V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Taiwanské ministerstvo obrany zaznamenalo za posledných 24 hodín 53 čínskych vojenských lietadiel a 19 lodí v blízkosti ostrova. Ide o najvyšší počet vojenských aktivít v okolí Taiwanu za jediný deň od októbra, keď čínska armáda počas rozsiahlych vojenských cvičení nasadila až 153 kusov vojenskej techniky. Medzi čínskou vojenskou technikou bolo podľa Taiwanu aj 11 vojnových lodí, ktoré operovali v blízkosti ostrova.

Taiwanské ministerstvo obrany informovalo, že jeho sily sú v stave vysokej pohotovosti, pričom deň predtým zaznamenalo 47 vojenských lietadiel a 12 lodí. Podľa vyjadrení Taiwanu Čína aktuálne rozmiestňuje približne 90 lodí pozdĺž tzv. prvej ostrovnej reťaze, ktorá spája japonskú Okinavu, Taiwan a Filipíny. Tieto aktivity sú súčasťou najväčších námorných cvičení Pekingu za posledné roky.

Pozadie napätia medzi Čínou a Taiwanom

Čína považuje Taiwan za neoddeliteľnú súčasť svojho územia, hoci ostrov má od roku 1949 nezávislú vládu. K rozdeleniu došlo po skončení čínskej občianskej vojny, keď vláda Kuomintangu vedená generálom Čankajškom utiekla na Taiwan po porážke komunistami pod vedením Mao Ce-tunga. Odvtedy Taiwan funguje ako demokratický štát s vlastnou vládou, hoci ho Čína medzinárodne neuznáva. Peking opakovane vyhlasuje, že Taiwan jedného dňa zjednotí s Čínou, a to aj za cenu použitia sily.

Čínska armáda pravidelne organizuje vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, ktoré zahŕňajú simulácie blokád, výsadkov a leteckých útokov. Tieto cvičenia sú často reakciou na medzinárodné kroky podporujúce Taiwan, vrátane návštev vysokopostavených politikov z USA a ďalších krajín. Aktuálne vojenské aktivity Číny môžu byť tiež odpoveďou na prehlbujúcu sa vojenskú spoluprácu medzi Taiwanom a Spojenými štátmi. Washington je hlavným dodávateľom zbraní pre Taiwan a podporuje jeho obranu pred potenciálnou čínskou inváziou.

Taiwan, lietadlo, motorka
TASR

Rastúce napätie v regióne

Podľa taiwanského ministerstva obrany čínske vojenské aktivity zvyšujú riziko konfrontácie v regióne. Rozmiestnenie vojenských lodí pozdĺž prvej ostrovnej reťaze naznačuje, že Čína si upevňuje kontrolu nad strategickými námornými trasami v oblasti západného Pacifiku.

Čínske cvičenia zároveň signalizujú pripravenosť Pekingu na prípadnú námornú blokádu Taiwanu, ktorá by mohla oslabiť jeho ekonomiku a politickú stabilitu. Medzinárodné spoločenstvo, vrátane Spojených štátov a Európskej únie, opakovane vyzýva na zachovanie mieru a stability v Taiwanskom prielive. Spojené štáty považujú Taiwan za strategického partnera a deklarujú, že prípadný útok Číny na ostrov by mal závažné dôsledky pre regionálnu i globálnu bezpečnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú