Zahraniční turisti toto leto zaplatili na Slovensku kartou za tovary a služby 60,11 mil. eur. Je to viac ako dvojnásobok oproti minulému roku. Naďalej dominujú Česi, ktorí u nás počas tohtoročných prázdnin zaplatili kartou 15,1 mil. eur oproti vlaňajším 7,6 mil. eur. Vyplýva to z údajov spoločnosti Global Payments.

Druhí v poradí sú Rakúšania s 5,3 mil. eur oproti 1,8 mil. eur v minulom roku. Na treťom mieste sa umiestnili Ukrajinci s 5,1 mil. eur. Ako povedal obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč, skokanmi sú Ukrajinci s 15,3-násobným nárastom. Táto situácia primárne však podľa neho súvisí s vojenským konfliktom.

Priemerná platba kartou bola vo výške 32 eur, avšak poklesla o 13 %, čo svedčí podľa vyjadrení spoločnosti o častejšom používaní karty aj na menšie platby. Štvrtí Íri však napríklad majú priemernú platbu na Slovensku až 115,90 eur, čo je 3,6-násobok priemeru.

„Celkovo sme na Slovensku zaznamenali platby návštevníkov zo 149 krajín. Čo znamená 19-percentný nárast počtu krajín oproti minulému roku, v ktorom navštívili našu krajinu turisti zo 125 krajín,” dodáva Brinkáč. Medzi nováčikmi sa objavili krajiny ako Somálsko, Trinidad a Tobago, Komorské ostrovy, Belize, Kongo, Macao, či Fidži.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP