Obchod Google Play v súčasnosti ponúka takmer 3 milióny aplikácií a hier, avšak nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré z nich sú na platforme zverejnené s cieľom ukradnúť dáta či poškodiť tvoj smartfón. Česká bezpečnostná spoločnosť Avast najnovšie zverejnila ďalší zoznam hier, na ktoré by si si mal dať v Google Play pozor.

Adwarových aplikácí stále pribúda

Analytici z českého Avastu prinášajú tento rok informácie o nebezpečných aplikáciách už tretí krát, pričom v prvom prípade išlo iba o aplikácie v Google Play, no koncom septembra objavili podobné „výtvory“ aj v obchode App Store pre iOS. V oboch prípadoch išlo prevažne o adwarové aplikácie skupiny HiddenAds, ktoré sa vydávali za hry, ale po nainštalovaní zahltili používateľa vtieravými nesúvisiacimi reklamami.

Inak tomu nie je ani teraz, pričom bezpečnostní experti nahlásili Googlu ďalších 21 hier, ktoré sa správajú rovnako. V čase písania článku je na Google Play stále dostupných 19 z nich, ktoré americký gigant naďalej preveruje. Podľa analýzy spoločnosti SensorTower si tieto aplikácie stiahlo viac než 8 miliónov používateľov.

Čo je však zaujímavé je fakt, že podľa veľkého množstva negatívnych recenzií upútali tieto „užitočné“ aplikácie pozornosť ľudí prostredníctvom reklám na YouTube, v ktorých sa tvárili ako iná hra. Po následnom stiahnutí však zaplavili používateľa reklamami.

„Vývojári adwaru používajú kanály sociálnych sietí stále častejšie, pričom sa tvária ako bežní marketéri. V septembri sme videli šírenie adwaru cez TikTok a tentokrát používatelia hlásili, že sa s reklamami, ktoré propagovali tieto hry stretli na YouTube. Popularita sociálnych sietí z nich robí atraktívnu reklamnú platformu, ktorú využívajú aj podvodníci a zameriavajú sa tak najmä na mladšie publikum,“ uviedol analytik Jakub Vávra.

Varovaním sú negatívne recenzie

Skupina HiddenAds sú maskované aplikácie, ktoré v sebe obsahujú trójskeho koňa a zobrazujú rušivé reklamy aj mimo svojho prostredia. Okrem toho disponujú aj nenápadnými funkciami, ako napríklad skrytie ikony a občasné zobrazenie relevantných reklám, ktoré sťažujú ich identifikáciu a následné odstránenie.

Spoznať tieto aplikácie je však pomerne jednoduché už pred ich inštaláciou, pričom azda najvýraznejším znakom býva množstvo negatívnych recenzií, v ktorých sa ľudia sťažujú najmä na príliš početné reklamy alebo nulovú funkcionalitu. Pozor treba dávať aj na príliš pozitívne recenzie s malým počtom zobrazení.

Zobraziť celú galériu (2)
Adwarové aplikácie spoznáš najmä podľa zlých hodnotení používateľov, ktorí sa sťažujú na početné reklamy / Zdroj: Screenshot / Google Play

Tvorcovia adwaru majú tiež zvyčajne na svojom vývojárskom účte uvedenú iba jednu aplikáciu, aby sa vyhli odstráneniu viacerých aplikácií naraz pri prípadnom zablokovaní účtu. Pred inštalovaním akejkoľvek neznámej aplikácie je v neposlednom rade potrebné skontrolovať oprávnenia, ktoré aplikácia či hra vyžaduje.

Zoznam odhalených HiddenAds aplikácií v Google Play s ich aktuálnym počtom stiahnutí:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú