Veterné elektrárne nemusia byť hrozbou pre vtáky. Riziko kolízií sa za posledné roky znížilo z 20 percent na tri až päť percent. Pri príležitosti piatkového Medzinárodného dňa vtákov to uviedla Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI).

Ochrana vtákov sa využíva ako argument proti výstavbe veterných elektrární, uvádza SAPI. Odborníci sa podľa nej zhodujú, že pri správnom postupe výstavby a prevádzky elektrárne sa vplyv na úmrtnosť vtáctva znižuje.

„Technológia vo výstavbe veterných elektrární sa za posledné roky posunula významne dopredu. Výrazne sa predĺžila dĺžka tubusu, ako aj rozpätie rotorov. Zároveň sa však zväčšili rozstupy medzi jednotlivými turbínami. Takto nadizajnované veterné elektrárne uľahčujú vtákom prelet a znižujú riziko kolízií,“ priblížila koordinátorka SAPI pre politiku obnoviteľných zdrojov energie Lucia Palmanová.

SAPI pripomína, že projekty veterných elektrární musia pred spustením výstavby prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie. V tomto prípade sa tam vyžaduje aj expertné skúmanie územia ornitológmi. Počas jedného až dvoch rokov zisťujú, aké druhy sa v lokalite vyskytujú, v akej miere, v akom čase a za akých poveternostných podmienok.

„Na základe niekoľkomesačného pozorovania územia je možné vyhodnotiť realizovateľnosť výstavby, prípadne nastaviť projekt tak, aby spôsoboval minimálne až nulové dosahy na vtáctvo,“ skonštatovala asociácia.

Zároveň pripúšťa, že turbíny môžu spôsobiť smrť netopierov. Odborníci v súčasnosti vedia vypočítať, kedy je najväčšie riziko preletov netopierov v danej lokalite, a v tom čase elektráreň vypnúť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú