Rozmach aplikácií fungujúcich cez cloud, ako napríklad Microsoft Teams, Facebook, WhatsApp, LinkedIn, Tinder, alebo hier ako Fortnite, priniesol možnosti pre spoluprácu, kreativitu, nákup, predaj aj zábavu. Obrovské príležitosti a rastúca popularita však so sebou prinášajú podľa vyjadrení spoločnosti Eset aj nové bezpečnostné riziká. Všetko, čo sa vo svete technológií totiž teší popularite, láka aj kybernetických útočníkov.

Stieranie hraníc medzi osobným a biznis svetom môže podľa Esetu vyústiť do mnohých problémov. Napríklad ak niekto naletí na phishingový podvod na WhatsAppe, môže si stiahnuť malvér, ktorý kradne osobné aj firemné dáta. Podvodníci na zoznamkách zas môžu zneužiť niekoho zámer o predaj produktov na získanie citlivých informácií o jeho firme.

Spoločnosť Meta nedávno prepustila alebo potrestala viac ako dvadsiatku zamestnancov, ktorí mali zneužiť interné systémy na krádež účtov používateľov a pýtať si za ich vrátenie tisícky dolárov. Podobné problémy sa môžu podľa Esetu vyskytnúť aj pri iných platformách.

Splývanie online a offline svetov vytvára nové riziká, ktorým by sa mali firmy vyhnúť nastavením jasných pravidiel. Mali by poskytovať zamestnancom podľa Esetu zariadenia na prácu. Okrem notebookov by mali zamestnancom poskytnúť aj smartfóny a poučiť ich o rizikách používania firemných zariadení na súkromné účely. Taktiež by mali zaviesť politiku silných hesiel, ktorá zamestnancov odradí používať rovnaké heslá pre súkromné a pracovné účty, ako aj vyžadovať viacfaktorovú autentifikáciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú