V tomto texte boli použité aj materiály TASR.

Turecko podniklo významný krok smerom k tomu, aby sa stalo regionálnym plynárenským uzlom pre Európu. Turecká vláda a globálny energetický gigant Shell podpísali desaťročnú zmluvu na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) s možnosťou presmerovania plynu do Európskej únie.

Tento krok je súčasťou širšej stratégie Turecka, ktoré sa snaží rozšíriť svoju úlohu v európskom energetickom sektore. Informáciu priniesla TASR na základe správy agentúry Bloomberg.

Od roku 2027 začne spoločnosť Shell dodávať tureckej štátnej energetickej spoločnosti Botas približne štyri miliardy kubických metrov (m³) plynu ročne. Tento objem predstavuje približne 8 % celkového dopytu po plyne v Turecku za rok 2023, uviedol minister energetiky Alparslan Bayraktar pri slávnostnom podpise zmluvy v Ankare.

Zmluva medzi Shell a Botas zahŕňa aj opciu na presmerovanie dodávok LNG do európskych terminálov mimo Turecka. Bayraktar zdôraznil, že Botas poskytne „kriticky dôležité“ možnosti prepravy LNG, čím sa otvárajú nové príležitosti na export a zároveň posilňuje pozícia Turecka ako kľúčového hráča v energetickom sektore regiónu.

Toto oznámenie naznačuje ambície tureckej národnej energetickej spoločnosti Botas zohrať aktívnejšiu úlohu na medzinárodnom trhu s plynom, čo je zmena oproti jej doterajšej úlohe, keď sa sústredila predovšetkým na dovoz pre domácu spotrebu.

Turecko sa dlhodobo snaží stať významným plynárenským uzlom a dodávateľom plynu do Európskej únie. Investovalo značné prostriedky do rozširovania kapacít na dovoz LNG, ako aj do domácej produkcie plynu v Čiernom mori. Aj keď krajina už vyváža malé množstvá plynu do Európskej únie, tieto toky sú zatiaľ obmedzené kapacitou potrubia na hranici s Bulharskom.

Spoločnosť Botas v súčasnosti nakupuje plyn transportovaný plynovodmi z Ruska, Azerbajdžanu a Iránu, zatiaľ čo Alžírsko a USA sú hlavnými dodávateľmi LNG do Turecka. V máji Botas uzavrela ďalšiu desaťročnú zmluvu na dodávku LNG, tentoraz s americkou spoločnosťou Exxon Mobil Corp., v objeme až 2,5 milióna ton ročne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú