Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci využívajú pri skúmaní fyzikálnych javov a veličín mnohé špičkové prístroje, ktoré im umožňujú merať s tou najvyššou presnosťou. Najrýchlejší subjekt vo vesmíre je však svetlo a zachytiť ho býva veľkým problémom, no aj s tým si dokázal poradiť systém jedinečných kamier. Výskumníci z Caltechu vyvinuli zariadenie, ktoré zachytilo svetlo v spomalenom pohybe v reálnom čase s presnosťou niekoľkých femtosekúnd. 

S pokročilým výskumom sa môže veda ďalej rozvíjať vpred, pričom využíva stále nové poznatky z mnohých oblastí. Jedným z kľúčových prvkov vo fyzike a iných odboroch je tiež pochopenie pohybu svetla, ktoré je extrémne ťažké zachytiť bežnými metódami. Kvôli tomu bolo teraz vyvinuté zariadenie v Kalifornskom technologickom inštitúte, ktoré zvláda zachytiť svetlo v slow-motion pri snímkovej frekvencii udávanej rádovo v biliónoch.

Svetlo na spomalených záberoch

Aj tie najlepšie kamery sveta schopné natáčať pohyb svetla neboli celkom presné. Extrémne rýchlu časticu totiž síce dokázali zachytiť no so značným časovým rozdielom, ktorý chce eliminovať nová T-CUP metóda vedcov z Caltechu. Systém kombinuje statickú a bleskovo rýchlu kameru, vďaka čomu dokáže zachytiť pohyb častice svetla v reálnom čase, a to s minimálnym rozdielom niekoľkých femtosekúnd.

Nenechaj si ujsť
Bola objavená planéta o veľkosti Jupitera, ktorá pohlcuje takmer všetko svetlo z okolia

S frekvenciou niekoľkých biliónov snímkov za sekundu sa tak vedcom podarilo vytvoriť dychberúci spomalený záber svetla ako letí cez laserom opracovaný objektív. Tento unikátny spôsob tak umožňuje zachytiť časticu svetla s časovým rozdielom len 100 femtosekúnd, čo je až 10 biliónov krát menej ako 1 sekunda. Nanešťastie ešte neexistuje úložisko, ktoré by dokázalo ukladať dáta takou rýchlosťou, a tak mohli vedci zdokumentovať svetlo len na 25 snímkoch, čo môžeme vidieť aj v priloženej animácii.

Napriek technickým obmedzeniam sa vedci nevzdávajú a už teraz uvažujú nad novou a ešte presnejšou metódou, ktorá detailne zachytí svetlo pri 1 kvadrilión snímkach za sekundu. Detailným preskúmaním svetla a jeho toku sa môžu vedcom otvoriť nové možnosti v mnohých oblastiach vedy. Budúcnosť tak môže priniesť nové objavy vo fyzike, ale aj špičkových materiáloch, ktoré opäť raz posunú hranice bádania na novú úroveň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú