Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo dopytovú výzvu v hodnote 10 miliónov eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra s názvom Implementácia cezhraničných služieb – Jednotná digitálna brána.

Je určená slovenským štátnym inštitúciám, ktoré poskytujú elektronické služby štátu, ale aj tým štátnym inštitúciám, ktoré prevádzkujú na to potrebnú IT infraštruktúru.

Cieľom rezortu je umožniť prístup k eGov službám jednotlivých krajín EÚ, bez ohľadu na národnosť, sídlo alebo bydlisko občanov. Ako spresnila ministerka informatizácie Veronika Remišovíá, na jeden projekt je možné získať podporu od 100-tisíc eur do 2 miliónov eur.

Umožniť prihlasovanie so slovenským elektronickým občianskym preukazom s čipom do portálov iných členských krajín a využívanie eGOV služieb v ktorejkoľvek krajine EÚ, ale aj naopak, má zabezpečiť projekt Jednotnej digitálne brány. V praxi môže ísť o rôzne rozhodnutia o uznávaní štúdia, o daňové portály členských krajín či úhradu elektronického mýta.

Projekt okrem toho rozšíri uplatňovanie antibyrokratického prístupu „jedenkrát a dosť“ z národnej na medzinárodnú úroveň komunikácie medzi štátnymi orgánmi. Prepojenie všetkých krajín EÚ sa predpokladá do decembra 2023.

„Naším cieľom je, aby slovenskí občania mohli plne využívať digitálne služby štátu nielen doma, ale aj v každej krajine Európskej únie. Služby Jednotnej digitálnej brány budú užitočné pre tisíce Slovákov, ktorí študujú či žijú v inom štáte únie.“

„Pohodlne si vybavia rôzne úradné rozhodnutia o štúdiu, životných situáciách či podnikaní, a naopak, občanom EÚ umožníme využívať elektronické služby našej krajiny,“ konštatovala ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP