Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci zo Spojeného kráľovstva, Čile a Nemecka objavili vo vzdialenosti 2000 svetelných rokov planétu, ktorá prežila prechod hviezdy na bieleho trpaslíka. Ide o doposiaľ nevídaný jav, ktorého overenie trvalo niekoľko týždňov – píše portál Science Alert

Biely trpaslík je vesmírny objekt, ktorý vznikne po tom, čo sa spotrebuje všetko „palivo“, aby mohla prebiehať termonukleárna reakcia. Následne sa tieto objekty rozpadnú vplyvom vlastnej gravitácie a doslova vybuchnú. Všetko, čo z nich ostane, je len samotné jadro, ktoré je však dostatočne horúce na to (niekoľko tisíc, až desiatok tisíc °C), aby mohlo vyžarovať ešte niekoľko miliónov až miliárd rokov.

NASA/JPL-Caltech

Podobný osud čaká každú hviezdu, aj naše Slnko. No kým sa tak stane potrvá to ešte niekoľko miliárd rokov. Vo vesmíre existujú milióny takýchto objektov, no nie všetky sú pozorovateľné zo Zeme. Sú jednoducho príliš ďaleko, aby sme zachytili ich žiarenie.

Zničené sústavy

Ak podobná situácia v nejakej sústave nastane, väčšinou sa v nej nič okrem trpaslíka už nenachádza. Práve preto najnovší objav vedcov mimoriadne prekvapil, nakoľko v okolí trpaslíka WD J0914 + 1914 v sústave Rak (približne 2000 svetelných rokov od nás) sa nachádzala aj planéta podobná Neptúnu či Uránu.

Spočiatku však vedci netušili, že ide o trpaslíka. Trvalo im niekoľko týždňov kým zistili, že vzhľadom na zloženie a okolie daného objektu to mohlo vzniknúť len tak, že sa z hviezdy stal biely trpaslík (okolo objektu bol pozorovaný veľký plynný disk).

University of Warwick/Mark Garlick

Stále pritom nie je jasné, ako mohla daná planéta v takejto sústave prežiť. Z celkovo 7000 skúmaných sústav s bielymi trpaslíkmi ide o jediný prípad, kedy bolo niečo podobné pozorované. Či ide o anomáliu, alebo je podobný scenár skutočne možný, ukážu až ďalšie pozorovania. Taktiež nie je vylúčené, že daná planéta mohla vzniknúť až po výbuchu, prípadne sa k hviezde priblížila neskôr – objasňuje Eurekalert.

Podobný osud raz postihne aj našu slnečnú sústavu Zdroj: University of Warwick/Mark Garlick

V súčasnosti sa nachádza vo vzdialenosti od trpaslíka približne 10 miliónov kilometrov, čo je vo vesmírnom meradle relatívne blízko. Okolo materskej hviezdy obieha približne raz za desať dní. Ak podobný scenár raz nastane aj v našej slnečnej sústave, prvé tri planéty (vrátane Zeme) budú Slnkom pohltené, pričom teplota odhaleného jadra bude natoľko vysoká, že spôsobí odparenie atmosfér aj zvyšných planét – dodáva portál Space.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú