Európsky Súdny dvor definitívne potvrdil pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, ktorú v roku 2017 udelila Európska komisia (EK) spoločnosti Google. Táto sankcia prišla v reakcii na praktiky spoločnosti, ktoré zvýhodňovali vlastnú službu porovnávania produktov oproti konkurencii, čo bolo vyhodnotené ako zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Prečo Google dostal pokutu?

Podľa rozhodnutia EK Google zneužíval svoje postavenie na trhu vyhľadávačov tým, že vo výsledkoch vyhľadávania preferoval vlastnú službu na porovnávanie produktov. Výsledky z konkurenčných služieb sa zobrazovali menej nápadne, ako jednoduché modré odkazy, kým Google prezentoval svoje produkty s vizuálnymi a textovými prvkami na prominentných miestach. Toto ovplyvňovalo pozície konkurenčných stránok, ktoré mohli byť prostredníctvom algoritmov upravené smerom nadol.

Komisia v roku 2017 rozhodla, že táto stratégia negatívne zasiahla hospodársku súťaž v 13 krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Google tak dostal pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, z čoho vyše 523 miliónov eur malo byť uhradených spolu s materskou spoločnosťou Alphabet.

Súdy potvrdili rozhodnutie EK

Google sa samozrejme voči rozhodnutiu EK bránil. V roku 2021 Všeobecný súd EÚ potvrdil väčšinu obvinení a zamietol žalobu spoločnosti Google, no konštatoval, že nebolo úplne preukázané, že Google ohrozoval hospodársku súťaž na trhu všeobecných vyhľadávacích služieb. Pokuta však ostala v plnej výške.

Google a Alphabet sa následne odvolali na Súdny dvor EÚ. Žiadali zrušenie rozhodnutia, no Súdny dvor EÚ v utorok ich odvolanie zamietol. Týmto spôsobom potvrdil rozsudok nižšieho súdu a uznal, že Google skutočne porušil pravidlá hospodárskej súťaže. Súd zároveň pripomenul, že podľa európskeho práva nie je dominantné postavenie samo o sebe problémom – zakázané je jeho zneužívanie na úkor konkurencie a spotrebiteľov.

Čo to znamená pre technologických gigantov?

Toto rozhodnutie je jasným signálom, že Európska únia bude aj naďalej tvrdo postupovať voči spoločnostiam, ktoré zneužívajú svoju trhovú silu. Technologické giganty, ako je Google, čelia čoraz väčšiemu tlaku z regulátorov, ktorí sa snažia zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž a chrániť práva spotrebiteľov.

Aj keď sa Google bráni a tvrdí, že jeho služby pomáhajú používateľom nájsť relevantné produkty rýchlejšie a efektívnejšie, EÚ si stojí za tým, že jeho praktiky sú nefér a škodlivé pre ostatné firmy v odvetví. V konečnom dôsledku takéto rozhodnutia môžu viesť k tomu, že spoločnosti budú musieť prehodnotiť svoje obchodné modely, aby neporušovali pravidlá stanovené regulačnými orgánmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú