, neoddeliteľnú súčasť filmu… Hlavná dejová linka sa pomaličky odkrýva tak, ako sme u Ritchieho zvyknutí a do toho servíruje jednu skvelú akčnú scénu za druhou. Všetko smeruje ku grandióznemu finále a pre fanúšikov poctivej akčnej filmárčiny je Rozhnevaný muž povinnou jazdou.

Mortal Kombat

Dlho sa čakalo na reštart série Mortal Kombat, až sme sa tento rok konečne dočkali. A na počudovanie to dopadlo viac než dobre. Fanúšikovia dostali príbeh od úplných začiatkov a objavili sa v ňom ikonické postavy formujúce hernú franšízu už od jej začiatkov.

Kde Mortal Kombat stráca na povrchnom spracovaní dejových liniek a vykreslenia postáv, tam zase naberá na kvalitnej choreografii súbojov, kostýmoch, vizuálnych efektoch aj výbornej práci s kamerou, ktorá sa nebojí ísť až na hranu, aby zachytila tradičné „fatality“ odrovnania či detaily postáv.

Aby toho nebolo málo, v hre sú stále ďalšie štyri filmy, ktorých budúcnosť je možno v tomto momente predmetom debát v štúdiu Warner Bros. Tržby boli vzhľadom na situáciu okolo COVID-19 solídne, tak že by predsa?

Free Guy

Ešte stále čerstvý úspech filmu Free Guy pravdepodobne prekvapil mnohých vrátane samotných tvorcov. Ryan Reynolds v postave Guy-a valcuje na poli hlášok, no najmä šialenej hernej akcie. Film sa totiž v drvivej väčšine odohráva vo virtuálnej realite, čím sa tvorcom otvorili neobmedzené možnosti, ako s filmom naložiť.

Referencie na iné filmy či hry, easter eggy aj príjemné CGI (ktoré však za podobnou snímkou Ready Player One vo veľa ohľadoch zaostáva), sú po akcii hlavným ťahákom a inak tomu nie je ani z hľadiska postáv. Tie sú stvárnené sympatickými hercami a o príjemnú rodinnú akčnú jazdu je od začiatku do konca postarané.

The Suicide Squad: Samovražedná misia

Jedným z najočakávanejších tohtoročných filmov vôbec bol bezpochyby aj The Suicide Squad: Samovražedná misia, ktorého sa tentokrát ujal svojský režisér James Gunn. Nielen že do určitej miery spasil DC komiksovú jazdu (kvalitatívne rozhodne, s tržbami je to už o čosi horšie), ale vniesol do nej aj toľko potrebný humor v kombinácii s akčnou náložou.

Postavy hláškujú jedna radosť, predvádzajú svoje (ne)schopnosti v obrovskom množstve akčných sekvencií a film má jednoducho grády. Dvojhodinovka prinesie mnoho zvratov a miestami sa úmrtnosťou postáv podobá na Hru o tróny, a v tomto prípade to len a len kvitujeme.

Rytieri spravodlivosti

Pravdepodobne najmenej akčný film vo výbere, ktorý je viac drámou s vhodne dávkovanými komediálnymi vsuvkami. Bezpochyby ale ide o jeden z najkvalitnejších tohtoročných počinov, nielen v rámci akčného či dramatického žánru. Rýdzo dánskemu filmu komanduje v hlavnej úlohe Mads Mikkelsen.

Precíznosť, s akou prepája rodinnú tragédiu, následnú cestu za pomstou a filozofické úvahy o cene života sa len tak nevidí. Chladnú severskú atmosféru dotvára nielen dánsky jazyk, ale aj neznáme a obyčajne vyzerajúce herecké obsadenie. Herci akoby sa pre svoje úlohy narodili a je to práve všedný vzhľad obyčajných ľudí, ktorý podtrhuje hĺbku filmu na akčnom podnose.

The Tomorrow War

Chris Pratt je sympaťák, ktorého diváci poznajú najmä ako Star-Lorda zo Strážcov Galaxie. Tento rok si ale vyhradil pre jedno epické sci-fi The Tomorrow War. Aj keď film nie je ktovieako originálny, jedno sa mu musí nechať – akcia je naozaj prvotriedna.

Spolu s vizuálnou stránkou sa zaraďujú tento rok k tomu najlepšiemu, čo žáner akčných filmov ponúka. Znamenití herci sa nestratia ani pri klišé scenáristických nápadoch a diváci, ktorým príliš nejde o príbeh, ale najmä o zážitok z akcie, sa jej priehrštiami nasýtia.

Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

Výber najlepších akčných filmov roka 2021 zakončíme zatiaľ najčerstvejším filmom, tentokrát komiksom. Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch okamžite po uvedení zvalcovala kiná a právom si tak užíva miesto na výslní.

Svieži vietor na poli superhrdinov stojí nielen na exotike ázijských hercov či lokalít, ale aj na prepracovanej choreografii súbojov. Do toho nám je po malých dávkach servírovaný klasický Marvel humor a o príjemné prekvapenie leta je postarané. Navyše, postavy, resp. herci sú mimoriadne sympatickí, nikto zvlášť nevyniká a niekedy je menej jednoducho viac.

Digitálne finále nenudí najmä vďaka zapracovaniu drakov do príbehu a popri záchrane sveta je u superhrdinu cítiť najmä vyrovnanie sa s minulosťou. Viac sme sa filmu venovali v recenzii.

V najbližších mesiacoch roku 2021 nás čaká ešte množstvo očakávaných filmov, z ktorých si azda najväčšiu pozornosť pýtajú James Bond a jeho rozlúčka Nie je čas zomrieť a Matrix 4. Veľké očakávania sa kladú aj na dlho odkladané pokračovanie Venoma s podtitulom Carnage prichádza či ďalšia komiksovka Eternals. Akčná nálož sa očakáva aj od The King’s Man: Prvá misia a mnohých ďalších.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú