Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Recept na úspech vo svete smartfónov nie je univerzálny, každý z výrobcov k svojim modelom pristupuje podľa seba. Jedno však majú poväčšine spoločné – využívajú najpopulárnejší mobilný operačný systém na svete, aj keď s úpravami.

Android je vo svete smartfónov uznávanou stálicou, ktorá v globálnom merítku kraľuje segmentu. Je tu však výnimka, ktorá do tejto kategórie nespadá na sto percent – Huawei smartfóny bez Google služieb. Na svedomí to majú obmedzenia plynúce z administratívy Donalda Trumpa – ani to však značku Huawei nezastavilo a na trh neustále púšťa ďalšie inovatívne smartfóny.

Kúpiť? Nekúpiť? To je pri pohľade na nové Huawei smartfóny dilemou zákazníkov, ktorí by si radi dopriali prvotriedny model, no boja sa života bez Google služieb. Bez Google služieb si dnes na prvý pohľad smartfón nevieme predstaviť – najväčším problémom sa zdá byť strata obchodu Google Play, ktorý funguje v symbióze s Google službami aj ďalšími aplikáciami. Obavy sú však z veľkej časti prehnané. Život s Huawei smartfónom bez asistencie internetového gigantu sme si vyskúšali.

Aký je Huawei smartfón bez Google služieb?

V analýze chceme zhodnotiť, či sa dokáže používateľ vzdať kľúčového softvéru, na ktorý bol zvyknutý. Sám som sa dlhé roky držal Android smartfónov a neskôr si vyskúšal aj život s iOS. V oboch prípadoch som mal teda aplikácie, ktoré už Huawei využívať nemôže. Google služby ale nie sú súčasťou iPhonov, a tak som sa rozhodol zistiť, či mi budú chýbať aj v prípade Huawei, ak som ich doteraz nevyužíval v iPhone.

Ako centrálny hub softvérovej stránky fungujú Huawei Mobile Services (HMS), ktoré v sebe zahŕňajú vlastný účet Huawei ID, cloudovú službu Huawei Mobile Cloud, Prehliadač a Prehrávač videí, vlastnú iteráciu galérie a obchodu s témami, no najmä obchod s aplikáciami AppGallery.

Nastaviť svoj Google účet, nainštalovať obľúbené aplikácie a začať skúmať prostredie smartfónu, aby sa v ňom používateľ vedel orientovať, sú základom pri kúpe každého nového Androidu. Pri Huawei smartfónoch to ale neplatí.

Všetko je iné, a to už od úplného začiatku. Po zapnutí ťa môže prekvapiť úvodná obrazovka s nápisom „powered by Android“. Mnohí si totiž absenciu Google služieb mýlia s celkovou absenciou Androidu. Nie je to však pravda.

Huawei smartfóny stále fungujú na Androide. Ide totiž o open-source systém, ktorý môže spoločnosť využiť aj napriek obmedzeniam. Celý systém je navyše zahalený do známeho prostredia EMUI, v ktorom nebude mať fanúšik značky problém sa rýchlo zorientovať. Bez Google služieb je to ale akýsi prevrat vo svete smartfónov, kedy sme svedkami toho, že tu vznikla skupina prívržencov iného mobilného operačného systému ako iOS alebo Android.

V AppGallery sú už takmer všetky najobľúbenejšie aplikácie Slovákov

V smartfónoch Huawei nájdeme AppGallery. Ak sa nachádzajú v obchode AppGallery, budú po prenose do nového Huawei modelu cez Phone Clone zo starého Androidu dostupné aj s aktualizáciami. To, čo mi neponúkol Huawei obchod App Gallery, som našiel prostredníctvom nového vyhľadávača Petal Search.

Huawei sa snaží prinášať do svojho AppGallery aplikácie, ktoré sú populárne aj na Slovensku. Nájdeme v ňom tak mobilné aplikácie všetkých mobilných operátorov či appky domácich bánk. Na Google Pay ale treba od začiatku zabudnúť, a tak nie je dostupné riešenie, ktoré by umožnilo platbu telefónom. Bohužiaľ.

Napriek tomu je obchod AppGallery u Slovákov stále viac obľúbený. Na Slovensku sa jeho využitie od minulého roka zvýšilo o 91 %. Kým v júni 2019 AppGallery využívalo približne 94 000 Slovákov, dnes je to už 180 000 každý mesiac.

Lokálne aplikácie v AppGallery:

ČSOB SmartBanking, Home Credit, IDS BK, Autoškola SK, My Measures, Notes Widget Reminder, Calendar Widget KEY, Tomb Runner – Temple Raider: 3 2 1 & Run for Life!, Soccer Cup 2020: Free Real League of Sports Games, Mau Mau, Bleskovky.sk, Viber, AliExpress, Microsoft OneDrive, Speedtest, Amazon Shopping, TikTok, VLC, Booking.com, Microsoft Powerpoint, Clean Master, Stocard, Avast Antivirus, AVG AntiVirus, Deezer, Sygic, HOPIN Taxi, Moje O2 SK, O2 TV SK, AccuWeather, FlashScore, OTP Banka, VÚB Mobile Banking, Swiftkey, Šport.sk, Lepší.TV, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft News, Tidal, Here/TomTom, Alza, Antik TV, Bolt, CCC, Clubcard Tesco Slovensko, ČSFD.cz, Kodi, Generali, VB Taxi, Slovak Lines: Bratislava – Vienna bus tickets, SHMUapp, ZSSK SMS a mnoho ďalších.

Pre prácu s dokumentami je teda k dispozícii aj nový balík Office aplikácii od Microsoftu vo svojej najnovšej verzii. Nechýbali ani obľúbené sociálne siete.

Na vývoji HMS platformy (Huawei Mobile Services) pritom pracuje viac ako 3 000 interných vývojárov a ďalšie tisícky vyvíjajú populárne aplikácie práve špeciálne pre AppGallery. Stačí len chcieť a využiť alternatívy, ktoré Huawei svojim fanúšikom ponúka aj v dalších „HMS“ smartfónoch. AppGallery sa rozrastá každým dňom, aktuálne v ňom nájdeme viac ako 60-tisíc aplikácií, pričom každý týždeň pribúdajú stovky ďalších.

Huawei značne zjednodušil vyhľadávanie a inštaláciu aplikácií mimo AppGallery

Spoločnosť priniesla jednoduché, no efektívne riešenie, ktorým je vyhľadávanie Petal Search. Takýmto spôsobom je možné vyhľadať všetky chýbajúce aplikácie mimo AppGallery, medzi ktoré patrí napríklad Slack, Mi Home a mnoho ďalších.

Vývojári tak vylepšili nadstavbu EMUI o vyhľadávací nástroj, ktorý ukázal svoje možnosti prvýkrát ešte v júni v EMUI 10. S Petal Search je možné hľadať aplikácie skrz všetky oficiálne zdroje, weby vývojárov a spoločností, pričom si môže používateľ po nájdení danú aplikáciu nainštalovať. Tento užitočný doplnok však dokáže v smartfónoch už stiahnuté a nainštalované aplikácie aj aktualizovať.

Takto vyzerá inštalačný súbor nájdený cez Petal Search

Systémovou notifikáciou upozorní na dostupnosť novšej verzie, aby tak mali používatelia k dispozícii vždy aktuálne aplikácie aj s novými vylepšeniami funkcií a zabezpečenia. Petal Search je možné pre rýchlejší prístup k vyhľadávaniu pridať priamo na domovskú obrazovku ako widget.

S novým Petal Search sa môžu používatelia vyvarovať problémom a nainštalovať do svojho zariadenia žiadané tituly bezpečným a omnoho pohodlnejším spôsobom, ktorý je možné využiť ihneď po odomknutí systému.

AppGallery ešte treba doladiť

AppGallery ma niektorými chýbajúcimi aplikáciami ale nesklamal, tie si viem vždy dodatočne doinštalovať. Obchod je však preplnený množstvom zbytočných aplikácií, ktoré sú mnohokrát v čínštine či iných zahraničných jazykoch.

Výber na domovskej obrazovke sa síce vzťahuje aj pre náš región, no stačí pár kliknutí a už sa mi do ponuky dostávali tituly, o ktoré som absolútne nemal záujem. Pri vyhľadávaní konkrétnej aplikácie sa tento scenár opakoval. Nepríjemné je aj množstvo reklamy.

Za zmienku stojí už aj prvotné nastavovanie, kedy smartfón sám ponúkne hneď niekoľko nepotrebných reklamných aplikácií. Aj keď si tento bloatware pri prvom spustení zakážeš, objaví sa okamžite pri otvorení obchodu s appkami.

Pri každom načítaní aplikácie sa pred spustením zobrazovala reklama. Vidieť ju pri každom otvorení obchodu a čakať niekoľko sekúnd, pokým zmizne, je naozaj nevhodné. V dobe, kedy máme reklamu na každom kroku, môže používateľa iritovať, že sa s ňou stretne aj v tomto prípade.

Na Google služby sa dá rýchlo zabudnúť

V Huawei smartfónoch chýbajú Mapy Google, chýba tu YouTube, Gmail a množstvo ďalších tradičných aplikácií, ktoré Google pribaľuje ku všetkým ostatným Androidom. Pri hľadaní alternatívy sa núkajú hneď dve riešenia.

Službu YouTube a Mapy Google môžeme využiť aj online priamo v prehliadači. V prípade emailového konta na Gmaile ho môžeme prepojiť so vstavanou aplikáciou E-mail od Huawei, prípadne inou dostupnou aplikáciou.

Pri hľadaní aplikácií pre navigáciu môžeme siahnuť po náhradách, akými sú Waze, TomTom alebo Sygic.

Treba ale počítať s pomalšími reakciami a odlišným fungovaním. Rovnako to platí pre YouTube či Fotky Google. Jednoducho povedané, služby od Google, ktoré má Huawei zakázané používať, sú stále vo väčšine prípadov dostupné vo webovej forme, ktorá však neposkytuje takú funkcionalitu ako samotné aplikácie.

Na prekvapenie je však možné pomocou spomínanej aplikácie APKPure nainštalovať Mapy Google a používať ich ako na každom inom Androide, no s tým rozdielom, že sa znova neprihlásiš do svojho Google účtu.

Emailovú adresu Gmail je zasa možné prepojiť so vstavanou aplikáciou od Huawei. Pre lepšie používanie je vhodné vytvoriť skratky webových adries na obľúbené služby priamo na domovskej obrazovke, odkiaľ som mal prístup ku všetkým webovým verziám Google služieb.

Stačilo málo a rýchlo som si na používanie „HMS“ smartfónu od Huawei zvykol. Pokiaľ teda zvažuješ kúpu takéhoto zariadenia, musíš sa najprv zamyslieť na tým či preferuješ pohodlie, monopol Google a jeho aplikácií, alebo sa vydáš proti prúdu a zaobstaráš si kontroverzný, no napriek tomu špičkový smartfón, ktorý by ťa donútil používať ho mierne odlišným spôsobom ako si bol doteraz zvyknutý.

Huawei má pred sebou veľkú budúcnosť. Mnohí to ale nevidia

Huawei sa zbavuje závislosti na spoločnosti Google a snaží sa vytvoriť vlastný ekosystém. Stačí, aby ešte zapracoval na svojich službách HMS (Huawei Mobile Services), vylepšil ponuku aplikácií, spojazdnil bezkontaktné platby (možno vlastným riešením) a dodal svojim smartfónom možnosť fungovať skutočne nezávisle na Google službách.

Potom môže tomuto rivalovi dokázať, že aj tak veľký monopol, aký Google predstavuje v segmente smartfónov, je možné poraziť. Aktuálne sa spoločnosť snaží presadiť novú vlastnú politiku, ktorú nemusia mnohí zákazníci chápať, čo je ale veľká škoda. Huaweiu sa teraz rozhodne oplatí dať šancu.

Potenciál je naozaj veľký a dávať ruky preč od zariadenia, ktoré každý hodnotí len a len na základe toho, že nemá Google služby, je podľa mňa nesprávny pohľad na vec. Kvalitu smartfónu totiž neurčuje len prítomnosť či absencia tohto softvéru.

Potvrdzujú to aj predaje „HMS“ smartfónov, ktoré sa za uplynulý rok výrazne zvýšili. Huawei informoval, že HMS modely aktuálne tvoria na Slovensku 30 % predajov všetkých jeho smartfónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú