Súdna kauza troch ruských stredoškolákov, ktorí čelia obvineniam z vytvorenia teroristickej skupiny po tom, ako v počítačovej hre Minecraft chceli nechať vybuchnúť budovu Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), sa v pondelok dostala do záverečnej fázy: obvinený, 16-ročný Nikita Uvarov, predstúpil so záverečnou rečou. Mladíkom hrozia vysoké tresty väzenia.

Ako informoval spravodajský web Meduza.io, trestné konanie proti Nikitovi Uvarovovi a dvom ďalším tínedžerom zo sibírskeho mesta Kansk sa začalo ešte v lete roku 2020.  Chlapcov vtedy zadržali po tom, čo po meste vylepovali letáky na podporu absolventa Moskovskej štátnej univerzity Azata Miftachova, pričom jeden z nich dali aj na budovu FSB.

Po zadržaní školákom polícia zhabala mobilné telefóny. Z ich komunikácie na sociálnej sieti VKontakte vyplynulo, že vo videohre Minecraft si spoločne postavili budovu FSB a chceli ju „pre zábavu vyhodiť do vzduchu“. Podľa vyšetrovateľov však zámerom tínedžerov bolo spáchať útok na skutočnú budovu FSB. Uvarov strávil vo väzbe takmer rok, potom ho z vyšetrovacej väzby prepustili. Jeho komplicov po čase prepustili do domáceho väzenia.

Na pojednávaní 4. februára žiadal prokurátor pre Uvarova deväť rokov väzenia. Vysoké tresty – okolo šesť rokov – žiadal aj pre jeho „komplicov“. Prokurátor tiež žiadal, aby každý z obvinených zaplatil pokutu po 50 000 rubľov (578 €). Zasadnutie súdu, ktorý v kauze pojednáva neverejne, bolo odročené na 10. februára. Zatiaľ nie je známe, keby bude vynesený rozsudok.

Uvarov vo svojom záverečnom slove odmietol obvinenie a vyhlásil, že ak ho odsúdia, trest si odpyká „s čistým svedomím a dôstojne“. Zdôraznil, že nie je terorista. Spresnil, že časť jeho komunikácie s korunným svedkom je fiktívna. Poprel, že by bol niekedy do četu napísal, že plánuje a pripravuje „niekoho či niečo vyhodiť do vzduchu“, pretože „som nič (také) neplánoval a nikoho (na to) nepripravoval.“

Dodal, že jediné, čo by chcel, je dokončiť štúdium a potom „odísť odtiaľto niekam ďaleko, aby som nestresoval tajné služby a ani sám seba“. Vo svojom poslednom vystúpení pred súdom Uvarov povedal, že ho hnevalo, ako sú v Rusku prenasledovaní a trestaní „ľudia, občianski aktivisti, ktorí želajú krajine len to dobré“. Dodal, že teraz aj on sám „narazil na despotizmus nepoctivých predstaviteľov (tohto) systému“.

Uvarov hovoril aj o prvých dňoch väzby a spôsoboch nátlaku na seba a svojich príbuzných zo strany tajných služieb. Poďakoval sa ľuďom, ktorí mu veria a podporujú ho. „Solidarita a podpora sú veľmi dôležité pre ľudí, ktorí sú v slobodnej krajine prenasledovaní za svoje politické názory,“ povedal Uvarov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú