Elektromobily sa v súčasnosti každý rok stávajú čoraz populárnejšie. Rovnako tak pravidelne narastá aj záujem zo strany samotných zákazníkov. Môže za to hneď viacero dôvodov, ako napríklad lepšia dostupnosť, technologické pokroky výrobcov či v neposlednom rade snaha podieľať sa na ekologickejšej doprave a znížení emisií.

Elektromobilita je často skloňovanou témou, ktorá však so sebou prináša viacero otázok či negatívnych javov. Každá oblasť má, samozrejme, svoje plusy a mínusy a rovnako je to aj v tomto prípade. Pozitívom je, že väčšina ľudí má už dnes pri kúpe nového vozidla široký výber a viacero alternatív. Čoraz častejším problémom sa stáva otázka, či sa rozhodnúť pre bežný automobil so spaľovacím motorom, alebo radšej investovať do elektromobilu.

Zobraziť celú galériu (11)
Pexels (úprava redakcie)

V tomto prípade sa však nebudeme venovať tomu, čo je pre zákazníkov lepšie a výhodnejšie, ale rozhodli sme sa pozrieť a porovnať to, ktoré elektromobily sú dostupné pre Slovákov nielen geograficky, ale najmä finančne. V poslednom čase sme svedkami toho, že do výroby elektromobilov začínajú investovať takmer všetky automobilky a niekdajšie monopolné postavenie Tesly je už minulosťou. Práve tomu vďačíme za postupné znižovanie cien, no predovšetkým za elektromobily, ktoré sú dnes relatívne cenovo dostupné aj pre bežných občanov.

Elektromobily na Slovensku

Dostať nadupaný elektromobil, ktorý spĺňa nielen najnáročnejšie technické, ale aj dizajnové požiadavky, nie je žiadny problém, teda aspoň nie v západných krajinách. Slovenská republika však zatiaľ v tejto oblasti predstavuje pomerne malý a nezaujímavý trh, na ktorý sa nie vždy dostanú tie najzaujímavejšie kúsky. Na druhej strane si však takéto modely môže dovoliť len minimálne percento slovenských občanov.

Zobraziť celú galériu (11)
Napríklad cena najnovšie predstaveného elektromobilu z dielne Porsche začína na sume približne 136 000 €. Zdroj fotografie: Porsche/Pexels (úprava redakcie)

Dobrou správou však je, že aj na našom trhu je hneď viacero elektromobilov, ktorých cena nie je priam astronomická a podpore elektromobility začína venovať väčšiu pozornosť a podporu aj samotná vláda SR. Príkladom toho je realizácia takzvaného Akčného plánu rozvoja elektromobility, ktorý bol schválený v marci.

Očakáva sa, že Slováci budú v najbližších rokoch investovať oveľa viac práve do elektromobilov

Z najnovšej novely vyplýva, že potenciálni zákazníci môžu v niektorých prípadoch pri kúpe elektromobilu ušetriť aj viac ako štvrtinu z ceny vozidla. Bližšie podrobnosti súvisiace so štátnymi dotáciami či pripravovanými výhodami pre majiteľov elektrických vozidiel sme rozoberali v samostatných článkoch. Aj napriek tomu, že Slovensko je v podpore elektromobility stále na chvoste EÚ, podmienky sa začínajú zlepšovať, čo sa odzrkadlilo aj na najnovších štatistikách či budúcich prognózach.

Zobraziť celú galériu (11)
K 31. 12. 2018 evidujeme na Slovensku v kategóriách M1 celkovo 951 batériových elektrických vozidiel a 619 plug-in hybridných elektrických vozidiel, a v N1 74 batériových elektrických vozidiel. Zdroj: MH SR

Na Slovensku cenovo dostupné elektromobily poslúžia predovšetkým na prepravu v meste či na kratšie trasy

V našom porovnaní sme sa zamerali na relatívne cenovo dostupné elektromobily, ktorých suma neprekročí hranicu 35 000 €. Je preto viac než jasné, že nepôjde o „superšportiaky“ s obrovským výkonom a ešte väčším dojazdom. Na druhej strane však ide o zaujímavé modely, ktoré spĺňajú svoj účel a v porovnaní s inými elektromobilmi si ich môže dovoliť oveľa väčší počet obyvateľov. Všetky modely sú navyše dostupné aj na našom území a pripravované novinky, ktoré budú k dispozícii v najbližších rokoch, sme nebrali do úvahy.

Veľa peňazí za málo muziky. Aj takto môžeme definovať ponuku najlacnejších modelov

Ak odhliadneme od Smart či iných modelov, tak táto ponuka sa začína na sume 29 640 € za základnú výbavu. Za túto sumu je na Slovensku k dispozícii hneď dvojica elektromobilov a to Citroën C-Zero a Peugeot iOn. Pri oboch elektrických autách ide skôr o mestské vozidlá, ktoré sú ideálne v súčasnej katastrofálnej premávke.

Nenechaj si ujsť
Koľko ušetríš na poistení, ak si kúpiš auto s alternatívnym pohonom? Lacné to je len v jednom prípade

Dojazd do 150 kilometrov zabezpečí pohodlnú prepravu do práce či na menší nákup, no pri dlhších trasách či výletoch zrejme padne výber na výkonnejšie vozidlá. Na druhej strane sú však výhodou rozmery, s ktorými by nemal byť problém napríklad pri parkovaní. Tieto elektromobily v neposlednom rade tiež (ne)prekvapia aj jednoduchosťou, ktorú ocenia najmä nenároční vodiči.

