Takmer štvrtina mladých ľudí je závislá od svojich smartfónov. Tvrdí to štúdia, ktorú vypracovali psychiatri na King’s College London a jej výsledky publikovali v BMC Psychiatry. Na projekte sa podieľalo 42-tisíc mladých ľudí. Výskumníci zistili, že správanie 23 percent z nich je totožné so závislosťou. Zákaz používania smartfónu v nich vyvolal pocit zlosti. Zistili tiež, že mládež nedokáže kontrolovať čas, ktorý trávi na telefóne.

Štúdia varuje, že takáto závislosť má „vážny dopad“ na psychické zdravie a môže spôsobiť stres, depresie, nedostatok spánku a zhoršiť výsledky v škole. „Smartfóny tu zostanú a potrebujeme pochopiť problémy súvisiace s ich používaním,“ povedala jedna z autoriek projektu Nicola Kalk z Ústavu psychiatrie, psychológie a neurovedy na King’s College London.

„Zatiaľ nevieme, či je návykový samotný smartfón alebo aplikácie, ktoré ľudia používajú,“ dodala. „Napriek tomu je potrebné zvýšiť informovanosť verejnosti o používaní smartfónov u detí a mladých ľudí. Rodičia by si mali dať pozor na to, koľko času trávia ich potomkovia na telefóne,“ vyhlásila.

Amy Orben z Cambridge University uviedla, že spojitosť medzi psychikou človeka a smartfónom nie je jednosmerná. „Už predtým sme preukázali, že nálada môže mať vplyv na to, koľko času trávime na smartfónoch,“ objasnila.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom