V tomto texte boli použité materiály TASR.

Ruské úrady čelia obavám z možného zablokovania platformy Telegram po tom, ako bol koncom augusta zatknutý jej zakladateľ Pavel Durov francúzskymi úradmi. Durov bol obvinený z toho, že nedokázal dostatočne obmedziť šírenie extrémistického a nezákonného obsahu na platforme. Po zadržaní ho prepustili na kauciu, no zatiaľ mu nebolo povolené opustiť krajinu.

Telegram sa stal jedným z posledných zdrojov necenzurovaných informácií v Rusku, kde je prístup k nezávislým médiám a západným sociálnym platformám, ako sú Facebook, Instagram a X, značne obmedzený.

Platformu využíva ako Kremeľ, tak aj jeho odporcovia na šírenie informácií. Obavy Moskvy o osud Telegramu zosilneli po správach o prebiehajúcom vyšetrovaní Európskej komisie, ktorá preveruje počet používateľov aplikácie v Európskej únii. Ak by sa ukázalo, že ich je viac, ako spoločnosť uvádza, pre Telegram by to mohlo znamenať prísnejšiu reguláciu.

Na kanáloch Telegramu sa často objavujú témy, ktoré sú v štátnych médiách prísne cenzurované. Patria sem napríklad reportáže z frontovej línie na Ukrajine, súdne procesy s kritikmi Kremľa alebo manifesty politických väzňov. Durovovo zatknutie tak pridáva ďalší rozmer napätiu okolo slobody prejavu v Rusku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú