Rwanda začne používať v boji proti koronavírusu aj päť robotov, ktorých získala od Rozvojového programu Organizácie Spojených národov (UNDP). Akazuba, Ikirezi, Mwiza, Ngabo a Urumuri budú pomáhať v hlavnom meste Kigali.

Roboty dokážu za minútu preveriť 150 ľudí a zistiť, či majú symptómy vírusu, ako napríklad zvýšenú telesnú teplotu alebo suchý kašeľ. Dokážu tiež zaznamenávať zvukové a vizuálne dáta o pacientoch a upozorniť zdravotníkov na abnormality. Minister zdravotníctva Daniel Ngamije objasnil, že roboty budú v zdravotníckych centrách merať teplotu a pozorovať, či ľudia nosia rúška.

Rwandská vláda chce, aby zdravotníci čo najmenej prichádzali do kontaktu s pacientmi. Odvoláva sa na to, že po celom svete sa infikovalo koronavírusom viac ako 90-tisíc zdravotníkov. Roboty takisto môžu doručiť lieky či jedlo pre pacientov a zastúpiť tak personál. V ich výbave je tiež vzdelávací program, ktorý informuje ľudí o riziku vírusu a dá im rady, ako zostať v bezpečí. Zamestnanci podstúpia školenie, počas ktorého im odborníci ukážu, ako správne používať stroje.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom