V správe sú materiály TASR a SITA.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni.

Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a AP.

„Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí,“ povedal Nebenzia. Po zasadnutí taktiež ocenil, že žiadny z 15 členov BR OSN neobvinil Moskvu z útokov na túto elektráreň.

Rusko obviňuje Ukrajinu, pravdepodobne ide o ďalšie Putinove klamstvá

Nebenzia povedal, že „zločinecké útoky Kyjeva na jadrovú infraštruktúru tlačia svet na pokraj jadrovej katastrofy“. Ruský veľvyslanec obvinil ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania zariadenia v meste Enerhodar ťažkým delostrelectvom a raketovými systémami.

Zároveň vyzval všetky štáty, ktoré podporujú Kyjev, aby svojich ukrajinských partnerov „udržali pod kontrolou a prinútili ich okamžite zastaviť útoky“ na Záporožskú elektráreň.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia naopak obvinil Moskvu z klamstiev a sabotáže na zinscenovanie ostreľovania v Záporoží, ktoré podľa neho predstavuje „bezprecedentnú jadrovú hrozbu pre Ukrajinu, Európu i celý svet“.

Bezpečnostnej rade OSN povedal, že jediným spôsobom, ako takúto hrozbu odstrániť, je stiahnutie ruských jednotiek zo zariadenia a vrátenie elektrárne Ukrajine.

Vyšlú expertov

Generálny tajomník MAAE Rafael Grossi na záver zasadnutia povedal, že všetkých 15 členov BR OSN súhlasí, aby experti MAAE navštívili Záporožskú elektráreň. „Otázkou už nie je či, ale kedy… Musí to byť čo najskôr,“ dodal.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

Ukrajina vo štvrtok obvinila Rusko z opätovného ostreľovania Zaporižžskej jadrovej elektrárne.

Útočníci sa opäť zamerali na územie jadrovej elektrárne a zasiahli ju neďaleko prvého bloku. Poškodili prečerpávaciu stanicu odpadových vôd. V blízkosti bolo veľké množstvo dymu,“ uviedol Enerhoatom a dodal, že situácia sa zhoršuje: „V blízkosti sú zdroje žiarenia a niekoľko senzorov žiarenia je poškodených.“

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok taktiež uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Zaporižžskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Vyjadrili sa už aj USA

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Zaporižžskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný. Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Zaporižžii ako vojenskú základňu. Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“. „Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP