V ich patentovej dokumentácii z 23. marca 1903 sa okrem schémy vynálezu, žiadosti o schválenie, formuláru registra a prihlášky uvádzalo – „Otec priniesol domov hračku ovládanú gumenou pružinou, ktorá sa sama zdvihla do vzduchu.“ O tri roky a dva mesiace neskôr, 22. mája 1906, USA oficiálne zaregistrovali patent pod číslom 821 393. V dejinách letectva išlo o prevratný čin.
Dnes (23. marca) uplynie 120 rokov, odkedy bratia Wilber a Orville Wrightovci podali oficiálnu žiadosť o patent na svoj „lietajúci stroj“ a stali sa tak priekopníkmi v konštrukcii lietadiel.
Bratia Wrightovci však nečakali na udelenie patentu a oficiálne prvý raz vzlietli už 17. decembra 1903. Vtedy zdvihli svoje lietadlo do vzduchu na 12 sekúnd a leteli s ním 120 stôp (36 metrov) v lokalite obklopenej piesočnými dunami Kitty Hawk v Severnej Karolíne.
„Návrh prevratného patentu spočíval v manuálnom skrútení krídla, ktoré takto zabezpečilo jeho klopenie doprava alebo doľava. Manuálnym ovládaním predného výškového kormidla bol pilotom usmerňovaný let smerom nadol alebo nahor a zadná smerovka slúžila na zatáčanie okolo zvislej osi. Patent nevznikol náhodou, ale bol výsledkom ich dlhoročného úsilia o ´dobytie´ oblohy človekom prostredníctvom ovládania technického prostriedku ťažšieho ako vzduch,“ vysvetlil pre TASR historik Peter Šumichrast, ktorý je autorom a spoluautorom desiatok vedeckých a vedecko-populárnych prác, v ktorých sa venuje problematike letectva.
Príbeh patentu sa ale začal oveľa skôr. Bratia Wrightovci sa narodili v americkom Daytone v štáte Ohio v rodine biskupa Miltona Wrighta, ktorý mal sedem detí. Orville (narodený 19. augusta 1871) so starším bratom Wilburom (narodený 16. apríla 1867) si boli veľmi blízki. Svedčí o tom aj ich neskoršia spolupráca v oblasti vynálezov. Rodičia vychovávali deti k tomu, aby rozvíjali to, čo vzbudí ich zvedavosť.
Podnetom na to, aby sa Orville začal zaujímať o letectvo sa podľa neho stala drevená hračka, ktorú im priniesol otec. Bola to hračkárska vrtuľa poháňaná gumičkou z korku, bambusu a tenkého papiera. Model „helikoptéry“ nespadol hneď na zem, ale preletel miestnosťou, až narazil do stropu, kde chvíľu kmital a nakoniec klesol na podlahu a rozbil sa. Bratov to zaujalo natoľko, že sa pokúsili replikovať hračku sami.
Ich nadšenie pre lietanie umocnilo čítanie o nemeckom priekopníkovi letectva Ottovi Lilienthalovi. Obaja bratia vynikali v matematike a v prírodných vedách. Ešte počas štúdií si mladší z nich založil vlastnú tlačiarenskú firmu. V roku 1892 už spolu s Wilburom vlastnili spoločnosť Wright Cycle Company, ktorá sa zaoberala predajom, opravou a výrobou bicyklov. Aj keď v obchodovaní s bicyklami boli úspešní, naďalej sa ako samoukovia zdokonaľovali v oblasti letectva.
Najskôr sa zaoberali výrobou klzákov, na ktorých uplatňovali zložitý systém nazývaný wing wraping (skrútenie krídiel). Experimentovanie s návrhmi lietadiel ich priviedlo k zostrojeniu motorového lietadla. Počas prvého letu bratia použili vlastnoručne vyrobené vrtule a motor na mieru vyrobený v ich obchode s bicyklami. Rozpätie krídiel dvojplošníka bolo 12 metrov, váha 340 kg a 77-kilogramový motor mal výkon 12 konských síl (9 kW). Orville vtedy ležal na spodnom krídle a nakláňaním zo strany na stranu lietadlo riadil.
Odvtedy súrodenci podnikli veľa pokusov, jeden sa dokonca skončil tragicky. Na jeseň v roku 1908 spadlo lietadlo, v ktorom sedel Orville spolu s nadporučíkom americkej armády Thomasom Selfridgeom, ktorý nehodu neprežil. Lietadlá postupne vylepšovali až si ich od nich kúpila americká armáda. Bratia si v roku 1909 založili spoločnosť na výrobu lietadiel Wright Company so sídlom v New Yorku.
„V prípade patentu Orvilla a Wilbura Wrightovcov možno konštatovať, že v dejinách letectva išlo o prevratný čin, ktorý posunul jeho vývoj o značný krok vpred. Oproti svojim predchodcom dokázali títo priekopníci vývoja letectva to najdôležitejšie – že človek je schopný pilotovať lietadlo, tzn. podľa svojho rozhodnutia riadiť lietadlo okolo troch osí. Vďaka Wrightovcom sa položili základy pre rozvoj letectva v celosvetovom meradle,“ zdôraznil pre TASR Šumichrast.
Orville, štyri roky po smrti brata, firmu predal. Vybudoval si letecké laboratórium v západnej časti Daytonu a naďalej propagoval letectvo. Bol jedným zo zakladajúcich členov Národného poradného výboru pre letectvo (NACA), predchodcu dnešného Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
V apríli 1930 získal prvú medailu Daniela Guggenheima za veľké úspechy v letectve. V roku 1936 bol zvolený za člena Národnej akadémie vied USA. Orville Wright zomrel v Daytone 30. januára 1948.
Patentový spis „lietajúceho stroja“ bratov Wrightovcov zmizol na viac ako 36 rokov. Niekoľko jeho strán sa objavilo na výstave v galérii West Rotunda v Národnom archívnom múzeu v USA pri príležitosti 110. výročia od získania patentu číslo 821 393.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bol dvakrát vo vesmíre a loboval za neho aj Elon Musk. Toto je nový šéf NASA a jeho mimozemské plány
Nemajú šancu to stihnúť. Radikálny plán Nemcov dostal tvrdú ranu, elektromobily sú na tom zle
Čísla neklamú, mýtus je fuč. Elektromobily znova prevalcovali spaľováky, títo vodiči ich už vôbec nechcú
Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
Elektromobilový bestseller dostal veľký update. Unikli jeho parametre a ceny, ktorým nebudeš veriť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené