Teraz čítate
Táto hra je ďaleko lepšia ako hocijaké Call of Duty či Battlefield. Nebudeš vedieť od nej odtrhnúť oči

Pred 17 rokmi sa na plátnach kín objavil film Battle Royale. V ňom sa skupinka mladých teenagerov ocitla na ostrove a ich úlohou bolo prežiť aj za cenu života toho druhého. K dispozícií boli rôzne zbrane a dovolené bolo skutočne všetko. Na štýl tohto filmu sa rozhodli vývojári z Bluehole Studios spracovať hru s názvom PlayerUnknown’s Battlegrounds, ktorá má pripomenúť túto brutalitu a napätie. Víťazom sa stáva len jeden, a to ten, kto dokáže prežiť.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Hra PlayerUnknown’s Battlegrounds je zatiaľ dostupná iba pre počítače a dokonca ešte nie je ani úplne dotiahnutá dokonca. Aj napriek tomu si však získala srdcia 2 miliónov hráčov a ide o jednu z najsledovanejších hier na Twitchi. Presný dátum odhalenia finálnej podoby hry zatiaľ nie je známy, no podľa doterajších informácií by mala vyjsť ešte v tomto roku. Vývojári tvrdo pracujú, aby hráčom priniesli čo najlepší herný zážitok a je dokonca možné, že sa hra objaví aj pre Xbox One a PlayStation 4. Čo všetko v sebe táto brutálna hra skrýva a aké herné prostredie ponúka, už zistíš z nasledujúcich obrázkov, ktoré ťa okamžite zaujmú.

PlayerUnknown’s Battlegrounds vyzerá byť na prvý pohľad klasickou strielačkou, no ver, že v tejto hre ide o omnoho viac.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Tvorca tejto hry je známy aj svojimi ďalšími titulmi v štýle filmu Battle Royale. Jeho skutočné meno je Brendan Greene, no v online svete používa pseudonym „PlayerUnknown“. Samotná hra sa v podstate nazýva „Battlegrounds“, avšak v spojení s jeho pseudonymom vzniklo práve pomenovanie PlayerUnknown’s Battlegrounds.

Každé nové kolo v tejto hre začína rovnako. Hráč je na palube s ďalšími 100 pasažiermi, pričom situácia počas letu je skutočne depresívna.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Lietadlo v hre v skutočnosti slúži ako lobby, kde si môže hráč vybrať, kedy opustí palubu. Potom nasleduje let padákom na opustený ostrov, kde sa celý dej bude odohrávať. Na tento ostrov sa postupne pridávajú aj ďalší hráči. Na začiatku hry máš k dispozícií iba oblečenie. Preto v prvých minútach každý dychtivo hľadá zbrane, autá či iné veci, aby sa zvýšili šance na prežitie.

Po celom ostrove sú rozmiestnené prázdne budovy, cesty a množstvo zbraní.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Nenechaj si ujsť
GTA 5 ešte nikdy nevyzeralo takto dobre! Nový mód zmenil hru na nepoznanie

Herný zážitok hráč získa skutočne od prvého momentu, kedy s padákom pristane na ostrove. Ideálnym postupom po pristáti nie je okamžité zabíjanie protihráčov, pretože v podstate nie je k dispozícií žiadna zbraň. Miesto toho je rozumnejšie vojsť do opustených budov, hľadať nejaké zásoby, zbrane a pri troche šťastia aj ochranné vesty. Niekedy sa však stane, že sa v danej budove nenachádza absolútne nič.

Hráč si bude od začiatku vážiť každú guľku. Množstvo munície je totiž obmedzené a pozor si treba dávať aj na zdravotný stav, ktorý sa rýchlo môže zmeniť zo živého na mŕtvy. 

PlayerUnknown's Battlegroundszdroj fotografie: Bluehole Studios

Potom, čo hráč získa nejaké zbrane, ochranné prvky či zásoby, prichádza veľké prekvapenie. Herný priestor sa totiž začne zmenšovať, aj keď ostrov svoju veľkosť nezmení. To znamená, že pokiaľ sa hráč počas hry nenachádza vo vymedzenom priestore bieleho kruhu na mape, pravdepodobne ho čoskoro zabije nejaká bomba. Hra tak hráčov núti, aby bojovali proti sebe bez zbytočného naťahovania času.

Boje sa najčastejšie odohrávajú v uzavretých priestoroch, keď sa hráč pri hľadaní zbraní stretne s iným protivníkom.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Každá interakcia s protihráčom je kvôli obmedzenej munícií veľmi napätá. Ak hráč minie, tak sa veľmi rýchlo stane terčom protivníkov. Hra v podstate využíva koncepciu Deadmatch, no v tomto prípade môže hrať až 100 hráčov. Vyhraje len ten najlepší, a preto je dobré si dvakrát rozmyslieť, či ten výstrel bude stáť za to. K dispozícií je len jeden život a ten pri nepresnom mierení môže rýchlo vyprchať.

Akákoľvek chyba v hre znamená takmer okamžitú smrť a koniec boja.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Nenechaj si ujsť
Najnovší herný titul Star Wars dostal grafický mód. Ešte žiadna hra nevyzerala takto dobre!

Počas hrania musí byť každý hráč v pohybe a nachádzať sa v spomínanom bielom kruhu. Niekedy sa stane, že sa hráč po lete z lietadla ocitne v centre tohto priestoru. Mapa je však obrovská a k prežitiu môžu byť veľmi nápomocné aj rôzne vozidlá. V hre si môže hráč ukradnúť napríklad auto, kamión alebo nejakú buginu. Potom sa však stane terčom pre protivníkov, ktorí si budú chcieť tieto vozidlá privlastniť.

Nebezpečenstvo číha naozaj na každom kroku.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Vozidlá sú v relatívne tichom hernom prostredí hry príliš hlučné a priťahujú pozornosť. Pokiaľ hráč spraví nejakú chybu, konkurencia si ho veľmi rýchlo všimne a môže sa stať, že vyletí do povetria aj s autom. Okrem výbušniny je možné nájsť aj obyčajné či dymové granáty.

V bohatom hernom prostredí je potrebné na úkryt potrebné využiť každé miesto vrátane rieky.

PlayerUnknown's Battlegroundszdroj fotografie: Bluehole Studios

Na maskovanie skvelo poslúži aj vysoká tráva. Samozrejme treba mať aj maskovacie oblečenie potrebnej farby, pretože inak je hráč jednoduchým terčom.

PlayerUnknown's Battlegroundszdroj fotografie: Bluehole Studios

Nenechaj si ujsť
Priania nadšencov Call of Duty boli konečne vyslyšané! Ďalšia časť mieri späť do čias 2. svetovej vojny

Vysoká tráva je ideálnym spôsobom ako nepozorovane čakať na nepriateľa, ktorého chce hráč nalákať do pasce. Aj keď je viditeľnosť v tráve nižšia, šanca, že ho spozorujú nepriatelia je omnoho nižšia.

Hra obsahuje veľa napätia. Dej nikdy nie je daný dopredu, a preto je mnoho hráčov zvedavých čo sa bude diať v ďalšom kole. 

PlayerUnknown's Battlegroundszdroj fotografie: Bluehole Studios

V momente, keď je na ostrove len málo hráčov, tak sú postavený proti sebe v obmedzenom priestore bieleho kruhu.

PlayerUnknown's Battlegroundszdroj fotografie: Bluehole Studios

Niekoľko posledných minút hrania je skutočne brutálnych. Hráči po sebe navzájom strieľajú, útočia výbušninami, granátmi či sa zabíjajú autami. V podstate ide o podobne napätú situáciu ako na začiatku hry, no tentokrát sú protivníci omnoho silnejší a nebezpečnejší.

Ak hráč zomrie, nemusí zúfať, pretože veľmi rýchlo sa nájde ďalšia skupina 100 ľudí, ktorí chcú riskovať svoje životy.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Nenechaj si ujsť
Notebooky budú zvládať aj tie najnáročnejšie hry! Nvidia pripravuje mobilnú verziu svojej desktopovej vlajkovej lode

Od vydania testovacej verzie hry, ktoré sa konalo 23. marca, si ju za približne 27 € zakúpilo viac ako 2 mil. hráčov. V prepočte tak ide o takmer 55 miliónov eur za pár týždňov. Odvtedy sa hra stala tak populárnou, že sa umiestnila na tretej priečke najsledovanejších hier stremovacej služby Twitch. Úspechov za taký krátky čas zažila naozaj mnoho a iba pripomíname, že sa jedná o verziu pre PC. Pokiaľ sa vývojári rozhodnú priniesť hru aj pre iné platformy, tak sa jej popularita rozhodne ešte znásobí.

zdroj fotografie: Bluehole Studios

Svet počítačových hier je skutočne rozmanitým miesto, kde má hráč na výber z obrovského množstva titulov rôznych žánrov. Niektoré sa postupom času stali najlepšími vo svojej kategórií a iné zasa upadli do zabudnutia. Isté je však to, že na PlayerUnknown’s Battlegrounds len tak nikto nezabudne. Táto hra je takmer dokonale prepracovaná a vývojárom chýba už iba niekoľko mesiacov k tomu, aby ju predstavili vo finálnej podobe. Mal si možnosť zahrať si tento herný titul? Svoje dojmy z hry nám pokojne napíš do komentára.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
43%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Jakub Smolka

  je super :D len škoda, že nie je trochu lacnejšia

 • Andrej

  Požiadavky:
  Procesor: Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
  Paměť: 6 GB RAM
  Grafická karta: nVidia GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
  Celkom v pohode na takú peknú grafiku :-)

  • Martin Steeler Černo

   Hra je vo vývoji a beži na Unreal engine. Potrebujú to trochu prekopať, nejaká tá optimalizácia a bude z toho fakt parádna hra. Ja na nej mám odohratých asi 100 hodín a neľutujem kúpu.

 • Iggi Kali

  niečo ako arma 2,3 ? DayZ

  • Martin Steeler Černo

   No podobnosť hry od Army nie je náhodná, pretože na nej pracuje človek, ktorý robil aj na Arme.