Teleskop Jamesa Webba bude najkomplexnejším, najvyspelejším a najväčším vesmírnym teleskopom, aký kedy ľudstvo vytvorilo. NASA už dlhé mesiace testuje všetky aspekty unikátneho zariadenia v posledných testoch. Najnovšie dokázal teleskop Jamesa Webba vo finálnych skúškach roztiahnuť a napnúť svoju slnečnú clonu, ktorú využije vo vesmíre, informuje NASA vo svojom blogu.

Teleskop Jamesa Webba je výsledkom dlhoročnej spolupráce inžinierov a vedcov z viacerých vesmírnych agentúr, ktoré dokázali vytvoriť doteraz najdokonalejší vesmírny teleskop v histórii. Jeho cestu vývojom však sprevádzalo viacero problémov a odklady štartu misie, ktorá sa neustále posúvala.

NASA odkladala štarty misie a riešila závažné problémy

V júli tohto roka bol počas testovania systémov teleskopu odhalený závažný problém s jeho slnečnou clonou, ktorá bude počas cesty vesmírom slúžiť ako ochrana proti slnečným lúčom a teplom. Objavili sa v nej totiž trhliny a došlo aj k uvoľneniu spojov.

Tím inžinierov a vedcov preto musel tento závažný nedostatok opraviť, čo sa však odrazilo na odklade začiatku misie. Svoju cestu má teleskop Jamesa Webba aktuálne započať podľa stanoveného termínu v októbri 2021.

Dátum sa pritom posunul kvôli problémom aj pandémii koronavírusu, čo spôsobilo 7-mesačný sklz oproti pôvodným plánom. Teleskop mal totiž do vesmíru vyletieť už v marci budúceho roka.

Ako sa však vraví, dvakrát meraj a raz rež. Dvojnásobne to platí najmä pri testovaní a vývoji tak komplexných zariadení pre vesmírne misie, ako je aj tento najväčší teleskop v histórii ľudstva. Podľa nových informácií to ale vyzerá tak, že NASA dostala doterajšie problémy so slnečnou clonou pod kontrolu a opravila ich.

Teleskop Jamesa Webba je už takmer pripravený na očakávaný štart misie

Nedávny príspevok na blogu americkej vesmírnej agentúry totiž potvrdzuje, že teleskop dosiahol najväčší úspech v roku 2020. Úspešne totiž dokázal roztiahnuť a napnúť veľkú slnečnú clonu bez toho, aby došlo k akýmkoľvek problémom. NASA si tak otestovala proces, ktorý bude rovnakým spôsobom prebiehať po vynesení zariadenia aj vo vesmíre.

Túto skúšku absolvoval teleskop nedávno vo firme Northrop Grumman v Redondo Beach v Kalifornii. Podľa vedúceho systémov pre teleskop Jamesa Webba, Alphonsa Stewarta, dokázali v centre roztvoriť slnečnú clonu teleskopu pri synchronizovane riadenom pohybe, pričom si clona zachovala požadovaný tvar „šarkana“. Po tomto teste je teda zariadenie pripravené aj na roztiahnutie clony vo vesmíre.

Udržať požadovaný tvar clony je pritom podľa NASA náročný a komplikovaný proces. Samotná slnečná clona teleskopu je veľká ako tenisové ihrisko a tvorí ju 5 vrstiev potiahnutých špeciálnym polymérom, vďaka čomu bude môcť odrážať emitované svetlo, teplo a schladiť zariadenie na potrebnú teplotu 223 °C pod bodom mrazu.

Všetky detailné informácie o teleskope Jamesa Webba a jeho vedeckých nástrojoch sme spísali v tomto článku. Počas tohto významného testu clony boli pri procese vyslané do hardvéru teleskopu pokyny, ktoré riadia 139 aktuátorov (ovládacích prvkov), 8 motorov a tisícky ďalších komponentov, ktoré roztvárajú 5-vrstvovú clonu do požadovaného tvaru.

Veľkým problémom pri tomto teste bola tiež zemská gravitácia, ktorá zvyšuje trenie a namáhanie súčiastok pri roztváraní clony. Tento faktor však vo vesmíre odpadá.

Pre potreby vynesenia teleskopu do vesmíru bude slnečná clona zložená okolo dvoch ramien a celé zariadenie bude umiestnené na nosnej rakete Ariane 5, ktorú poskytne Európska vesmírna agentúra (ESA).

Keď sa však už teleskop Jamesa Webba dostane do vesmíru (ak NASA neposunie termín), pomôže vedcom odhaliť množstvo úchvatných a doteraz nevídaných javov, vrátane vzdialených galaxií. Detailne sme sa možnostiam tohto jedinečného zariadenia venovali aj v našom samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokVesmír a veda