KIA Soul EV je zástupcom triedy malých áut

Zaujímavosťou je, že po desiatich rokoch od predstavenia novej generácie KIA do Európy vstúpila len s plne elektrickou verziou. Napriek tomu, že cena je v porovnaní s vyššie spomenutými elektromobilmi len o niečo vyššia, v tomto prípade už poteší nielen výkon, ale aj veľmi slušný dojazd v podobe približne 250 kilometrov. Už na prvý pohľad tiež ide aj o dizajnovo krajší elektromobil, ktorý vo svojej základnej výbave zahŕňa širokú škálu funkcií či doplnkov.

Zobraziť celú galériu (11)
Kombinuje úspornú jazdu v meste s komfortom a praktickosťou. Vy a vaši cestujúci sa môžete posadiť a relaxovať v priestrannej kabíne, vyrobenej z organických materiálov. Flexibilita bola najvyšším cieľom. Zadné sedadlá sú delené a možno ich zložiť dopredu, v batožinovom priestore sa okrem toho nachádza skrytá priehradka. Zdroj:KIA
Renault pri svojom elektromobile garantuje dojazd až 300 km v reálnych podmienkach

Renault ZOE je k dispozícii hneď v dvoch možných verziách, pričom za lacnejšiu zákazníci zaplatia 31 300 € a za drahší model 33 500 €. Ako už bolo povedané, najväčším lákadlom je práve dojazd, ktorý už postačí aj na dlhšie či diaľničné cesty. Pri tomto modeli spoločnosť okrem iného stavila na komplexnú zmenu interiéru, ktorý sa začína podobať tomu, čo zákazníci očakávajú pri vozidle za viac než 30-tisíc.

Zobraziť celú galériu (11)
K dispozícii sú 2 modelové výbavy: Zoe Life a Zoe Intens. Zdroj: Renault

Volkswagen e-Golf momentálne so zľavou až 5 000 €

Z pôvodnej ceny 34 800 € táto zľava prispela k momentálnej cene 29 800 €, čo je už pri celkovom prevedení či výbave veľmi slušná investícia. Spoločnosť však uvádza, že zľava platí len na nové zákaznícke objednávky do výroby a zo skladu iba pre priameho spotrebiteľa v počte jedného vozidla na jednu fyzickú alebo právnickú osobu v jednom kalendárnom roku. Ponuka platí do 31.10. 2019 alebo do vypredania zásob.

Zobraziť celú galériu (11)
Vďaka kombinovanému dojazdu (WLTP)* prejdete s modelom e-Golf maximálne 231 kilometrov. Nastavenie jazdného režimu alebo optimalizované nastavenie vozidla vzhľadom na športový charakter a komfort vás môže podporiť pri mimoriadne úspornom štýle jazdy. Zdroj: VW

Ani v tomto prípade nebude chýbať prepracovaný infotainment, ktorým je Volkswagen známy. VW e-Gold používateľom tiež zaručí aj výkon 100 kW, dojazd 231 kilometrov, maximálku 150 km/h či množstvo asistenčných systémov a funkcií. Spoločnosť navyše len pred pár dňami ohlásila vstup do nižšieho segmentu sveta elektromobilov, nakoľko odhalila svoj nový model ID3, ktorý sa s cenovkou pod 30-tisíc objaví na trhu už v budúcom roku.

Šikovné modely vhodné do mesta

Len nedávno predstavila svoj prvý elektromobil aj automobilka Škoda. Ide o malé mestské vozidlo Škoda CITIGOe iV, ktoré má do konca novembra akciovú cenu 17 590 €. Motor má výkon 61 kW a batéria kapacitu 36,8 kWh. Dojazd je podľa výrobcu do 253 km. Je potrebné dodať, že Škoda CITIGOe iV je dostupná len v základnej iV výbave, no tá je veľmi bohatá.

Zobraziť celú galériu (11)
Mestský model má postačujúci dojazd 253 km, Printscreen/ŠKODA

Volkswagen má vo svojej ponuke okrem modelu e-Golf aj ďalší elektrický model e-UP!, pričom čoskoro bude dostupný aj najnovší model ID.3. Malý mestský Volkswagen e-UP! bude konkurenciou pre Škodu CITIGOe iV. Výkon motora je 61 kW a kapacita batérie 32,3 kWh. Cena je zvýhodnená o špeciálny bonus, ktorý je platný do 20. decembra 2019.

Za vozidlo v sériovej výbave dá zákazník už po odpočítaní bonusu 17 970 €. V ponuke je, samozrejme, aj viacero prvkov výbavy, ktorú si je možné doplatiť. Dojazd tohto malého kompaktu je do 260 km.

Najväčší juhokórejský výrobca zaujal aj vo svete elektromobilov

Napriek tomu, že cena mierne prekračuje hranicu (o 490 €), ktorú sme si stanovili na začiatku (35 000 €), rozhodli sme sa, že do kategórie najdostupnejších elektromobilov na Slovensku zaradíme aj Hyundai Ioniq. Tento elektromobil disponuje viacerými prednosťami a môžeme povedať, že spĺňa kritériá, ktoré sa kladú na vozidlo s cenovkou 35 000 €. Bohatá výbava, výkon, dizajn či viaceré funkcie, ktoré niekedy chýbajú aj v omnoho drahších autách. Takto by sa vo všeobecnosti dal charakterizovať Hyundai Ioniw Electric, ktorý uzatvára ponuku cenovo relatívne dostupných elektromobilov na Slovensku.

Zobraziť celú galériu (11)
Základný režim NORMAL dopĺňa úsporný režim ECO, ktorý maximálne zvyšuje energetickú účinnosť, a režim SPORT, ktorý zvyšuje krútiaci moment elektromotora o 30 Nm na maximálnu hodnotu 295 Nm. Zdroj: Hyundai

Porovnanie kľúčových špecifikácií a cien:

 

Pošli nám TIP na článokElektromobilita