Myšlienka, že vesmír, prípadne ďalšie vesmíry môžu vznikať vo vnútri čiernych dier, nie je vôbec nová. Vo väčšine prípadov si ju však ľudia spájajú s rôznymi sci-fi filmami a príbehmi – nie s realitou a vedeckými faktami. Táto idea ale od reality nemusí mať vôbec ďaleko.

Naznačuje to kozmológia čiernej diery, teda kozmologický model, v ktorom je pozorovateľný vesmír vnútrom čiernej diery, ale aj výskum renomovaného poľského teoretického fyzika Nikodema Poplawskiho. Ten je zástancom hypotézy, podľa ktorej by každá čierna diera mohla byť bránou do iného vesmíru a tiež autorom myšlienky, že náš vesmír sám o sebe existuje vo väčšom „materskom“ vesmíre.

Ako vzniklo všetko okolo nás?

Jednou z najväčších nezodpovedaných otázok pre ľudstvo naďalej zostáva „Odkiaľ sa všetko okolo nás vzalo?“. Od minulého storočia ale viac-menej pravidelne dostávame odpovede aj na tie najväčšie a najdôležitejšie otázky. Vďaka týmto výskumom vieme, že náš pozorovateľný vesmír siaha ďalej ako za hranice Mliečnej dráhy, hoci ešte pred sto rokmi bolo všetko inak. Celý náš pohľad na vesmír ale dokázala zmeniť jedna jediná hviezda, ktorá je dnes označovaná za najdôležitejšiu hviezdu vo vesmíre.

Ďalej tiež vieme, že náš vesmír nie je statický, ale neustále sa rozpína, čo sa prejavuje vzájomným vzďaľovaním galaxií aj bublín medzigalaktického plynu. Vzhľadom na to, že sa objekty vo vesmíre neustále vzďaľujú, možno predkladať, že niekedy dávno v minulosti museli byť naozaj veľmi blízko seba.

V neposlednom rade sme objavili mikrovlnné pozadie, teda elektromagnetické žiarenie, ktoré prichádza z vesmíru zo všetkých smerov. Spojením všetkých týchto kusov skladačky sme sa dozvedeli, že náš vesmír pravdepodobne vznikol zo superhustého a superhorúceho stavu prostredníctvom udalosti známej ako Veľký tresk.

V súvislosti s kozmológiou čiernej diery, respektíve kozmologickým modelom čiernej diery, je potrebné  poznamenať, že v posledných desaťročiach je čoraz populárnejšia teória o multivesmíre, čo znamená, že nielen náš svet, ale celý vesmír je iba jedným z mnohých vesmírov.

Nielen vďaka Marvelu
Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP