Koronavírus bol poprvýkrát identifikovaný v Číne ešte začiatkom decembra minulého roka. Od tej doby sa rozšíril do ďalších desiatok krajín po celom svete a počet nakazených ľudí rapídne stúpal. Momentálne je počet nakazených viac ako 3 700 000 ľudí.

Toto nové vírusové ochorenie doteraz pripravilo o život viac ako 260 000 ľudí. Bolo však len otázkou času, kedy sa dostane aj k nám, čo sa nakoniec aj stalo. V piatok 6. marca bol oficiálne potvrdený prvý prípad nákazy koronavírusom na Slovensku. Počet nakazených stúpol a lekári určili aj pacienta „0“.

Situácia ohľadom šírenia koronavírusu sa vo svete naďalej zhoršuje. Počet nakazených stále stúpa a zvyšuje sa aj počet úmrtí v dôsledku tohto vírusového ochorenia. Všetky štatistiky a priebeh šírenia ochorenia zaznamenáva aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá denne vydáva nové súhrny zaznamenaných prípadov nákazy a úmrtí. Detailný pohľad na situáciu vo svete poskytuje aj interaktívna mapa, ktorá zobrazuje aktuálnu situáciu.

Za mapou stojí výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) z Katedry stavebného inžinierstva na Univerzite Johns Hopkins. Dáta pre svoju mapu čerpá z údajov svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Okrem nej dáta dopĺňajú napríklad aj lokálne a regionálne zdravotnícke centrá z USA (CDC), Európy (ECDC) či Číny (CCDC).

Aktualizované 7. mája o nové údaje.

Koronavírus v Európe a vo svete

Rozhodli sme sa vybrať niektoré publikované štatistiky týkajúce sa šírenie koronavírusu v Európe a Číne a poukázať na aktuálny stav v grafickom zobrazení. Podľa dostupných údajov môžeme vidieť, že situácia nabrala na obrátkach najviac koncom februára, kedy sa začali objavovať tisícky nových prípadov.

Najhoršie spomedzi všetkých európskych krajín je na tom Španielsko, kde v priebehu niekoľkých týždňov stúpol počet nakazených ľudí na vyše 218 000. Novým epicentrom s najväčším počtom nakazených sa stali Spojené štáty americké, kde sa ochorením COVID-19 doteraz nakazilo viac ako 1 200 000 ľudí. Dáta z interaktívnej mapy a štatistík WHO sa môžu líšiť. Svetová zdravotnícka organizácia vydáva report so štatistikami raz za 24 hodín.

Najvyšší počet úmrtí v bol však zaznamenaný vo Veľkej Británii, kde koronavírusu podľahlo doteraz viac ako 30 000 ľudí. Situácia je v Číne a jej provinciách už výrazne slabšia. V tejto ázijskej krajine sa totiž doteraz infikovalo vyše 83 000 ľudí a viac ako 4 600 pacientov na nákazu zomrelo.

V ďalšom grafe je zobrazené šírenie nákazy koronavírusu v európskych krajinách postupom času. Pri grafe sme vybrali údaje Svetovej zdravotníckej organizácie od 25. januára, kedy boli zaznamenané prvé prípady nákazy v Európe a vývoj sledovali každých 5 dní.

Pri grafickom zobrazení úmrtí bolo podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie prvé úmrtie vo svete zaznamenané 4. februára, preto sme dáta vyberali od tohto dátumu.

Pri štatistikách pre Slovensko vychádzame z oficiálnych zdrojov s aktuálnymi informáciami. Údaje sa interaktívnej mape našej krajiny sa môžu líšiť v závislosti od toho, či boli konkretizované mestá a kraje, z ktorých nakazené osoby pochádzajú.

Ďalšie články

Situáciu budeme sledovať a dáta v grafoch priebežne každý deň aktualizovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú